Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8964
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2015 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BATININ İKİYÜZLÜLÜĞÜ DEVAM EDİYOR VE DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ MESAJI

BATININ İKİYÜZLÜLÜĞÜ DEVAM EDİYOR

 

 

Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU son günlerde Avrupa’nın ortasında bir ülkede yine Müslümanlara karşı bir tavır ortaya çıktığını söyledi. Konuyla ilgili şöyle devam etti. Danimarka ve Hollanda’da İslami değerlere yapılan saldırılar, şimdi de İsviçre’de aynı şekilde devam ediyor.

 

Kişisel özgürlüklerin en fazla olduğu ülkeler içerisinde sayılan bu ülke, konu Türkler ve Müslümanlar olunca hemen yön değiştiriyor. Geçmişte de “Ermenilere soykırım yapıldığını kabul etmezseniz bu ülkeye giremezsiniz”, diyorlardı. Hatta Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf HALAÇOĞLU’nu İsviçre’ye gelirse tutuklarız demişlerdi.

 

Şimdi de Müslümanların simgesi Camilerden rahatsızlar. Camiler kurulmasın, minareler yükselmesin diyorlar. Minareler sizi neden bu kadar rahatsız ediyor. Anadolu’muzun birçok yerinde kiliseler açık. Çanlarını da özgürce çalıyorlar. Bizim ecdadımız dünyanın neresinde olursa olsun herkese din ve vicdan özgürlüğü vermiş, insanların hepsini eşit olarak kabul etmiştir.

 

Bu son durum batının, Avrupalının din ve vicdan özgürlüğü, insan hakları alanındaki gerçek yüzünü ve düşüncesini bir kez daha ortaya koymuştur. Hâlbuki insan hakları evrensel beyannamesi, “herkesin vicdan ve din özgürlüğü vardır. Herkes istediği şekilde bu özgürlüğünü kullanır” demektedir. Bu söylemler kendileri ve kendileri gibi düşünenler içindir. Doğu Türkistan, Sincan Uygur Bölgesinde Çinlilerce katledilen Uygur Türkleri için, Kerkük’te, Musul’da, Telafer’de Peşmergelerce öldürülen Irak Türkleri için değildir. Hele hele 15 yıl önce Azerbaycan Hocalı kentinde bir gecede öldürülen yüzlerce Türk için hiç değildir. Konu Türkler ve Müslümanlar olunca her türlü insan hakları bir kenara alınmaktadır.

 

Buradaki durum ayrımcılık yapmak, insan haklarına değer vermemektir. İslamiyet’in simgesi olan Camiler, dünyanın her yerinde yapılmalı, minareler göklere yükselmelidir.

 

Batının, özellikle İsviçre’nin bu tavrını kabul etmiyor, şiddetle kınıyoruz. Bu durum ve oluşan olayların çok dikkatle takip edilmesi gereken demokratik tepkinin hükümet tarafından gösterilmesini bekliyoruz.

 

 

TOKAT MİLLETVEKİLİ DR.REŞAT DOĞRU`NUN 3 ARALIK 2009 DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ MESAJI

 

 

Ülke nüfusumuzun % 13 ünü oluşturan yaklaşık 9 milyon özürlü vatandaşımız vardır. Hiçbir anne-baba, evladının ömür boyu taşıyacağı bir engelle birlikte yaşamasını istemez. Ancak genetik, kalıtsal ve sonradan meydana gelen olumsuzluklar nedeniyle özürlü olan bu insanlar bizim insanlarımızdır.

Değiştiremeyeceğimiz engellilik karşısında bireyleri daha çocukluk yaştan başlayarak eğitmeli onlara özürlülüğün nedenlerini en iyi şekilde anlatmalıyız. Her insanın bir özürlü adayı olduğunu düşünürsek yapılacak çalışmalar daha fazla önem kazanmaktadır.

Ülke nüfusunun büyük bir oranının özürlü bireylerden oluştuğunu düşünürsek maalesef bunların çok az bir kısmının eğitim olanaklarından yararlandıklarını görmekteyiz. Engelli haklarını tam olarak bilmemekteyiz. Buna karşılık Avrupa Birliğine girmeyi düşündüğümüz şu günlerde Avrupa’da özürlülerin tamamına yakın bir kısmı eğitim olanaklarından yararlanmaktadırlar. Hatta bireylerin gidemedikleri durumlarda eğitim olanakları bireyin kendi yaşadığı mekâna kadar gitmektedir. İşte bu bizim eğitimde fırsat eşitliğine ne kadar önem verdiğimizi açıkça göstermektedir.

Eğitimin yanı sıra özürlülerin karşılaştığı birçok sorun mevcuttur.

Özürlülerle yan yana geldiğinizde onları anlamaya çaba gösterin. Acıyarak değil tanımak amacıyla onlara yaklaşın. Sadece biraz empati bizimle onlar arasında bir fark olmadığını gösterecektir.

 

 

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.