Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8848
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BAYRAK KRİZİ BÜYÜYOR

Bayrak krizi büyüyor


Bakü`deki bir şehitlikteki Türk bayraklarının indirilmesinin ardından şimdi de Türk şirketlerinde benzer bir uygulamaya geçildi. Azadlık ve Yeni Müsavat gazetelerinde yer alan habere göre, Azerbaycan`da tüm Türk şirketleri önündeki Türk bayrakları indirilmeye başlandı.

 

AKP hükümetinin Ermeniler`le kol kola girmeninin ardından kardeş Azerbaycan`ın tepkileri sürüyor. Azerbaycan`la Türkiye arasında bir bayrak krizinin sinyalleri daha geliyor. Bakü`deki bir şehitlikte Türk bayraklarının indirilmesinin ardından şimdi de Türk şirketlerinde benzer bir uygulamaya geçildi.
 

Azadlık ve Yeni Müsavat gazetelerinde yer alan habere göre, Azerbaycan`da tüm Türk şirketleri önündeki Türk bayrakları indirilmeye başlandı.

Gazeteler, ülke genelinde faaliyetlerde bulunan Türk şirketlerinde cumartesi sabahı itibariyle geniş denetim çalışmalarının başlatıldığını yazdı.
 

Azerbaycan`ın başkenti Bakü`yü 1918 yılında Ermeni-Bolşevik işkalinden kurtarırken şehit düşen Türk İslam ordusu askerlerinin anısına dikilen anıttaki bayrakların inmesi muhalefet partilerinin tepkisine yol açmıştı.

Geçtiğimiz çarşamba günü Türkiye ile Ermenistan arasında Bursa`da oynanan maça Azerbaycan bayrakları sokulmamıştı. FIFA`nın uyarısı sonrasında varilik stada Azerbaycan bayrağı alınmamasını kararlaştırmıştı.

 
DOĞALGAZ KRİZİ DE KAPIDA 

Öte yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, uzun yıllardan beri dünya fiyatlarının üçte birine Türkiye`ye doğalgaz sattıklarını belirterek, "Hangi ülke buna razı olabilir, bu hiçbir mantığa sığmayan bir meseledir" dedi.

Aliyev, Azeri gazının Avrupa`ya ihracı ve Türkiye ile sürdürülen alım-satım ve transit görüşmelerini değerlendirirken, Ankara`ya açıkça sitem etti.

Azerbaycan`ın Avrupa Birliği pazarına doğalgaz ihraç etmeye hazır olduğunu ancak iki yıla yakın bir zamandan beri bu imkanlardan Türkiye ile sürdürülen görüşmelerin sonuçlanmaması nedeniyle bu konuda bir ilerleme sağlanamadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın Karabağ sorunu çözülmeden Türk-Ermeni sınırının açılmayacağı güvencesinin ardından resmi düzeyde Ankara-Erivan yakınlaşmasına sert tepki göstermeyen Bakü son günlerde tutum değiştirdi.
 
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Bursa`daki Türk-Ermeni milli takımları arasındaki karşılaşmada Azeri bayrağına saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle perşembe günü protesto notası verdi, önceki gün de Devlet Başkanı İlham Aliyev, Türkiye ile anlaşamadıklarını ve Azeri doğalgazını Avrupa ülkelerine başka yollardan ulaştırmayı düşündüklerini açıkladı.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.