Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8969
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BELÇİKA`DA 6 PKK`LIYA TUTUKLAMA
Belçika`da geçen hafta terör örgütü PKK`ya yönelik geniş çaplı operasyonlarda gözaltına alınan 8 örgüt üyesinden 7`si Brüksel`de ve biri Charleroi`de yoğun güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkarıldı.

Brüksel mahkemesi, 4 Marttaki baskınlarda Brüksel ve Anvers`de gözaltına alınan 7 örgüt üyesinden, aralarında örgütün üst düzey Avrupa yöneticilerinden, kapatılan DEP`in eski milletvekilleri Remzi Kartal ve Zübeyr Aydar`ın da bulunduğu 5 kişiyi tutuklarken 2`sini şartlı tahliye etti. Charleroi`da yakalanan PKK üyesi Naim Acar da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 

Yaklaşık 150 örgüt yandaşı, mahkeme boyunca Brüksel adliyesi önünde eylem yaptı. Bina çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan polisin gruptan bir kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

Bu arada polisin dün sabah Anvers`de gözaltına alarak Brüksel`e getirdiği terör örgütü PKK`nın eski Belçika sorumlusu Sezai Uçar`ın sorgusunun ardından serbest bırakıldığı bildirildi. Uçar, 4 Marttaki baskınlarda ülke dışına kaçtığı için yakalanamamıştı.

Terör örgütü avukatları, mahkemenin ardından basına yaptıkları açıklamalarda, sanıklara son operasyonla ilgili soru yöneltilmediğini, 2 yıl önceki baskınlarda ele geçirilen kanıtlar üzerinde durulduğunu savundu.

Belçika`da Nisan 2008`de terör örgütüne yönelik Brüksel, Liege ve Verviers kentlerindeki operasyonlarda, savcılığın "terör eğitimi almakta olduğunu" belirlediği 29 kadın gözaltına alınmış, bunların büyük çoğunluğu "teknik ve bürokratik bir sorun" gerekçe gösterilerek serbest bırakılmıştı.

Brüksel ve Charleroi savcılıklarınca gerçekleştirilen son operasyonda, terör örgütü PKK "aralarında Belçika`nın da bulunduğu Batı Avrupa ülkelerinde gençleri silahlı terörizm eğitimine sürüklemekle, haraç toplamakla, sahte belgelerle insan kaçakçılığı yapmakla ve yayın yoluyla örgütsel iletişimini sağlamakla" suçlanıyor.

SAVCIDAN 2 SERBEST BIRAKMAYA İTİRAZ

Belçika`da geçen hafta gözaltına alınan 8 örgüt üyesinden mahkemenin şartlı tahliyesine karar verdiği 2 kişi savcının itirazı üzerine serbest bırakılmadı.

Federal savcılık sözcüsü Lieve Pellens, mahkemenin şartlı tahliye kararına itiraz etmeleri nedeniyle tutuklu kalacak 2 zanlının 15 gün içinde yeniden mahkemeye çıkarılacağını söyledi.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.