Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BERLİN`DE YILIN GİRİŞİMCİSİ OLARAK BİR TÜRK SEÇİLDİ

Aynur Boldaz ``Yılın Girişimcisi`` seçildi

Berlin Aile Girişim Ortaklığı`nın her yıl verdiği ``Yılın Girişimcisi`` ödülüne bu yıl ``Forever Clean`` temizlik şirketinin kurucusu ve yöneticisi Aynur Boldaz layık görüldü ve ödül, düzenlenen davet ile Boldaz`a takdim edildi

Her yıl Berlin`de önemli gelişmelere imza atan ve Berlin`in gelişimine katkıda bulunan girişimcilere verilen ödül, bu yıl ilk kez yabancı kökenli birine ve bir kadına verildi. Aile Girişim Ortaklığı`ndan Bettina Mützel, ödül töreninde yaptığı konuşmasında Boldaz`a övgüler dizerek ödülün bir kadına gitmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Boldaz`ın Almanya`ya ilk geldiğinde Almanca dil sıkıntısı çektiğini ve yaptığı en iyi şeylerden birinin Almanca öğrenmek olduğunu belirten Mützel, Boldaz`ın kısa sürede kendi ayakları üzerinde durduğunu ve 2000`de kurulan şirketin 11 yıllık kısa bir süre içerisinde Almanya`da ve Türkiye`de 7 ilde işlev gösteren bir şirkete dönüştüğünü söyledi. Boldaz`ın bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar yol almasının takdire şayan olduğunu kaydeden Mützel, Boldaz`ın iki kültürü birleştirmeyi başaran bir girişimci olduğunu belirtti.

 

1987 yılında Almanya`ya gelen Aynur Boldaz, 2000 yılında Berlin`de kurduğu temizlik şirketi ile bugün Almanya ve Türkiye genelinde hastanelere, okullara ve bankalara temizlik hizmeti sağlıyor. Çok önemli ihalelere giren ve bu ihaleleri başarı ile yürüten şirket, son olarak 2011`de Galatasaray`ın Ali Sami Yen Türk Telekom Arena stadyumunun temizlik ihalesini aldı. Ödülü aldığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Boldaz, 11 yıldır şirketi ayakta tutup bugünlere getirdiği için ve ayrıca şirketinde engelli işçilere de iş imkânı sağladığı için ödüle layık görüldüğünü ifade etti.

Çalışanlarının çoğunun Alman olduğunu belirten Boldaz, ``Ben Türk`üm ve çalışanlarımın da çoğu Alman olunca insanlara zamanın artık değiştiğini gösteriyorum`` dedi. Şu anda Türkiye ve Almanya genelinde 29u engelli olmak üzere 200 işçiye imkân sağladıklarını aktaran Boldaz, ödülün ilk defa bir göçmene ve bir kadına gitmesinden çok memnun olduğunu söyledi.

Uzun yıllar CDU üyesi olan ve daha önce de 4 kez genç kadın girişimci ödülüne layık görülen başarılı yönetici, bu günlere kolay gelinmediğini dile getirdi. Almanya`ya geldiği ilk yıllarda pek çok zorluk yaşadığını ve henüz Almanca`yı bilmediğini belirten Boldaz, ilk yıllarda yönetici olarak çalıştığı temizlik şirketinden ayrıldıktan sonra kurslara giderek nihayet ``Forever Clean`` adlı kendi temizlik şirketini kurduğunu söyledi.

 

Başarısını disiplin ve sabrın yanında sürekli kendisini geliştirmesine de borçlu olduğunu belirten Boldaz, ``Şirketin başarılı olmasında sadece benim eğitimim ve öğrenmem yeterli olmaz. Çalışanların da aynı şekilde yetiştirilmesi gerekiyor`` diyerek çalışanların da eğitilmesi gerektiğine dikkat çekti. Avrupa`da kadın girişimci olmanın her yerde olduğu gibi hem kolay hem de zor olduğuna değinen girişimci, ``Ancak, dile hakim olduktan sonra işler kolaylaşıyor. Burada kadın veya erkek olmanız çok önemli bir rol oynamıyor. Şirketi kurduktan sonra geliştirmek ve devam ettirebilmek önemli`` dedi.

Boldaz, röportajında Türkiye`ye gitme amaçlarını, Almanya`daki şirketin kalitesini Türkiye`ye de taşımak olarak belirtti ve Türkiye`de her ne kadar temizlik şirketleri olsa da sistemlerinin oturmadığını ifade etti. Türkiye`de şirket kurmanın Almanya`dan daha zor olduğunu vurgulayan Boldaz, Türkiye`deki çalışanların eğitimlerine de önem verilmesi gerektiğini belirtti.

 
 

Boldaz, ayrıca ``2000 yılında şirketi kurduğumdan bu yana Almanlar ile iletişimin çok iyi, iyi de olması gerekli. Biz burada yaşıyoruz, burada iş yapıyoruz. Berlin`de birçok kurulların içerisindeyim. Olup bitenin sadece seyircisi değilim, içerisindeyim de. İşveren olarak olan bitene seyirci kalmamak gerekiyor ve görev almak gerekiyor. Bundan dolayı da birçok kurulun içerisindeyim. Mesela Berlin Senatosunun Mittelstand kurulu var. 2006 yılından beri o kurulun içerisindeyim`` diyerek olan bitene seyirci kalmayıp girişimci olunması gerektiğini belirtti.

Genç girişimcilere, yapacakları işleri iyice araştırmalarını salık veren Boldaz, herkesin girişimci olamayacağını, ancak cesur ve ne yaptığını bilen kişilerin başarılı olabileceğini dile getirdi. Gençlere, önceden başkalarına danışmanın ve bilgi almanın önemini aktaran Boldaz, genç girişimlerin büyük bir sorumluluğun altına girmeye hazır olmaları gerektiğini söyledi.

 

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / İbrahim CEMEL / Berlin 


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.