Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8812
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
Bilirkişi adaleti

Bilirkişi adaleti

Sakarya`da, hastanın ölümünden sorumlu tutulan doktorlar, bilirkişi olarak atandı. Savcılık, 2.5 yıl süren soruşturmada "hem şüpheli, hem de bilirkişi" olan doktorlar hakkında kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi

Sakarya`da babasının ölümünden sorumlu tuttuğu doktor hakkında suç duyurusunda bulunan İbrahim Murad Akbaş şoke oldu. Olayda şüpheli olarak gösterilen doktor, önce aynı soruşturmaya bilirkişi olarak atandı. Sonra da savcılık, 2.5 yıl süren soruşturmada "hem şüpheli hem de bilirkişi" olan doktorlar hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

ŞAŞKINA DÖNDÜ
Sakarya`da belediye başkanlığı ve kaymakamlık görevlerinde bulunan 77 yaşındaki İzzeddin Akbaş, 14 Kasım 2009`da uykudan uyanmaması üzerine oğlu İbrahim Murad Akbaş tarafından Yenikent Devlet Hastanesi`ne götürüldü. KOAH hastası olan Akbaş`ın durumu, burada gördüğü 6 günlük tedavinin ardından daha da kötüleşti. Ailesi tarafından başka bir hastaneye götürülen Akbaş, 22 gün sonra hayatını kaybetti. Babasının yanlış tedavi ve hastane mikrobu kapması sonucu yaşamını yitirdiğini öne süren oğul Akbaş, bundan sorumlu tuttuğu Yenikent Devlet Hastanesi`nde görevli doktor A.A. ve hastane yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, Adapazarı Kaymakamlığı`ndan soruşturma izni istedi. Olayda `şüpheli` konumundaki doktoru soruşturmaya `bilirkişi` olarak atayan kaymakamlık, doktor hakkında soruşturma izni vermedi. Ardından olayla ilgili bulunan sadece bir doktor hakkında soruşturma açıldı. Şüpheli doktorun bilirkişi yapıldığını görünce şaşkına dönen Akbaş, taraf olan bilirkişinin verdiği raporun geçersiz olduğunu ifade ederek Bölge İdare Mahkemesi`ne başvurdu. Ancak bir sonuç alamadı.

4 DOKTOR ŞÜPHELİ

Mahkeme üyelerini Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu`na şikâyet eden Akbaş, yaklaşık 2.5 yıl süren soruşturma sonunda ikinci bir şok yaşadı. Soruşturmada `bilirkişi` olan 4 doktor bu kez savcılık kararında `şüpheli` olarak yer aldı. Bu doktorlar hakkında kaymakamlığın soruşturma izni vermediğini belirten savcılık, soruşturma izni verilen F.O. hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına karar vererek dosyayı kapattı.

`TÜRK ADALETİ İÇİN VAHİM`
Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi`ne başvurarak karara itiraz eden Akbaş, "Bu nasıl adalet? Şüpheli sıfatındaki kişilerin aynı zamanda bilirkişi olarak yer aldığı bir soruşturma olabilir mi? Savcı soruşturmada bilirkişi olan doktorları da karar yazısında şüpheli olarak göstermiş. Demek ki kimin kim olduğunu bile bilmiyor. Bunun dosyayı kapatmak amacıyla yapıldığını düşünüyorum. Suçu bir doktora yükleyip onu da, temize çıkardılar. Türk adaleti adına vahim bir durum. Mahkeme savcılığın kararını bozmazsa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`ne başvuracağım" dedi.

DOSYA KAPANSIN DİYE...
Babasının ölümünden sorumlu tuttuğu doktorların "bilirkişi" olarak atanmasına tepki gösteren Murad Akbaş (solda), "Dosyayı kapatmak istediler. Suçu bir doktora yükleyip onu da temize çıkardılar" dedi.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.