Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8964
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2015 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMAYACAĞIZ

BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMAYACAĞIZ

        
          Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU İstiklal Marşımızın Kabulü ile ilgili şu açıklamayı yaptı.

 

         1921 yılında, Şanlı Bayrağımız’ın ve Kahraman Türk Milleti’nin simgesi olacak milli bir marş yazılması için Ülkenin her tarafından pek çok şair, duygu ve heyecanlarını anlatan mısralarla şiirler yazmıştır. Ancak mütareke dönemlerini en derinden yaşayanlardan biri olan Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu şiir, Milli Marşımız olarak kabul edilmiştir.

 

            İstiklal Marşına giden yol aslında Çanakkale’de başlamıştır. Anadolu’nun işgali ile bütün Anadolu kan ve barut kokusuna boğulmuş, Mehmet Akif bu zor şartlar altında İstiklal Marşımızı kaleme almıştır. İstiklal Marşımız böyle bir atmosferde yazıldığı için kelimeleri de tamamen bu atmosferi yansıtmaktadır.

 

         Şairin Korkma diyerek şiire başlamasındaki amaç milletimizin geleceğe dair umutlarının tohumlarını atmıştır. Ayrıca bu kelime bir emir cümlesi anlamı taşımakla beraber, fonksiyon değeri de taşıyan bir ifadedir. Bu ifade aynı zamanda binlerce yıllık Türk Tarihinin ihtişamını da anlatmaktadır.

 

         Türk insanının kalbinde korku ile iman aynı anda yaşayamaz. İman gücü olan bir toplum karşısındaki düşmandan asla ve asla korkmaz. Bu Bedr’de de böyle idi. Çanakkale’de de böyle olmuştur.

 

         Mehmet Akif aslında İstiklal Marşımızda milletimize vatan için bayrak için neler yapmamız, nelerden vazgeçmemiz konusunda çok iyi bir mesaj vermiştir. İstiklal Marşımızı çok iyi yorumlamamız ve hayata geçirme konusunda çok çaba sarf etmeliyiz.

 

         İstiklal Marşımızın konusu milli bağımsızlıktır. Türk milleti, milli varlığını, dinini, vatanını, işgalcilere karşı en son ferdi yok olana kadar korumasını bilir. Hiçbir zaman esir olmamış bundan sonrada olmayacaktır. Düşman ne kadar güçlü, ne kadar modern silahlarla donanmış olursa olsun, milletimiz sonuna kadar köle ve sömürge olmamak için direnecektir. Dinini, dilini, kültürünü bütün milli varlığını özgürce yaşayacağı bağımsız ve hür bir Türk vatanı ve devleti, Türk milletinin ana hedefidir. Bizleri bu hedeften mahrum bırakmak isteyenlerin sonu hüsran olacaktır.

 

         Mehmet Akif kendisine yapılan para teklifini de “Milli Marş para ile yazılmaz “ diye reddetmiş, hatta “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” demiştir.

 

         Aynı zamanda,          Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı Türk Milleti’nin eseri olarak kabul ettiği için Safahat’a koymamış ve Kahraman Ordumuza hediye etmiştir.

 

         Bizlerde İstiklal Marşımıza layık olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağımıza, bir daha İstiklal Marşı yazdırmayacağımıza söz veriyor, Milli Şairimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

 

          Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.