Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8848
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BİR KERE YÜKSELEN BAYRAĞI KİM İNDİRDİ-ELHAN ŞAHINOĞLU-

Bir kere yükselen bayrağı kim endirdi?

Elhan Şahinoğlu: Siyasi analist, köşe yazarı, “Atlas” Araştırmalar Merkezi Başkanı-BAKÜ.17.10.09

 

 

“Bir kere yükselen bayrak bir daha enmez”

 

Bu sözler 1918 yılında bağımsız Azerbaycan’ın kurucularından Mehmet Emin Resulzade’ye mahsus.  O Resulzade ki, kabri Ankara Asri kabiristanlığındadır. Türkiye’yi vatanı kadar seven Resulzade, bir gün Azerbaycan bayrağının kardeş ülkede çöpe atıldığını duysaydı, görseydi bağrı çatlardı.

 

Ankaradaki resmi yetkililer, Bursa valisi Ermenistan maçında Azerbaycan bayrağının stada girişine izin verilmemesini FİFA kararına bağladılar. Zaten Bursa valisi anlaşılmaz yasak kararını verip de sonradan değiştirmeseydi, FİFA olaydan haberdar olmayacak, Azerbaycan bayrakları da maçta kardeşcesine dalgalanacaktı. Bu konuda topu FİFA`ya atmakla Azerbaycan’da kimseyi inandırmak zor.

 

FİFA`nın kararına rağmen, bayraklar statta olsaydı bu kurum ne yapacaktı ki? Onsuz da Türkiye şampiyonaya katılamıyor.

 

Türkiyede bazılarının küçük gördüğü olayla aslında büyük hata yapıldı. Bu olayı düşüncelerde telafi etmek hayli zaman alacak. Bu hata Azerbaycan’ı Rusya’nın kucağına götürmek isteyen yerel güclerin eline bahane verdi. Bakü’nün göbeğindeki Şehitler Hiyabanı’nda uyuyan Türk askerlerin mezarlığındaki Türkiye bayrağı artık kaldırıldı. Şimdi Bakü’nün siyasi kulislerinde “Türkiye’nin bizim için bir anlamı kalmadı” diyenler, Rusya ile ilişkileri geliştirmeye çağıranların ağırlığı arttı. Rusya ile imzalanan yeni doğalgaz anlaşması da bunun önemli işartısı.

 

Azerbaycan’da Türkiye yanlısı olmak çok zorlaştı. Ankara’nın Ermenistan ile protokol imzalamasını anlıyorum da büyük devletlerin baskısından kurtulmak, komşularla “sıfır sorun” politikası ve diger bazı beklentiler var, ancak Türkiye’li resmi yetkililerin Azerbaycan bayrağının çöpe atılmasına seyrçi kalmaları, bu olaya göre bir üzüntü duymalarını ifade eden açıklama yapmamalarını içime hiç sinderedim. Türkiye’yi seven, köşe yazılarımda ve siyasi analizlerimde kardeş ülke ile stratejik ortaklığın Azerbaycanın için fevkalade onemini vurgulayan birisi olarak hayal kırıklığına uğradım...Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.