Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8802
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BİR LİTRE ÇIĞ SÜT MALİYETİ-ÇAPAR KANAT-

Ülkemiz 2008 yılında bir çiğ süt depremi geçirdi. Deprem; Sanayiciler tarafından 0,39 TL’lere indirilen fiyatlardı. Bu depremi kasaba süt inekleri gönderilen Çiğ süt üreticileri derinden hissettiler.  Süt ve Süt ürünleri Sanayicilerinin Deprem reçeteleri 30 trilyonluk süt tozu teşviği şeklinde yazıldı. Tarım Bakanlığı’ da Sanayiclerin bu reçetesini uygulamaya koydu.

Piyasada azalan çiğ süt fiyatlarının artması ile Tarım Bakanlığı artan fiyatı süt tozu teşvikleri ile sağladığını çiğ süt üreticilerine fısıldadı ise de çiğ süt fiyatlarının olması gereken seviyelere gelmesi ile market raflarındaki ambalajlı süt ürünlerinin artması Tüketiciler üzerinde siyasi endişe duyanlarca süt devlerinden çiğ süt alım fiyatlarının indirilmesi istendi. Ülkenin batısında 85-95 kuruşa, Çukurova’da 70 kuruşa gelen çiğ süt fiyatları Rekabet Kanunu’ na aykırı toplantılarla çiğ süt grevi 72,5 kuruş alım fiyatları ile grev sonlandırıldı.

Market raflarında süt ürünleri depremi tüketiciler tarafından tam hissedilmeden bastırıldı.

Et Fiyatları Depremi ,ithalat ile sarsıntıları yine hayvancılığı yok ederek geçiştirilmye çalışılıyor.

SET-BİR (süt ve et san. Birliği) başkanının ‘’  en pahalı çiğ süt Türkiye’ de  ‘’ demeci manşetlerde yerini bulurken , 1 litre Çiğ Süt’ün çiğ süt üreticisine, 1 kğ etin besicilerimize maliyeti hiç manşetlerde yerini alamadı!

Hayvancılıkta Toplumsal Projeler başlıklı yazımızda 1 lt. Çiğ süt fiyatının 75 kuruş olduğunu yazınca Sayın Faruk Özen’ in yazımızı okuyup  << Çapar bey sütün litre maliyetini hangi verilere dayanarak 75 kuruş bulduğunuzu çok merak ettim, lütfen maliyet tablosunuda çıkarırmısın… >> teklifi bizi aşağıdaki yazımızı yazmamıza neden oldu. Kendisine teşekkür ediyor, 75 kuruş olarak maliyet çıkarım yaptığım çiğ süt fiyatını TÜSEDAD’ ın hesapladığı değere revize ediyorum.

Linkteki ; Çiğ Sütte girdi değer ve hesaplamalarla ilgili yorumlarınızın bizim için kıymet ifade edeceğinin bilinmesini istiyorum.

Çapar Kanat

Çiğ Süt üreticisi- ÇiftçiPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.