Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1820
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8742
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BOSNA İÇİN KORKUNÇ UYARI

Bosna için korkunç uyarı

 
A.A.
Bosna için korkunç uyarı
ABD ve AB`yi Bosna`ya sırt çevirmekle suçlayan eski ABD`li ve İngiliz diplomatlar Richard Holbrooke ve Paddy Ashdown, Bosna`nın dağılma tehlikesiyle yüz yüze olduğu uyarısı yaptı.

Eski Amerikalı ve İngiliz diplomatlar Richard Holbrooke ve Paddy Ashdown, uluslararası camiayı, Bosna`nın dağılma tehlikesiyle yüz yüze olduğu yolunda uyardı.

Bir Bosna gazetesinde bugün açık mektup yayımlayan eski diplomatlar, uluslararası camianın, 1992-1995 yılları arasında iç savaşın paramparça ettiği Bosna konusuna yeniden odaklanması gerektiğini vurguladı.

Bosna savaşına noktayı koyan Dayton barış anlaşmasının mimarı sayılan Holbrooke ve Bosna`da uluslararası camianın temsilciliğini yapmış olan Ashdown, mektuplarında, "Bosna bugün gerçekten parçalanma tehlikesiyle yüz yüze" ifadesini kullandı.

"Yeni krizle karşılaşmak istemiyorsak, uluslararası camia 1995`teki gibi devreye girmeli" diyen eski diplomatlar, ABD`yi Bosna`ya sırt çevirmekle, AB`yi de Bosna konusunda tutarlı bir strateji takip edememekle suçladı.

1995 barış anlaşması Bosna`yı Sırp Cumhuriyeti ve Hırvat-Müslüman Federasyonu diye ikiye bölmüştü. Bosnalı Müslümanların lideri Haris Sıladziç geçen hafta Sırp cumhuriyetinin ortadan kaldırılması yolunda çağrıda bulununca Sırplar ayrılmaya hakları olduğunu söylemişti.
Uluslararası topluluk, her iki yaklaşımı da reddediyor.

Müslüman ve Sırp liderlerinin milliyetçi söylemleri ve etnik ayrılıklar, Bosna`nın AB`yle yakınlaşması için gereken reformları engelliyor.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.