Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10216
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BU SEÇİMLER ANA VATAN VE YAVRU VATAN İÇİN SON ŞANSLAR OLABİLİR.

 BU SEÇİMLER ANA VATAN VE YAVRU VATAN İÇİN SON ŞANSLAR OLABİLİR.

Kömür, erzak derken iş beyaz eşya dağıtımına dek geldi. Yakında bir ev bir araba da dağıtılmaya başlanırsa hiç şaşmayın.

Vatandaş da bu durumdan gayet memnun!

"Allah razı olsun devletimizden. Fakiri fukarayı düşünüyor. Bizim de bu Beyaz eşyaları kullanma hakkımız yok mu?" diyerek duygularını belli ediyor.

Evet, "Al bir çamaşır makinesi ver bir oy" bu kampanyanın da adı! Kömür dağıtımı ile evlerin içini ısıttılar. Erzak dağıtımı ile mideleri ısıttılar, şimdi de beyaz eşya dağıtımı ile yürekleri ısıtıp, ak ak oyları kapacaklar.

Bu kadarına da pes doğrusu dedirtecek bir durum. Dış devletlerde böyle kampanyalar var mıdır bilmiyorum ama eminim ki yoktur. Çünkü adamların vatandaşı bir ton kömüre, bir poşet erzaka ya da modern hayatta artık lüks olmaktan çıkmış beyaz eşyaya muhtaç değil.

Fakat bizim halkımız bilinçli bir şekilde her geçen gün biraz daha yoksullaştırılarak, bu saydıklarıma muhtaç hale getirilince, onları kimin bu hale getirdiğine bakmadan, onları yoksulluğa iten sadakaya muhtaç edenlerin, yine utanmadan Dinimizde sadaka vardır diyerek dağıttıklarına sevinerek "Devletimiz sağ olsun" demektedir.

Çok çirkin ve çok korkunç tablolar bunlar. Eskiden seçim çalışmaları partilerin icraatları göz önüne alınarak yapılırdı. Yaptıkları ya da yapamadıkları söylenir vatandaş ona göre oyunu verirdi. Şimdi ise büyük bir kesimi yoksulluk sınırının altında yaşayan bir ülke olduğumuz için de oylar bu sadakalar karşılığında verilmektedir.

Bu şartlarda diğer partiler ağızlarıyla kuş tutsalar yine de bu seçimi alamazlar. Ya onlarda bu sadaka yöntemine başvuracaklar, ya da sessiz sedasız yenilgiyi kabullenecekler.

Beyaz eşya dağıtımında bir vatandaş, "Bu adamlara böyle eşya dağıtacaklarına iş versinler iş" diyordu. Çok yerinde bir sözdü. Fakat iş verilen vatandaş böylesine boynu bükük olmayacağı için AKP iş yerine aş, iş yerine düş dağıtmaya devam edecektir.

Bir başka vatandaş ta, "Kaç defa valiliğe gittim adımı yazdırdım fakat bana vermediler" diye dertleniyordu. Anlaşılan o vatandaş rengini çok belli etmiş ki valilik adam gönderdim listeler hazırlattım demesine rağmen bu vatandaşın adı o hazırlanan listelerde çıkmamış. Aylardır yapılan anketler boşuna değildi. Sen saf saf o anketlere duygularını belli ederek cevap verirsen tabii valiliğin adamları da seni listeye almazlar. Mademki fakirsin, devletinin sana layık gördüğü sadakaya muhtaçsın rengini belli etmeyecektin.

AKP bir yandan Davos çıkışı ile bir yandan Ergenekon fırtınası ile sadakaya muhtaç olmayan vatandaşın aklını karıştırırken, öte yandan da kırsal kesim ve banliyö seçmeninin de aklını bu çirkin dağıtımları ile karıştırarak seçimi kazanmayı garantilemiştir. Tüm bunlara rağmen eğer AKP bu yerel seçimde oy kaybederse asıl mucize bu olacaktır. İşte o zaman "Bir Millet Uyanıyor" sözü yerini yeniden bulacaktır.

Vatandaşımız işte o zaman tüm bu dağıtımlara, ABD destekli kahramanlıklara inanmadığını göstermiş olacaktır. İşte o zaman ayağına giyecek çarığı, sırtında üniforması bile olmadan, bir somunu bölüşerek yiyen, yinede vatanını düşmandan kurtarmak için kanlarının son damlasına dek savaşanların bize emanet ettikleri cumhuriyete sahip çıktıklarını belli edeceklerdir.

Kuzey Kıbrıs Türk vatandaşı olmama rağmen Türkiye de ki seçimlerin sonucundan endişe etmemin sebebine gelince, bu seçim sonuçlarının KKTC`yi de etkileyecek olmasındandır. Bu gün burada da çok kritik gelişmeler olmaktadır ve AKP hükümeti de KKTC`nin feshine doğru giden bu gelişmeleri desteklemektedir. Bizim bura da şöyle bir söz vardır. "Türkiye öksürse biz grip oluruz" işte bu kadar Türkiye`ye can damarlarımızdan bağlıyız. Türkiye`nin de Kıbrıs`a aynı şekilde bağlı olduğu da bir gerçektir. Akdeniz de ki son kalesi olan Kıbrıs`ı da Girit gibi elinden kaptıran bir Türkiye`nin Akdeniz de ki tecrit edilmiş halini düşünmek bile istemiyorum.

Adamızda da seçimler var. Her iki halkında çok iyi düşünerek bu seçimlerde oy kullanması lazım. Her iki ülkenin de Cumhuriyetlerimiz adına belki de son şanlarıdır bu.

                                               5.2.2009 Ayla BERKIN

 

--


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.