Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ÇANKAYA.GOV.TR
güncellenme zamanı 27.1.2009

 

Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde Cumhurbaşkanı Gül`ün nerede olduğunu gösteren haritada KKTC yer almıyor. Tek parça olarak gösterilen Kıbrıs haritasında yerleşim yerlerinin isimleri de İngilizce

Cumhurbaşkanlığı`nın resmi internet sitesine geçen hafta eklenen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün nerede olduğunu harita üzerinde gösteren yeni bölümde, KKTC yer almıyor. Kıbrıs`ın tek parça olarak gösterildiği haritada, yerleşim yerlerinin isimlerinin çoğu da İngilizce olarak yazılı.
Cumhurbaşkanlığı`nın resmi internet sitesi olan "www.cankaya.gov.tr"ye 21 Ocak`ta eklenen "Cumhurbaşkanımız Nerede?" adlı bölümle, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün nerede olduğu ve daha önce gezdiği yerler harita üzerinde gösteriliyor.
Resmi web sitesinin içindeki "www.tccb.gov.tr/cumhurbaskaninerede/" adlı linkten ulaşılan bu bölümde, Gül`ün bulunduğu yerin yanı sıra daha önce gezdiği yerlerin üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunuyor.
Forsa tıklandığında ise, Gül`ün yaptığı gezinin tarihi ve görüşmelerine ilişkin kısa bilgiler ekrana geliyor.

6 ayda hazırlandı

Google Map altyapısı kullanılarak 6 aylık bir çalışma sonucunda hazırlandığı belirtilen bu yeniliğin içindeki asıl gariplik ise, Kıbrıs haritası.
Cumhurbaşkanı Gül`ün 19 Eylül 2007`de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ne (KKTC) yaptığı ziyaret nedeniyle, bu bölümün üzerinde de Cumhurbaşkanlığı forsu bulunuyor. Buradaki fors tıklandığında da, Gül`ün gezisinin tarihi ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Meclis Başkanı ve hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerle ilgili bilgiler veriliyor.
Ancak her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde Kıbrıs haritası KKTC ve Rum Kesimi olarak değil, tek parça olarak yer alıyor.
Harita üzerinde İngilizce olarak "Cyprus" ve "Magusa" için "Famagusta" ismi bulunuyor. Harita çift tıklandığında ise gelen ayrıntılı haritadaki isimler yine İngilizce. Örneğin Lefkoşa`nın yerine "Nicosia" ismi bulunuyor.
Ayrıntılı haritada görülen tek Türkçe isim ise "Güzelyurt". Bunun dışındaki tüm şehir isimleri İngilizce.
Siteye nasıl giriliyor?
Cumhurbaşkanlığı`nın resmi internet adresi `www.cankaya.gov.tr`ye girildiğinde açılan Cumhurbaşkanlığı internet sitesinin sol tarafındaki sütunun hemen altında "Cumhurbaşkanımız nerede?" yazılı bir kutu bulunuyor. Bu kutuya tıklandığında ise `http://www.tccb.gov.tr/cumhurbaskaninerede/?ver=50` isimli link çıkıyor. Bu linkte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün bulunduğu ve daha önce gezdiği yerler harita üzerinde gösteriliyor ve üzerinde de Cumhurbaşkanlığı forsu bulunuyor.
                                                                     Şakir Aydın


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.