Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8812
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ÇİFTÇİLER DE AÇILIM BEKLİYOR-DR.REŞAT DOĞRU

ÇİFTÇİLER DE AÇILIM BEKLİYOR

 Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU asıl açılımı çiftçinin, köylünün beklediğini belirtti.

 

Hükümetin sonucu ülkemizi ayrılıklara sürükleyecek bir çalışma içerisinde olduğunu, yapılacak sözde açılımın ülkeyi nereye götüreceğinin belli olduğunu, ancak çiftçinin, köylünün, esnafın, memurun sonunun nereye gideceğinin belli olmadığını söyledi. Sn. Doğru açıklamasını şöyle sürdürdü;

 

AKP hükümetinin iktidara geldiğinden bugüne köylüyü ve çiftçiyi mağdur etmiştir. Çiftçilerimiz sürekli artan gübre, mazot, gibi ana üretim girdilerini karşılayamaz hale girmiş, bırakın ürettiğini satmayı kendini kıt kanaat geçindirir duruma gelmiştir.

 

2002 yılında buğdayın kilosu 45-50 kuruş, bir bardak çay da 5 kuruştan satılmaktaydı Bugün çiftçimiz 1 kilo buğdayı 30-35 kuruşa satmakta, bir bardak çayı da aynı fiyata içmektedir. Şehirlerde bu fiyat iki katına çıkmaktadır. Yani 1 kilo buğday 1 bardak çay yada 2 kilo buğday 1 bardak çay. İşte bu çok basit hesap çiftçinin düştüğü durumu en açık şekilde ortaya koymaktadır.

 

Çiftçi ve köylümüz bu durumda iken, evine zeytin peynir alamazken, elektrik, su, gübre, mazot gibi borçlarını ödeyemezken hükümet çıkmış birilerinin açılımından bahsediyor. Siz önce çiftçinin, yoksulun derdine derman bulun. Bu ülkede açılım yapılması gereken birileri varsa o da köylümüzdür, çiftçimizdir.

 

AKP hükümeti bu yangını görmeyip ülkeyi kaosa, karanlığa sürükleyecek projelerle gündem değiştirme çabası içerisindedir. Hükümetin başarısız politikalarından en büyük darbeyi çiftçi almıştır. Türkiye Cumhuriyetinin hiçbir yerinde çiftçimizin, köylümüzün bu açılımlarla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Onlar daha huzurlu daha sağlıklı bir ortamda yaşamlarını idame ettirmek çabasındadırlar.

 

Devlet öncelikle halkının mutluluğu ve rahatı için çalışmalıdır. Öyle seçimden seçime elektriği olmayan köye buzdolabı, suyu olmayan köye çamaşır makinesi dağıtarak vatandaşın yanında olunmaz. Çiftçi üretemez duruma gelmiştir. Çiftçi borçlarını ödeyemez hale gelmiştir. Bu sıkıntı ülkemizin her köşesinde mevcuttur.

Hükümet öncelikle bu sorunları bertaraf etmek durumundadır. Çünkü AKP iktidara geldiğinden bu güne tarımı destekleyici, çiftçinin gelirini artırıcı hiçbir politika üretmemiş, aksine sürekli kota koymak suretiyle onların önünü tıkamıştır. Hükümet bir an önce bu uygulamalardan vazgeçmeli, çiftçimize gerekli desteği sağlamalıdır. Çünkü çiftçi üretimin temelidir. Her şeyden önce açılımı onlar hak ediyor dedi.

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.