Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10526
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2051 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ÇIĞIR AÇACAK BULUŞ
Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, üniversite laboratuarlarında, Prof. Yalçın Elerman ve arkadaşları tarafından dünyadaki en üstün soğutucu malzemenin üretildiğini bildirdi.

Aysel ALP YAZIYOR

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü`nden yapılan yazılı açıklamada, “Dünyada nanoteknoloji konusunda en önde gelen bilim insanlarından olan Prof. Dr. Yalçın Elerman başkanlığındaki Ankara Üniversitesi Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu, manyetik soğutma teknolojisinde büyük bir atılım sağlayacak ve bugüne kadar bilinen malzemelerden çok daha üstün özelliklere sahip malzeme üretmeyi başardı” denildi.

Açıklamada şu bilgilere de yer verildi:

“Prof. Dr. Elerman başkanlığındaki araştırmacılar, yaklaşık 5 yıldır manyetik soğutma teknolojisi üzerinde araştırmalar yapıyordu. Aynı konuda birçok gelişmiş ülkede de çalışmalar vardı. Bu buluş yalnızca ülkemiz için değil, dünya için de çığır açacaktır.”

DAHA AZ ENERJİ İLE DAHA UCUZ SOĞUTMA

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Yalçın Elerman ve ekibinin buluşu; klima ve buzdolabı başta olmak üzere ısıtma ve soğutma sektörlerinde çığır açacak. Çevreye zarar vermeyen manyetik soğutma teknolojisi sayesinde; daha az enerjiyle daha yüksek ısınma ve soğutma yapılacak.

Elerman’ın ekibi içinde yer alan Yrd. Doç. İlker Dinçer, çalışmalarının 5 yıldır devam ettiğini söyledi. Mevcut buzdolabı teknolojisinde kullanılan gazların çevreye zararlı olduğunu anlatan Dinçer, manyetik soğutma teknolojisinin ise çevreye hiçbir zararının olmadığını vurguladı. Dinçer, yeni teknolojinin klima, buzdolabı gibi ısıtma ve soğutma cihazlarında daha az enerjiyle daha yüksek verim elde edilebildiğine de dikkat çekti.

Birçok ülkenin manyetik soğutma teknolojisi üzerinde çalıştığını, bugüne kadar bazı prototipler üretildiğini belirten Dinçer, “Biz manyetik soğutmada kullanılan yeni bir anahtar malzeme keşfettik. Düşük manyetik alanda soğutma kapasitesi mevcutlara göre çok yüksek. Çalışmamızla ilgili patent başvurumuzu da yaptık” dedi.

Dinçer, buluşlarıyla ilgili detayları ise yarın,  Prof.Yalçın Elerman’ın anlatacağını söylediPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.