Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10526
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2051 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ÇİN İLE JAPONYA ARASINDA `KADİR` KRİZİ
Çin`le Japonya arasında `Kadir` krizi
 27 Temmuz 2009 
Bumerang Çin, Uygur lideri Rabia Kadir`in Japonya`nın başkenti Tokyo`ya yapmayı planladığı ziyareti şiddetle eleştirdi.
Japon Kyodo haber ajansının haberinde, Çin`in Japonya Büyükelçisi Sui Tienkay`ın bir grup basın mensubuna verdiği mülakatta söylediği, "Japonya`da bir şiddet suçu işlense ve bu suçun baş planlayıcısı üçüncü bir ülkeye davet edilse Japon halkı ne hissederdi" şeklindeki sözleri yer aldı. Kadir`in ziyaretinin son zamanlarda iyileşen Çin-Japon ilişkilerine zarar vermesine izin verilmemesi uyarısında da bulunan Sui, "Üzerinde birlikte çalışılması gereken önemli konuların bir suçlu tarafından bozulmasını veya ortak çıkarlarımız üzerindeki dikkatimizin başka konulara kaydırılmasını önlemek zorundayız" dedi.
 Çin, sürgündeki Dünya Uygur Kongresi lideri Kadir`i, bu ay içinde Sincan Uygur Özerk bölgesinde meydana gelen, yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği şiddet olaylarını planlamakla suçluyor. Kadir ise bu iddiaları reddediyor. JAPONYA`YA SEMPOZYUMA GİDİYOR Kadir`in, Japonya`nın başkenti Tokyo`da 29 Temmuzda düzenlenecek bir sempozyumda konuşma yapmak ve burada basın toplantısı düzenlemek amacıyla Japonya`ya gitmesi bekleniyor.
Gözlemciler, Çin hükümetinin, geçen yıl meydana gelen etnik kökenli şiddet olaylarını körüklemekle suçladığı Tibet`in sürgündeki lideri Dalay Lama`nın gezilerini sürekli eleştirmesine karşın, Kadir`in gezilerine karşı nadiren sesini yükselttiğine dikkati çekiyor.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.