Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1820
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8742
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKANIN ARASI AÇIK MI?
15 gündür fisıltı halinde de olsa herkes Cumhurbaşkanı ile Başbakanın arasının çok açık olduğunu konuşuyor. Hatta ağız kavgasına kadar varan olaylar anlatılıyor. Hatta AKP kapatılırsa Abdullah Gül` ün ayrı bir siyasi hareketi yürüteceği bile dile getiriliyor.Acaba gerçek nedir? Türkmeclisi bu konuda belli kişilerle konuştu. Aldığımız bilgi şöyle:
Bir kısım siyasetçiler
"Bazı şeyler olabilir. Bazı anlaşmazlıklar olabilir. Ancak Gül ile Erdoğan arasında siyaseten ayrı düşecek bir durum olmaz. İkisi bu güne kadar çok ciddi beraberlikler içinde olmuşlardır. Bir anlaşmazlık olsa bile bu ikisinin yarım saat bir araya gelip konuşmalarıyla ortadan kalkar. Bize göre böyle  bir temenni var. Belli çevreler çok küçük hadiseleri büyüterek böyle bir çatışma arzulamaktadırlar. Bir de Erdoğan`ın yakın çevresinde yer alanlarla Gül`ün yakın çevresinde yer alanların belli noktalardaki hakimiyet kavgaları olabilir. Ancak bu durum ciddiyet kazandığı an Gül ve Erdoğan`ın müdahalesi ile ortadan kalkar." demektedirler.
Bir kısmı ise şöyle anlatmaktadır:
"Erdoğan Gül`ün adaylığındaki ısrarının sıkıntı yaratacağını anladığı için seçimden sonra topu Gül`ün kucağına attı. Sen karar ver dedi. Bu ben senin adaylığında ısrarlı değilim ama seni de kırmak istemiyorum anlamını taşıyordu. Gül bu ince harekete gerekli cevabı vermedi ve adylığını sürdürdü. Son kapatma davası ile Erdoğan olmazsa bile çevresi `gördünüz mü? ısrarınız neler getirdi?` anlamında sözler sarfetmeye başladı. Bu ise Gül`ü üzdü. Gül`ün çevresindekiler de Gül`ü ayrı bir lider gibi göstermek için aşırı çaba sarfetmeye başladı. Bu durum da Erdoğan`ın canını sıkmaya başladı. Ortada denilen boyutta bir gerginlik olmazsa da bir sıkıntının olduğu gerçek. Bu sıkıntı giderilebilir de daha fazla artıp kopma noktasına da gelebilir. Düğüm noktası AKP`nin kapatılmasına ilişkin kararın verilemesi tarihinden sonradır.AKP kapatılmazsa hiç bir sorun çıkmaz. Ama Kapatılırsa Gül hiç beklemedik manevralar da yapabilir. Öncelikle Cumhurbaşkanlığına devam edebilmek için Erdoğan`a ters düşecek olaylar içine girebilir. Başka sebeplerden dolayı da bir kopma olabilir. Herşey AKP hakkında açılan davanın Anayasa Mahkemesince karara bağlanmasından sonra netleşir.
Şu an itibariyle çok büyük bir sıkıntı olmazsa da Erdoğan ile Gül arasında tam bir mutabakat ve müşterek hareket yok. Bu da önemlidir.
 


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.