Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1785
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8024
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DENKTAŞ`I KAYBETTİK

Denktaş`ı kaybettik

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi`nde yaşam mücadelesini kaybetti

DHA

 Denktaş’ın sağlık durumunun düne göre daha kritik olduğu ve saat 08.00’den itibaren kritik bir aşmaya girdiği belirtildi.

"HRISTOFYAS" DİYE BAĞIRDI

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi`ndeki yoğun bakım servisinde uyutulan KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş`ın solunum cihazına bağlanmadan önce, Rum liderler için, "Söyleyin onlara, burası bağımsız bir cumhuriyettir" dediği ve "Hristofyas" diye bağırdığı bildirildi.

Geceyi hastanede babasının yanında geçiren Denktaş`ın kızı Ender Vangöl, sağlık durumu ciddiyetini koruyan KKTC eski liderinin, solunum cihazına bağlanmadan önce yoğun bakımdaki anlarını Anadolu Ajansı ile paylaştı.

Kızıyla konuşmasında, eşi Aydın Denktaş`a olan sevgisini, evlatlarına bağlılığını dile getirerek, Rum tarafına mesaj gönderen Rauf Denktaş, Kıbrıs müzakerelerinden de bahsetti.

Babasının sürekli yatmaktan dolayı ağrısı olduğunu, konuşarak durumunu izah etmeye çalıştığını anlatan Ender Vangöl, Denktaş`ın, nefes alamaz durumdayken bile eşi Aydın Denktaş için sürekli “Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar..” şarkısını söylediğini, kendisinin de şarkıya eşlik ettiğinde, “Sizleri kaybetmekten korkuyorum” dediğini aktardı.

Babasının, Rumca bir şeyler söylediğini, “Rumca anlamıyorum baba, İngilizce ya da Türkçe konuş” dediğini anlatan Ender Vangöl, babasının, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile diğer Rum liderler için, “(Söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir` dedi ve `Hristofyas` diye bağırdı” ifadesini kullandı.

Ender Vangöl, Denktaş`ın, Kıbrıs müzakerelerinden bahsettiğini, toprak ayarlamalarına, iskana değindiğini ve “Nasıl olacak, nasıl yerleşecek bu insanlar?..” dediğini kaydetti.

"BENİ EVİME GÖTÜRÜN"

Babasına, “bunları düşünmemesi gerektiğini” söylediğini, ancak Denktaş`ın “Benim düşünmem gerek” diye yanıt verdiğini dile getiren Ender Vangöl, sabah saatlerinde de “Beni evime götürün” dediğini, kendisinin de “Biraz daha güçlen evimize gideceğiz” karşılığını verdiğini söyledi.

Nefes almada zorlandığını ve doktorun geldiğini, doktorun, “Bu işlemi yaparken her an kalbi durabilir” dediğini anlatan Ender Vangöl, babasının başında yalnız olduğu için buna kendisinin karar vermediğini, doktorun da, “Denktaş Bey böyle bir müdahale yapmam lazım, ne dersiniz” diye babasına sorduğunu ve babasının da “Ne gerekiyorsa yapın” diye izin verdiğini anlattı.

Babasının nefes almakta zorlandığını, gece boyu konuştuklarını, konuştuklarının zaman zaman anlaşılmadığını ifade eden Ender Vangöl, “Ama hiç bir zaman bilincini kaybetmedi, son ana kadar” dedi.

Solunum cihazı takılırken babasının başında olduğunu belirten Vangöl, şöyle devam etti:

“O bir tarih orada. Koskoca bir tarih o... Bu anında bile devletini düşünüyor. `Düşünme baba bunları` diyorum, `Nasıl düşünmeyeyim ben, düşünmem lazım, bunları çözmek lazım..` diyor. Umudumuzu yitirmiyoruz. Çok mücadele veren bir bünyesi var. Allah nasıl takdir ederse ona uyarız...”

Ender Vangöl, solunum cihazına bağlanmadan önce babasını en son kendisinin gördüğünü, Denktaş`ın şimdi solunum cihazına bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

TIBBİ TEDAVİYE CEVAP VERMİYORDU

YAKIN Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık durumu ile ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, Denktaş’ta ’çoklu organ yetmezliği’nin görüldüğünü belirtti. Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, Denktaş’ın kalp, akciğer, böbrek ve karaciğerinde sıkıntılar olduğunu, solunum cihazına bağlı olarak yaşamının devam ettiğini ve tıbbi tedaviye cevap vermediğini söyledi.

16.30’DA DİYALİZ CİHAZINA BAĞLANDI

Denktaş’ın doktorları, saat 16.30’da basın toplantısı düzenleyerek Denktaş’ın sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen ile YDÜ Noroloji Anabilim Başkanı Mehmet Özmenoğlu, yaptıkları açıklamada, Denktaş’ın sağlık durumunun kritik olduğunu belirtti. Doktorları, saat 16.30 itibariyle Denktaş’ın diyaliz cihazına bağlandığını kaydederek, 4 saat boyunca diyalize bağlı kalacağını söyledi.

Denktaş’ın doktorları, sabahleyin yaptıkları açıklamada, Denktaş’ın sağlık durumunun ciddi ve kritik olduğunu, kalp ve solunum yetmezliğinin devam ettiğini belirtti ve solunum cihazına bağlı olduğunu kaydetmişti.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.