Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONU PİLİNİ ETKİN KULLANMANIN YOLLARI
Dizüstü pilini etkin kullanmanın ipuçları  
2 Mayıs 2009 Cumartesi, 15:43 STARTEK

Dizüstü pilini etkin kullanmanın ipuçları

Bataryası biten bir dizüstü bilgisayar ya da pili zayıflayan cep telefonu teknolojiden uzak kalamayanların en büyük stres kaynağı. Sık sık bu sorunlar karşılaşıyorsanız bilmeniz gereken bazı püf noktalar var.

Cebinizdeki telefon veya sahip olduğunuz dizüstü bilgisayar, size teknolojinin tüm imkânlarını sunan son model teknoloji harikası cihazlar olabilir. Fakat seyahat esnasında, şarjı olmayan dizüstü bilgisayar veya önemli bir görüşme esnasında şarjı biten bir telefon size sahip olduğu teknolojik imkânlarından hiçbirini sunamaz. Bu yüzden günümüzde hangi elektronik eşyayı taşıdığınızdan çok taşıdığınız aygıtın pilinin ne kadar gittiği de son derece önemli. Özellikle dizüstü bilgisayarı ve cep telefonu seyahat halinde kullanmak zorunda kalanların yaşadıkları en büyük sıkıntı, hiç şüphesiz pil ömrünün istedikleri kadar uzun olmamasıdır. Hele bu kişi bir pazarlamacı ise bilgisayarının kaç dakikalık şarjının kaldığı büyük önem taşıyor. Çünkü müşterilerine yapacağı sunumun ortasında dizüstü bilgisayarının pilinin bitmesi onun için büyük bir kâbustur. Bu yüzden mobil çağı yaşadığımız şu günlerde dizüstü bilgisayar veya cep telefonunuzun pilinin uzun süreli kullanılabilir olmasını istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkatle okuyun.

Dizüstü bilgisayarların pillerini kullanma kılavuzu

* Standart olarak bir dizüstü pilinin (bataryanın) ömrü yaklaşık 1.000 (bin) dolum olduğundan, yeni alınan bir pilin ilk kullanımı çok önemlidir. Yeni aldığınız pili kullanmadan önce, pil dizüstü bilgisayara takılı ve dizüstü bilgisayar kapalı vaziyette iken cihazı yaklaşık 10-12 saat şarjda bırakınız. Dizüstü bilgisayarı çalıştırdığınızda pilin % 100 dolmuş olduğunu göreceksiniz. Pili gelecekte de verimli şekilde kullanabilmek için, pili % 5 seviyesine kadar deşarj edip tekrar % 100 oluncaya kadar şarj etme işlemini en az 4-5 kez tekrar edin.

* Hiçbir zaman pili tam şarj etmeden adaptörden çıkartmayın ve şarjı % 5`ler seviyesinde iken yani tam bitmeden tekrar şarj edin.

* Dizüstü bilgisayarın arkasında yazan input (giriş) volt ve amper değerlerini taşıyan, yeterli güç seviyesine sahip bir güç adaptörü ile kullanın. Adaptör ve pilin orijinal olmasına dikkat edin, kesinlikle yan sanayi ürünler kullanmayın.

* Dizüstü bilgisayarınızı masaüstü PC niyetine kullanıyorsanız, elektriğe takılı iken pil % 100 dolduğu zaman elektriğin fişini çekin. Şarjı % 5 seviyesine düşünce elektrik fişini tekrar takın. Çünkü pil enerji seviyesi % 0 mertebesine indiğinde, pillerin ilk şarjı alması güçleşmekte ve ayrıca enerjisinin asla kesilmemesi gereken pil iç devresi bozulabilmektedir. Bu durumda pil hücreleri sağlam olsa bile pil sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır.

* Dizüstü bilgisayar çalışır durumda iken pil sökme-takma işlemi yapmayın.

* Dizüstü bilgisayarınıza herhangi bir şekilde sıvı teması olduğunda ilk olarak elektrik fişini çekip pili sökün. Pillerinizi nemli ortamda tutmayın, suya ateşe kesinlikle yaklaştırmayın.

* Dizüstü bilgisayarlarda en fazla enerjiyi işlemci, ekran, sabit disk ve CD-DVD sürücüler tüketir. Pille çalışırken bunların üzerindeki yük azaltılırsa veya kullanılmayan aygıtların bağlantısı kesilirse enerji tüketimi azalır.

* Bilgisayarınızda yeterince RAM yoksa dizüstü bilgisayar RAM ihtiyacını sabit diske yazarak gidereceği için RAM`lerden daha fazla enerji tüketen sabit diskler pillerin daha kısa sürede bitmesine yol açar. Bilgisayarınıza yaptığınız işin boyutuna göre RAM ilave edin.

* Seyahat esnasında iken dizüstü bilgisayarınızın pilinden uzun süre istifade etmek istiyorsanız kesinlikle DVD`den film izlemeyin ve yüksek grafikli bilgisayar oyunları oynamayın. Pille çalışırken gerekmedikçe kablosuz ağ, USB disk, hatta USB fare bile kullanmayın. DVD ve CD sürücünüzü kullanmadığınız zamanlarda içerisine CD veya DVD koymayın.

* Dizüstü bilgisayarınızın soğutma sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığına dikkat edin. Yoksa aşırı ısıdan dolayı pil hücreleri zarar görüp özelliklerini yitirebilir.

* Sabit diskiniz ne kadar az çalışırsa pili o kadar az tüketir. Bu yüzden dağınık şekilde yazılan dosyaları DEFRAG (disk birleştirici) programları ile toplayarak sabit disk kullanımını azaltın.

* Ayrıca Office programlarındaki otomatik kayıt özelliğini kesinlikle kullanmayın. Belli aralıklarla dosyalarınızı kaydeden bu seçenek sürekli sabit diski çalıştıracağı için pilin çabuk tükenmesine neden olur.

* Masaüstü arka plana yüksek çözünürlükte resim koymayın. Ve arka planda çalışan gereksiz programları kapatın.

* Ekranınızın az enerji tüketmesi için bilgisayarınızın ekran parlaklığını azaltın.

* Dizüstü bilgisayarınızı bekleme moduna almanız gerektiği zaman stand-by (bekleme) yerine hibernate (uyku modu) seçeneğini kullanın. Çünkü hibernate modu stand-by`a göre çok daha az pil tüketir.

* Ekran koruyucu kullanmak yerine ekranı kullanılmadığında kapanmaya ayarlayın. Çünkü ekran koruyucu devreye girdiğinde, ekranda hâlâ bir ışık olduğundan dizüstü bilgisayarınız enerji sarf etmeye devam eder.

* Dizüstü bilgisayar üreticisinin geliştirmiş olduğu güç tasarrufu yazılımları mutlaka kullanın. Eğer bu yazılımları elde edemezseniz en azından, işletim sisteminizin güç yönetimi kısmına gidip profilinizi güç tasarrufu yapacak şekilde ayarlayın.

Cep telefonu şarzınızın daha uzun gitmesi için

* Cep telefonunuzun ayarlarından aydınlatma sürelerini kısaltın ve ekran parlaklığının şiddetini azaltın.

* Hareketli duvar kâğıtları daha fazla güç harcayacağı için bunları değiştirin.

* Telefonunuzdaki açılış ve kapanıştaki sesleri kapatın.

* Çoğu telefonda bulunan uyku modu özelliğini aktif edin.

* Kullanmadığınız sürelerde bluetooth, WLAN ve kızılötesi özelliklerini kapatın.

* Şu an için ülkemizde 3G servisi henüz aktif olmadığı için telefonunuzun boşu boşuna 3G istasyonlarını keşfetmek için enerji harcamaması için bu özellik kapatılabilir.

* Sürekli şebeke arayan bir cep telefonunun tükettiği güç, bataryanın erken tükenmesine yol açar. Bu nedenle şebeke sinyal gücünün az olduğu ortamlarda uzun süre kalmanız gerektiğinde cep telefonunuzu kapatmak, telefonunuzun şarjının daha uzun sürede bitmesini sağlar.

* Cep telefonunuzdaki pilin yapısının nikel mi yoksa lityum mu olduğunu mutlaka öğrenin. Çünkü nikel ve lityum pillerin şarj etme işlemleri farklıdır. İlk kullanımdan önce nikel pillerin 10 saat şarj edilmesi gerekirken, şarj süreci lityum pillerde cep telefonu pilin dolduğunu belirtene kadar devam eder. Nikel pillerde, pil tam bitirilmeden ve rastgele şarj edildiğinde, pil içerisinde oluşan kristaller pilin performansını düşürür. Lityum pillerde ise istenen zamanda şarj işlemi yapılabilir. Pilin tamamen bitmesini beklemeye gerek yoktur.

* Telefon görüşmesi yaparken cihazın arkasında bulunan bütünleşmiş antene dokunmaktan veya el ile üzerini kapatmaktan kaçının. Bu durum sinyal kalitesini düşürür ve cep telefonunuz sinyal kalitesini korumak için daha güçlü gönderim yapmaya başlar. Sonuç olarak enerji tüketimi artmış olur.

* Bir lityum pil pratikte 300 ila 500 kere şarj edilebildiği için, bu süreyi aşan kullanımlarda pilin yenilenme vakti gelmiş demektir.

* Web tarayıcı veya e-posta güncelleme aralıklarını sık yaptırmayın.

* Eğer bir lityum bataryayı uzun süre kullanmayıp saklayacaksanız yarı boş hale getirin ve 15-18 derece sıcaklıkta saklayın. Bu, bataryayı korur. Tekrar kullanmadan önce bataryayı tamamen şarj edin.

* Telefonunuzu yüksek sıcaklıktan koruyun.

* Telefonunuzun enerji tüketim canavarı olan titreşim özelliğini devre dışı bırakın.

* Telefonunuzdaki özellikle görsel oyunlar da büyük miktarda enerji kaybına sebep olur. Pilin ömrünün önemli olduğu durumlarda oyun oynamaktan vazgeçin.

* Eğer biraz daha fazla pil ömrü istiyorsanız, bataryanın, şarj edildiği her defa daha yüksek verimle çalışmasını sağlayarak, şarj devrini ve kullanım ömrünü uzatan pil vitamini etiketlerinden birini satın almanız gerekiyor.

* Forumlarda dolaşan "Eğer cep telefonunuzun pili çok düşükse ve acil bir telefon bekliyor iseniz; bazı Nokia cep telefonlarında geçerli olan rezerve pil özelliğini aktif etmek için *3370# tuşlarına basarak, telefonunuzu, rezerve pille çalışır hale getirebilirsiniz. Cihazınız pil seviyesinde % 50 artış gösterecek ve telefonunuzu şarj ettiğinizde, rezerve piliniz de tekrar dolacaktır." gibi sözlere sakın kanmayın. Nokia kendi sitesinde (http://wiki.forum.nokia.com/index.php/Nokia_codes) kodlarla ilgili açıklamasında *3370# kodunun EFR`yi (Enhanced Full Rate Codec)`i aktif ederek daha iyi ses kalitesi sunarken konuşma süresinin azaltacağını #4720# kodu ile ise HFR`yi (Half Rate Codec) aktif ederek ses kalitesini bozarken görüşme süresini uzatacağını dolayısıyla pilin kullanım süresinin artacağını belirtiyor. -ZAMAN-Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.