Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DOĞU`NUN BİR KARA TRENİ VARDI-ARZU ÖZOK-
Doğunun bir kara treni vardı

09-01-2010 03:30

 -ARZU ÖZOK-
Üvey evlat muamelesi yapılan Doğu Anadolu Bölgesi’ne bir darbe daha vuruldu. Tekel, Et-Balık Kurumu ve Sümerbank gibi bölgenin kalkınması için temelleri Cumhuriyet’in kuruluşuyla beraber atılan kamu kurumların ardından, şimdi de sıra demir yollarına geldi. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün talimatıyla, Diyarbakır-Adana ve Ankara-Malatya ve Kars-Akkaya tren seferleri iptal edildi. Gerekçe önceki kapatmalarla aynı, verimsizlik.

Tekel, Et-Balık Kurumu, Sümerbank ve daha bir çok kamu kurumu... Temelleri Cumhuriyet döneminde atılan bu kurumlarla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin umuduydu. Ancak bu kurumların tamamı "Zarar ediyor" denilerek bir bir satıldı, satılanlar çalışmadı kapatıldı ve sıra demiryollarına geldi.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından, yol bakım ve onarım çalışmaları gerekçe gösterilerek Diyarbakır-Adana arasında işleyen yolcu Treni, Ankara-Malatya arasında işleyen 4 Eylül Mavi Treni ve Kars-Akyaka arasında işleyen yolcu treninin seferlerine son verildi.

İptal edilen hatlar arasında Ankara-Zonguldak arasında işleyen Karaelmas Ekspresi, Ankara-Kars arasında işleyen Erzurum Ekspresi ve Ankara-İzmir Ulukent-Basmane arasında işleyen 9 Eylül Ekspresi de bulunuyor.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, iptallere gerekçe olarak verimsizlik ve yol bakım ve onarım çalışması gösteriliyor. Ancak, Ulusal Kanal’a konuşan Türk-Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel, Devlet Demir Yolları’nın bir süredir yol onarım çalışması yapmadığını söyledi.

Şimdi bir de Ulaştırma Bakanlığı’nın sitesine bakalım. Bakanlık, demiryolunun devlet politikası haline getirildiğini iddia ediyor. Seferleri iptal eden de aynı Bakanlık, demiryolculuğ un esas sektör ve devlet politikası haline getirildiğini iddia eden de aynı Bakanlık...

Seferlerin kaldırılması Kars ve Zonguldak’ta protesto edildi. Kars’ta seferlerin kaldırılmasını raylara yatarak protesto eden vatandaşlara CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt de destek verdi.

Tren seferlerinden en çok yoksul yurttaşların faydalandığını söyleyen Öğüt, Akyakalılar’ın Kars’a giderken minibüse 7.50 lira, trene ise 2 lira ödediklerini vurguladı.

Birleşik Taşımacılık Sendikası Zonguldak Temsilcisi Engin Gök de düzenlediği basın açıklamasında Ankara-Zonguldak- Ankara arasında işletilen Karaelmas Ekspresinin seferlerine son verilmesini eleştirdi.

--
“ Dünya 3 grup insandan oluşur:
Bir şeyi ortaya çıkaran ve yapan küçük bir seçkin grup.
Bir şeyin yapılmasını seyreden daha büyükçe başka bir grup.
Ve neyin olup bittiğini bilmeden yaşayan muazzam bir kalabalık…”

"Kendilerinden hiçbir şey beklemezler ki, kendilerini sürüden ayırmayı bilmezler ki; yalnızca ne olduğunu bilmedikleri bir akışa boyun eğerler ve başka türlüsünü isteyeni de sapık ya da deli sanırlar!"

"Yaşamak dünyadaki en nadir şeydir. İnsanların çoğu var oluyorlar, hepsi bu."
                              Oscar Wilde
--
  "Aşk entelektüel bir kavram, ahlaki bir yükümlülük veya buna benzer bir şey değildir. Aşk, Tanrı`nın enerjisi adını verdiğimiz, evrendeki enerji ile bağlantı kurduğumuz zaman geri planda var olan coşkudur."

"Akıllı insanlar, hep küçük şeylerden kendilerini ele verirler. Bir adam ne kadar akıllıysa, küçük şeylerden o kadar az korkar ve onu o kadar basit oyunlarla yakalamak kolaydır."

"İnsanlara gözükapalı güvendiğim çocukluk günlerimden bu yana, sevgisini ve desteğini aradığım herkesten tokat yedim."

"İnsanın içine giremezler. İnsan olarak kalmanın bir değer taşıdığını içinde gerçekten hissediyorsan, somut bir sonuç elde etmesen bile, onları yenmişsin demektir."

__._,_.___


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.