Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1785
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8029
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DR. FAZIL KÜÇÜK ANILDI
     
Perşembe, 15 Ocak 2009

drfazil_kucuk"Türküm ve hiçbir zaman Türklüğün ayaklar altında çiğnenmesine tahammül edemem." diyen Kıbrıs Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Fazıl Küçük, 25′inci ölüm yıldönümünde Kuzey Kıbrıs Türk...

Cumhuriyeti`nde düzenlenen törenlerle anıldı.

Dr. Fazıl Küçük için anıt mezarının bulunduğu Anıttepe`de tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Küçük`ün Kıbrıslı Türklerin toplumsal bilincine kavuşmasında büyük mücadele verdiğini anlattı. Talat, şunları söyledi: "O`nun özgürlük anlayışı, O`nun mücadele anlayışı, O`nun Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Rumlarla tamamen eşit olduğu anlayışı bizi yönetiyor. Bizi o çizgide tutuyor. Bu anlayışla çabalarımızı sürdürüyoruz. Kıbrıs sorununun Türkiye`siz çözülemeyeceğini ifade eden Dr. Küçük`ün yolu, yolumuz olmaya devam ediyor."

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Halkı′nın Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük′ün 25′inci ölüm yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türk halkının içinden çıkan, onu çok iyi tanıyan ve temsil eden Dr. Fazıl Küçük′ün özgürlük mücadelesindeki liderliğinin her türlü övgüye değer olduğunu vurguladı.

kucuk_omuzlarda
Kıbrıs Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Fazıl Küçük omuzlarda


Dr. Küçük′ün "bir halk adamı, bir doktor, bir gazeteci, bir politikacı ama her şeyden daha fazla Atatürkçü, çağdaş, özgürlükçü bir Kıbrıs Türkü, en zor, en umutsuz anlarda bile örgütlenmenin, kararlılıkla mücadele etmenin gerekliliğini halkına anlatmayı, onu harekete geçirmeyi başaran bir önder" olduğunu anlatan Eroğlu, Dr. Küçük′ün verdiği mücadelenin gençlere en ayrıntılı şekilde anlatılması gerektiğini kaydetti.

Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türkü′ne yönelik tehditlerin sürdüğünü, Rum-Yunan ikilisinin dün ne istiyorsa bugün de onları istediğini belirterek, Kıbrıs′ın egemenliğini tamamen ele geçirmek için mücadele ettiklerini ifade etti.

Dr. Küçük′ün mücadele azmini canlı tutmanın, devletini, egemenliğini, eşitliğini, güvenliğini, refahını kaybetmek istemeyen Kıbrıs Türk halkı için başlıca görev olduğunu belirten Eroğlu, Küçük′ü rahmet ve şükranla andı ve mücadelesinin daima kendilerine rehber olacağını vurguladı.

DP

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi önderi Dr. Fazıl Küçük′ün 25. yıldönümünü, halkın iradesine yeniden sahip çıkacağı ve demokrasi bayramı yaşamaya hazırlandığımız bir süreçte idrak ediyoruz.
Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türk halkının 1878′den beri sürdürdüğü varoluş mücadelesinin önemli bir bölümünde bizlere öncülük etmiş, bayraktarımız olmuştur.

Bu anlamlı günü idrak ederken Dr. Küçük′ün manevi huzurunda Devletimizi yüceltip güçlendireceğimizi, bu yolda her türlü fedakarlığı yapacağımızı vurgular, Dr. Küçük′e ve özgürlük mücadelesinde şehit düşen kardeşlerimize Allah′tan rahmet diler, mücadelesinin yolumuzu aydınlatmakta olduğunu belirtiriz.

ŞEHİT AİLELERİ

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük′ün özgürlük mücadelesi için tutuşturduğu meşalenin ebediyen var olacağını belirtti.

Ersan, Dr. Küçük′ün 25′inci ölüm yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Dr. Küçük′ün Kıbrıs Türk halkına yaptığı fedakarlıklara işaret ederek, Küçük′ün vermiş olduğu hizmetleri unutmayıp unutturmayacaklarını dile getirdi.

Ersan mesajında şu ifadelere yer verdi: "O′nu ölümünün 25′inci yıl dönümünde bir kez daha anar aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliriz. Yattığın yerde rahat uyu, ruhun şad olsun."

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

KKTC Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Gökhan Güler, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük′ün, hayatını Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü, bağımsızlığı ve güvencesi uğruna adayan ve zor mücadele ortamının sıkıntılarını aşan halkçı bir lider olduğunu, engel tanımayan cesareti, kararlılığı ve inancı ile Kıbrıs Türküne ilham ve güç verdiğini belirtti.
Güler, Dr. Küçük′ün 25′inci ölüm yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda; Dr. Küçük′ün, en zorlu sınavları vererek Atatürkçülüğün bilinçli direncine erişen halkın içinden bağımsızlık ve demokrasiye yürekten inanan, bu değerleri sonsuza kadar yaşatıp yüceltme kararlılığındaki nesillerin doğmasına ortam hazırladığını söyledi.

Dr. Küçük′ün, mazlum ve tutsak ulusların sömürgecilik zincirlerini kırmaya başladığı bir dönemde halkıyla bütünleşerek kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinin önderi olduğunu ifade eden Güler, Küçük′ün müstemleke yönetiminin desteklediği irticayı ve toplumsal kurumlara koyduğu mandayı bertaraf ederek halkın çağdaş ve uygar toplumlar düzeyine ulaşmasını sağladığını, Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesini tüm dünyaya kabul ettirdiğini belirtti.

EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ

Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği, Kıbrıs Türk Halkı′nın Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük′ün, Kıbrıs Türkü′nün karanlık günlerinde mücadeleye atılarak milli birlik-beraberliği sağladığı ve bir devlet kurulmasına olanak yarattığını belirterek, bu devleti yaşatma kararlılığına olduklarını bildirdi.

Dernek başkanı Emekli Albay Ahmet Yatman, Dr. Küçük′ün 25. ölüm yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türk halkı olarak zor mücadeleler neticesinde kazanılan egemenliği ve kurulan devleti sonsuza kadar yaşatmak için uğraş verilmesinin gerekliliğini ifade ederek, "Çok zor şartlarda, Kıbrıs′ta özgürlük ve mücadele duygularımızı ateşleyen liderimizi her gün artarak büyüyen bir saygı ve minnetle anıyoruz" dedi.

kucuk_denktas_15ka83
Kıbrıs Türklerinin 2 büyük lideri, Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş 15 Kasım 1983`te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin kurulduğu gün omuz omuza
TMT DERNEĞİ

TMT Derneği Başkanı Yılmaz Bora, Kıbrıs Türk Halkı′nın Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük′ün 25′inci ölüm yıldönümünde halka ve bilhassa devletin sorumlu makamlarında bulunan yetkililere düşen en önemli görevin, KKTC Devleti′ni sonsuza dek yaşatmak olduğunu belirtti.
Bora, Dr. Küçük′ün 25′inci ölüm yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, TMT Derneği olarak O′nun emanet ettiği KKTC Devleti′ni her zaman savunup yaşatacaklarını ifade etti.
Yılmaz Bora, "Kıbrıs gerçeklerini dikkate almadan Birleşik Kıbrıs hayali peşinde koşarak masa başında haklı davamızı gerektirdiği gibi savunmayanlara merhum liderimiz Dr. Küçük′ün ulusal davamız ile ilgili görüşlerini dikkate almaya davet ediyoruz" dedi.

Dr. Küçük′ün İngiliz sömürge yönetimine karşı kalemi ve fikirleriyle mücadele ettiğine,  Kıbrıs davasının Türkiyesiz halledilemeyeceği gerçeğine inanarak, halkı da buna inandırdığına, Kıbrıs davasını milli dava haline getirdiğine dikkat çeken Bora, Dr. Küçük′ün; 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı ile 15 Kasım 1983 KKTC′nin ilanını gururla yaşadığını kaydetti.

KIBRIS TÜRK PLATFORMU

Kıbrıs Türk Platformu ile GKK Emekli Astsubaylar Derneği, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük′ün 25. ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Kıbrıs Türk Platformu Basın Sözcüsü Hüseyin Alasya, mesajında, Dr. Küçük′ün en yüce emaneti olan KKTC′nin emin ellerde olduğunu belirterek, Kıbrıs Türkü′nün bir daha geçmişin karanlık günlerine dönmeyeceğini söyledi.

KKTC devletine ve egemen varlığına sahip çıkılacağını kaydeden Alasya, "Egemen varlığımıza yönelik oyunlar er veya geç bozulacak, bertaraf edilecektir. KKTC devletinin yücelmesi, tanınması ve dünyadaki saygın yerini alması mücadelesi Atatürkçü yolda kararlılıkla sürdürülecektir" dedi.

EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ

KKTC GKK Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Esen Ömürlü de, mesajında, sömürge döneminde Dr. Küçük′ün önderliğinde verilen varoluş mücadelesinin KKTC devleti ile taçlandırıldığını söyledi.
Ömürlü, "Bugün halkımız bağımsız, özgür, canı, malı, namusu ve şerefiyle güvenlik içinde, kendi devletimizin egemen varlığı altında huzur içinde olmanın mutluluğunu yaşıyor" dedi. Ömürlü, özetle şöyle devam etti:
 
"Bu günleri sizin önderliğinize borçlu olduğumuzu unutmadık, unutmayacağız. Her şart altında emanetimiz KKTC devletinin egemen varlığına sahip çıkacak ve koruyacağız."
                                                   TÜRK GÜNDEM

 


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.