Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8965
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DTP`YE BÜYÜK OPERASYON

DTP`ye büyük operasyon

DİYARBAKIR, (DHA) - A.A 14 Nisan 2009
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı`nın talimatıyla “Terör örgütüne yönelik soruşturma” kapsamında 13 ilde eş zamanlı başlatılan operasyon için sabah 04.00`te düğmeye basıldı, Diyarbakır`da ekipler 27 ayrı noktaya baskın düzenledi. Operasyon kapsamında DTP`li başkan yardımcıları ve Tunceli Belediye Başkan Yardımcısının da aralarında bulunduğu 50`yi aşkın kişi gözaltına alındı. Operasyonun 1 yıldır süren bir çalışmanın neticesinde terör örgütünün “şehirdeki uzantılarına” yönelik olduğu belirtildi.

DİYARBAKIR`DA ESKİ DTP`LİLERE YAPILAN BASKINDAN FOTOĞRAFLAR

Eş zamanlı operasyonda aralarında DTP Genel Başkan Yardımcıları Kamuran Yüksek, Bayram Altun, Selma Irmak`ın da aralarında bulunduğu 50`den fazla kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır`daki operasyon için ekipler saat 04.00`te düğmeye bastı. DTP`li eski yöneticilerin evleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi ile geçen ay seçim yasaklarına aykırı Kürtçe yayın yaptığı için 12 gün süreyle kapatılan Gün TV`nin de aralarında bulunduğu 27 nokta basıldı. Buralarda yapılan aramalarda bazı kişiler gözaltına alınırken, bilgisayar ve belgelere el konuldu.

GÖZALTINA ALINANLAR

 • DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek (Diyarbakır`da)
 • DTP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun (Diyarbakır`da)
 • DTP Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak (Mardin`de)
 • Terör Örgütü ele başısı Abdullah Öcalan`ın avukatı Seracettin Irmak
 • Batman Belediyesi İmar Müdürü Heval Erdemli
 • Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Halil Ünlü
 • Ahmet Zirek (Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir`in danışmanı)
 • Celal Yoldaş (DTP Diyarbakır il yöneticilerinden)
 • Mehmet Akın (DTP Diyarbakır il yöneticilerinden)
 • Musa Farisoğulları (DTP eski İl Başkan Yardımcısı)
 • Engin Kutay (Parti yöneticilerinden)
 • Kemal Aktaş (Parti yöneticilerinden)
 • Arslan Özdemir (GAP Belediyeler Birliği`nden)
 • Roze Erdede
 • Ahmet Birsin (Gün TV`nin Genel Yayın Yönetmeni)
 • Mehmet Abbasoğlu (Kapatılan DEHAP eski Genel Başkanı)
 • Senanik Önen (Kızıltepe Belediye Başkan Yardımcısı)

OPERASYON AYDIN`A SIÇRADI

Aydın`ın Germencik ilçesine bağlı Ortaklar beldesinde polis ekiplerinin bir evde arama yaptığı belirtildi. Pazarkuran Mahallesi`nde bir evde arama yapan Aydın Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, terör örgütü elemanı olduğu iddia edilen ve ismi açıklanmayan bir zanlıyı aradığı, ancak zanlının evde bulunmadığı öğrenildi.

Emniyet yetkilileri, şu ana kadar Aydın`da herhangi bir gözaltının olmadığını kaydetti.

ELAZIĞ`DA BİR EVDE ARAMA YAPILDI

Elazığ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, operasyon kapsamında bir evde arama yaptı.

Yetkililer, gözaltına alınan kimsenin olmadığını bildirdi.

EMİNE AYNA AÇIKLAMA YAPTI

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca “terör örgütüne yönelik soruşturma” kapsamında gerçekleştirilen operasyonu değerlendirirken, “Operasyonun nedeni de sonuçları da siyasidir. Ancak çok tehlikelidir. Bunun altında inanın hepimiz kalırız” dedi.

Ayna, Balgat`taki DTP Genel Merkezi önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, söz konusu operasyonun sabaha karşı Diyarbakır, Batman, Mardin ve Tunceli`de gerçekleştiğini, DTP`nin yönetici ve üyelerinin gözaltına alındıklarını söyledi.

Gözaltılar nedeniyle kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını ifade eden Ayna, “DTP`nin siyaset yapmasının engellendiğini ve seçimlerde elde edilen başarının daha büyük başarılara dönüşmesini engellemeye yönelik bir operasyon olduğunu düşündüklerini” ileri sürdü. Ayna, özetle şunları söyledi:

“Şu anda gerçekleşen 30 yıllık `Ergenekon` davasının iddianamelerinde geçen fiillerle aynıdır. Yani demokratik siyasetin önü kapatılmaya çalışılıyor. Yine belirtiyorum. Operasyonun nedeni de sonuçları da siyasidir. Ancak çok tehlikelidir. Bunun altında inanın hepimiz kalırız. Sonuçlarını herkes ciddi şekilde düşünmek zorundadır. İnsanları demokrasi dışında başka bir arayışa itmedir bu... Başka bir şey değildir. Hukuki anlamda mücadelemizi yürüteceğiz ama aynı zamanda siyaseten bunun mücadelesini yürüteceğiz.”

“46 KİŞİNİN GÖZALTINA ALINDIĞINI DUYDUK”

Ankara`da DTP`ye ait 2 evde arama yapıldığını belirten Ayna, “Partimizin Ankara`da 2 evi var. Birinde erkek arkadaşlarımız, diğerinde ise gençlik çalışması yürüten arkadaşlarımız kalıyor. Gözaltı yok” diye konuştu.

Operasyon sonucunda toplam gözaltı sayısı konusunda ellerinde net bir bilgi olmadığını bildiren Ayna, 25`i Diyarbakır`da olmak üzere toplam 46 kişinin gözaltına alındığını duyduklarını belirtti.

Bir gazetecinin “Ergenekon` soruşturması ile aynı zamanda yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusuna Ayna, “AK Parti`nin DTP`ye karşı yürüttüğü tahammülsüzlük olarak değerlendiriyoruz. Herkes Ergenekon ile ilgilenirken kimse DTP`ye yönelik baskıyla ilgilenmeyecek” yanıtını verdi.

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.