Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DÜNYA DİKEN ÜSTÜNDE

Dünya diken üstünde

25 Mayıs 2009
Kuzey Kore nükleer deneme yaptı. Rusya denemenin gerçekleştiğini doğruladı. Dünya diken üstünde. Tepkiler çığ gibi artıyor.

Kuzey Kore, yer altında başarılı bir nükleer deneme yaptığını açıkladı.
Kuzey Kore`nin resmi haber ajansı KCNA`dan yapılan duyuruda, başarılı bir nükleer test yapıldığı ve bunun, ülkenin nükleer caydırıcılığını artırma yolunda bir adım olduğu bildirildi.

Duyuruda, “Nükleer test, patlayıcı gücü ve kontrol teknolojisi daha üst düzeye çıkarılmış güvenli bir nükleer denemeyi daha başarıyla yapmıştır ve bu denemenin sonuçları, nükleer silahların gücünün artırılmasında ve nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ortaya çıkan bilimsel ve teknolojik problemlerin çözümüne katkı sağlamıştır” iddialarına yer verildi.

4.7 BÜYÜKLÜĞÜNDE YER SARSINTISI

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, nükleer denemenin 10 ila 20 kilotonluk bir güçte olduğunu bildirdi.

Tespit edilen sarsıntıya göre nükleer deneme, Kuzey Kore`nin kuzeydoğusunda yapıldı. Amerikan Jeolojik Çalışmalar Enstitüsü, merkez üssü, Kimchaek kentinin yaklaşık 70 kilometre kuzeybatısında, yerin 10 kilometre altı olarak tespit edilen sarsıntı 4,7 büyüklüğünde oldu.

WASHINGTON: TÜM ÜLKELER İÇİN ENDİŞE VERİCİ


ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore`nin nükleer ve füze denemelerinin, "tüm ülkeler için çok endişe verici bir sorun" olduğunu söyledi.

Obama, yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore, doğrudan ve tehlikeli bir biçimde uluslararası topluma meydan okuyor. Kuzey Kore`nin tutumu, gerilimi artırıyor ve kuzey doğu Asya`da istikrarı baltalıyor" dedi.

Kuzey Kore`nin nükleer denemede bulunduğunu açıklaması üzerine ABD, konuyu müttefikleriyle istişare ettiğini açıkladı.

MOSKOVA: ENDİŞELİYİZ

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore`nin nükleer deneme yaptığı haberlerinden endişe duyduklarını söyledi.

İnterfaks ajansının haberine göre Lavrov, Beyrut`ta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore`nin bir nükleer patlama gerçekleştirdiği haberlerinden endişe duyduk" dedi.

AVRUPA KOMİSYONU: ÇOK ENDİŞE VERİCİ

Bu arada, Avrupa Komisyonu`nun dış ilişkilerinden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner, Kuzey Kore`nin nükleer denemede bulunmasının “çok endişe verici” olduğunu açıkladı.

Ferrero-Waldner, ziyarette bulunduğu Tayland`da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore`nin geçmişte nükleer denemede bulunmasının yarattığı uluslararası krizi de hatırlatarak, durumun çok endişe verici olduğunu söyledi.

FRANSA: BU İYİ HABER DEĞİL

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Abu Dabi`de denizcilik konulu bir konferansın açılışında yaptığı konuşmada, "Kuzey Kore`den gelen haberin iyi haber olmadığını, teknik ve stratejik açıdan daha fazla bilgi beklerken bu denemeyi kınadıklarını" ifade etti.
Kuzey Kore resmi ajansı KCNA, başarılı bir nükleer deneme yapıldığını açıklamış, nükleer deneme ilk olarak Rusya tarafından doğrulanmıştı.

İNGİLTERE: KUZEY KORE BM KARARINI İHLAL ETTİ

İngiltere, Kuzey Kore`nin yeni bir nükleer denemede bulunduğu haberlerine, “BM kararının ihlali” açıklamasında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Bill Rammell, Kuzey Kore`nin “başarılı bir nükleer denemede bulunduğu açıklamasının” ardından, bunun BM`nin Kuzey Kore ile ilgili 2006 tarihli kararının ihlali olduğu ifadesini kullandı.

GÜNEY KORE "ACİL TOPLANTI" YAPTI

Güney Kore`den yapılan açıklamada da, gece geç saatlerde bir sarsıntı tespit edildiği ve bunun büyük bir ihtimalle nükleer denemeden kaynaklandığı bildirildi.

Denemenin ardından alarma geçen Güney Kore`de kabine üyelerine, konuyu görüşmek üzere Devlet Başkanı Lee Myung-bak tarafından acilen toplanmaları çağrısında bulunulduğu belirtildi.

JAPONYA BM`Yİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Japonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da, Kuzey Kore`nin nükleer denemesine sert tepki gösterildi ve gerekli cevabın BM Güvenlik Konseyi tarafından verileceği ifade edildi.

Bakanlık sözcüsü Kazuo Kodoma, “Uygun cevap kesinlikle verilecektir. Bunu BM Güvenlik Konseyinde yapmalıyız” diye konuştu.
Kuzey Kore, ilkini 2006 yılında yaptığı nükleer denemelere, uzun menzilli füze denemesinin ardından sıkılaştırılan uluslararası yaptırımlara tepki olarak devam edileceğini açıklamıştı.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.