Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10216
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DÜNYA DIŞI YAŞAMIN İLK FOTOĞRAFI MI?
Sağdaki fotoğrafta okla gösterilen noktalardaki beyazlıklar soldaki ilk fotoğrafta bulunmuyor

 

Dünya dışı yaşamın ilk fotoğrafı mı?

 Derleyen: cnnturk.com

Avrupa Uzay Ajansı`na ait Huygens sondasının çektiği fotoğraflarda dünyadışı yaşama ait izler bulunduğu iddia edildi.
Satürn`ün aylarından Titan`ın yüzeyinde bilgi toplayan Huygens`in çektiği iki ayrı fotoğraf karşılaştırıldığında, ikinci fotoğrafta sıvı olduğu tahmin edilen noktalar tespit edildi.

Diğer gezegen ya da aylarda görülen donmuş göllerden farklı bir yapıya sahip sıvının "çiy damlası" olduğu tahmin ediliyor.

Çiy, atmosferik sınır tabakadaki hava parselinin aktüel buhar basıncının, yüzeyin sıcaklığına ait doymuş buhar basıncından daha yüksek olması sonucu, havadaki su buharının soğuk yüzey ve / veya cisim üzerinde yoğunlaşarak sıvı faza geçmesi olarak tanımlanıyor.

Daha açık bir dille çiy, geceleri havanın soğumasıyla havada bulunan su buharının yoğuşarak oluşturduğu damlacıklar olarak ifade ediliyor.

Bilim adamları Titan`daki çiyin oluşmasında Huygens`in etkisinin olduğunu düşünüyor. Ancak ne olursa olsun çiyin oluşabilmesi için atmosferde su buharının olması gerektiğini ve bunun daha önce Dünya hariç hiçbir yüzeyde tespit edilmediğinin de altını çiziyorlar.

Bunlara dayanarak konuşan bilim adamları çekilen fotoğrafın Titan`daki yaşamın izi olduğunu iddia ediyor.

Bütün bu iddialar aşağıdaki fotoğraflar esas alınarak yapılıyor ve henüz bilimsel açıdan bir geçerliliği yok. Ancak önümüzdeki günlerde Titan`la ilgili bilgi akışının artmasıyla olayın gün ışığına kavuşması bekleniyor.

Satürn ve sisteminin araştırılması amacıyla 1997 yılında fırlatılan Cassini-Huygens uzay aracı, gezegenlerin çekim gücünden yararlanarak yolculuğun hızlandırılabilmesi için Venüs (2 kez), Yer ve Jüpiter yakın geçişlerini gerçekleştirdikten sonra, 1 Temmuz 2004`te Satürn çevresinde yörüngeye girdi.

İki ayrı uzay sondasından oluşan araçtan, Huygens iniş aracı ayrılarak 14 Ocak 2005`te Satürn`ün en büyük uydusu Titan üzerine iniş yaptı.

Cassini yörünge aracı ise Satürn çevresinde değişen yörüngeler izleyerek gezegen ve çeşitli uyduları ile ilgili gözlemlerine başladıPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.