Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DÜNYA ERMENİLERİN YAPTIĞI HOCALI KATLİAMINI UNUTMAMALIDIR

DÜNYA ERMENİLERİN YAPTIĞI HOCALI KATLİAMINI UNUTMAMALIDIR

 

 

         26 Şubat 1992 tarihinde Ermeniler Azerbaycan’ın Hocalı kentine Rusların desteği ile saldırdılar. Saldırıda tanklar ve ağır silahlar kullanıldı. 83’ü çocuk, 106 sı kadın olmak üzere 613 Azeri Türkü hunharca katledildi. Öldürülen bu insanlar, silahsız bölgenin yerli halkıydı. Hocalı başta olmak üzere, Karadağ ve etrafındaki Azerbaycan topraklarından bir milyona yakın insan, zorla buralardan göçe maruz bırakıldılar. Bu insanlar Azerbaycan’ın Bakü şehri başta olmak üzere, çok zor şartlar altında yaşıyorlar.

 

         Özgürlük, insan hakları, demokrasi, yaşam hakkı, insanlığın temel özlemleri ve haklarıdır. Ancak Hocalı’da görüldüğü gibi bir günde binlerce insan saldırgan Ermeniler tarafından katledilmekte, binlerce insanda öz topraklarından zorla atılmaktadırlar. Birinci Dünya Harbi esnasında ve sonrasında Anadolu’da karşılaştığımız, Türklere uygulanan katliamlar ve soykırımlarda aynı saldırgan tutumun sonuçlarıdır.

 

         Bugün Azerbaycan topraklarının yüzde yirmiden fazlası saldırgan Ermeniler tarafından işgal altındadır. İşgal esnasında, bölgeden zorla atılan Türklerde, acaba topraklarımıza ne zaman döneceğiz diye özlemle beklemektedirler. Acıları her gün derinleşmekte ve artmaktadır.

 

         Ancak modern dünya, her şeye karışan sivil toplum örgütleri bu durumu görmemekte veya görmezlikten gelmektedir. Dünyada bırakın insan haklarını hayvan haklarını savunanlar bile, bu mahzun, garip, fakir insanların problemlerine sahip çıkmamaktadırlar.  Burada bizim aklımıza konu Türkler ve Türk dünyası olunca, batının nasıl ikiyüzlü, riyakâr olduğunu getirmektedir. Dünya insan hakları konusunda maalesef duyarsız kalıyor. Onlar duyarsız kalıyor diye bizlerinde duyarsız mı kalması gerekiyor.

 

         Bugün hükümet diğer konularda olduğu gibi bu konuda da maalesef başarısızdır. Ermenistan ile karşılıklı anlaşmalar imzalanıyor.          İkili ilişkiler geliştirilmeye çalışılıyor. Sınır kapıları karşılıklı olarak açılmaya çalışılıyor.

 

         Bunların hiç birisi doğru değildir. Çünkü her zaman söylenen “Biz bir Millet, iki devletiz.” Her türlü üzüntü ve sevinçlerimizle beraber olmak mecburiyetindeyiz. Ermenistan’la hükümet tarafından imzalanan anlaşma meclisten geçmemelidir. Neye mal olursa olsun meclisimiz bu anlaşmayı onaylamamalıdır. Çünkü Ermenistan, Karabağ’dan işgal ettiği topraklardan çekilmemektedir. Hatta çekileceği mesajını bile vermemektedir.

 

         Milletimize her zaman her yerde saldıran bu devlet tanınmamalı ve yaptığı katliamların hesabı sorulmalıdır. Bırakın Kurtuluş savaşı esnasındaki saldırılarını, Hocalı katliamının kanı daha kurumamıştır. Katliam yapan bu devletten mutlaka hesap sorulmalıdır. Bu insanlık dışı uygulamayı yapanlardan hesap sorulmazsa, bizler de, buna seyirci kalanlarda, insanlık suçu işlemiş oluruz.

         Sonuçta Ermenistan hesap vermeden, işgal ettiği topraklardan çekilmeden, göçe gönderilen insanlar geri dönmeden, zararları karşılanmadan, Türkiye olarak ikili ilişkileri başlatmamız ve geliştirmemiz doğru olmayacaktır. Bunun aksi yapılması Ülkemizi Türk Dünyasının gözünde çok düşürecektir. Buda ilerde tamiri mümkün olmayan olaylara sebep olacaktır. Bütün Türk Dünyası ülkemiz hakkında yanlış karar ve düşüncelere sahip olacaktır. Bu çok ağır bir sorumluluk olur.

 

         13 Şubat 2008 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine, 26 Şubat 1992 günü Ermenilerin, Azerbaycan’ın Hocalı kentinde yapmış olduğu katliamı “Katliam” olarak tanınması, 26 Şubat’ın HOCALI KATLİAMINI ANMA GÜNÜ olarak kabul edilmesine ilişkin Kanun Teklifim, Meclis gündemine 37. madde gereği kabul edilmesine rağmen, halen kanunlaşmamıştır. Bu kanun en kısa zamanda kabul edilmeli ve dünyaya sunulmalıdır. Bu bütün milletvekillerimiz için tarihi bir görevdir.

 

          

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.