Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DÜNYA TÜRK İŞ KONSEYİNDEN YENİ HEDEFLER

Türk diasporasından yeni hedefler

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Türk diasporasını daha aktif hale getirmek için yeni hedef ve projeler belirledi. Hedef, iki yıl içerisinde 100`den fazla ülkede 2 bine yakın temsilciyle hareket edecek çok büyük, geniş bir örgütlenme modeline kavuşmak olarak açıklandı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında 2009 yılında kurulan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Yönetim Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu`nun gerçekleştirdiği ortak toplantısında alınan kararlar, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.  

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), DEİK ve DTİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada, "Hedef 80 ülke 300 şehir. Bu faaliyetlerin hepsini de önümüzdeki bir yıl içinde uygulamaya koymayı hedefledik. Bu hedeflere ulaşmak istiyoruz" dedi.  

Bugün dünya üzerinde 215 milyon diaspora üyesi yaşadığını, bu sayının 2050 yılında 405 milyona ulaşacağının tahmin edildiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, diasporaların önümüzdeki dönemde etkinliklerini daha da artıracağının şimdiden görülebildiğini, bugün bile Çin`e gerçekleştirilen yabancı yatırımların yüzde 70`inin hazırlık sürecinde mutlaka bir Çin diasporası temsilcisi olduğuna işaret etti.  

Diasporaların yeni güç olarak öne çıktığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, Türk diasporası için girişimcilik ve gençlik olmak üzere iki kritik segment belirlediklerini söyledi. Bugün gerçekleştirdikleri toplantıda alınan kararları aktaran Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:  

"Birinci karar olarak diaspora örgütlenmemizi genişletme kararı aldık. İlk olarak bölge temsilciliklerimize ilaveten, `ülke` ve `şehir` diaspora temsilcileri atamaya başlayacağız. Dünyada Tiran`dan Pekin`e, Toronto`ya, St. Petersburg`a kadar her kanalda olmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde dünya genelinde 300`e yakın şehirde diaspora temsilcimiz olacak. Tiran`dan Glasgow`a, Pekin`den Toronto`ya, Abuja`dan St. Petersburg`a her şehirde diasporayı bir araya getirecek ve ortak hareket etmesini sağlayacak temsilciler olacak. Bu temsilcilerin yerel siyasetle, yerel medyayla, yerel sivil toplumla ilişkiler ve Türk diasporasının organize edilmesi gibi somut görevleri olacak. Buna ilaveten, yine her şehirde bir `Kadın Girişimci Diaspora Temsilcisi` ile `Genç Girişimci Diaspora Temsilcisi` belirlenecek. Biz diasporadaki gençlerimize `gelecek nesil diasporası` diyoruz. En önemli, en kritik ve en önemli diaspora grubu gençlerimiz. Bu temsilciler, ilk kurultayda bir araya gelerek seçimle bölge ve dünya komitelerini kuracaklar. Böylelikle iki yıl içerisinde 100`den fazla ülkede 2 bine yakın temsilciyle hareket edecek çok büyük, geniş bir örgütlenme modeline kavuşmayı hedefliyoruz."

``Türk restoranları kurumsal imaj kataloğu``

İkinci kararlarının ise kendilerine en fazla talep gelen konulardan olan Türk restoranlarına yönelik bir proje gerçekleştirmek olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bu konuda en önemli sorunun imaj sorunu olduğunu tespit ettiklerini, genellikle düşük gelir grubuna hitap edildiğini, imaj sorununda mesafe katedilmesi halinde restoran sayısının 5 yıl içerisinde iki kat, ciroların da 2,5 kat artacağının hesaplandığını kaydetti.

Bu konuda ortak bir ``Türk restoranları kurumsal imaj`` kataloğu hazırlayacaklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu katalogda iç mimari ve kurumsal kimlik dizaynlarının standartlarını oluşturacaklarını, uyulama örneklerine ve malzemelere, ayrıca Türk yemeklerine yönelik mönü çalışmalarına da yer vereceklerini anlattı.

Hisarcıklıoğlu, ``Üçüncü olarak hem diasporamızın iş sahibi olmasına hem de Türkiye`deki markalarımızın dışa açılma sürecini hızlandırmaya yönelik olarak `Diaspora Franchise Platformu` kuracağız. Türkiye`de franchise veren markalarla diasporada girişimci olmak isteyen üyelerimizi bir araya getireceğiz`` diye konuştu.

Diaspora başarı ödülleri...

Üniversiteler ve düşünce kuruluşları bünyesinde diaspora araştırma merkezleri ve kürsüleri kurulması için çalışacaklarını belirten Hisarcıklıoğlu, böylelikle diaspora konusundaki araştırma eksikliğini gidereceklerini söyledi.

Beşinci olarak her yıl yurt dışından 50-100 genci eğitim ve staj için Türkiye`ye getireceklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, altıncı olarak diasporayı teşvik etmek amacıyla önümüzdeki yıldan itibaren ``diaspora başarı ödülleri``ni hayata geçireceklerini bildirdi.

Dünyanın bütün güçlü ve güçlenen diasporalarının, üyelerini cemiyet için çalışmaya şevklendirmek amacıyla ödül sistemi oluşturduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda ``diaspora girişimcilik, ``diaspora kadın girişimci``, ``diaspora genç girişimci``, ``diaspora profesyonel yönetici`` ile ``diaspora kültür sanat`` alanlarında ödül vermeyi planladıklarını kaydetti.

Yedinci olarak da bölgesel diaspora zirveleri gerçekleştireceklerine değinen Hisarcıklıoğlu, etkin bir diaspora örgütlenmesi hedefini gerçekleştirmek için dünyanın dört bir yanında zirveler düzenlemeye başlayacaklarını söyledi.

ha-ber.comPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.