Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10295
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DÜNYAYI AYAĞA KALDIRAN SALDIRI

Dakika dakika dünyayı ayağa kaldıran saldırı

 
hurriyet.com/DIŞ HABERLER 31 Mayıs 2010
İsrail, Gazze`ye yardım malzemeleri götüren gemi konvoyuna saldırdı. İsrail Başbakan sözcüsü Gendelman ölü sayısını 9 olarak açıklarken, İsrail televizyonları ise ölü sayısını 19 olarak verdi. El Cezire televizyonu da ölenlerden 6`sının Türk olduğunu duyurdu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu New York`a giderek BM Güvenlik Konseyi`ni toplantıya çağıracak. Türkiye İsrail büyükelçisi Oğuz Çelikkol`u geri çağırıyor. İşte dakika dakika İsrail operasyonu 

04:30: İsrail komandoları Gazze`ye yardım malzemeleri taşıyan gemi konvoyuna müdahale etti.     

05:57 : Türk yardım kuruluşu İnsanı Yardım Vakfı (İHH) İsrail`in müdahalesi sırasında 2 kişinin öldüğünü, 30 kişinin yaralandığını açıkladı.

06:30 : Olayın duyulmasının ardından Ankara’da Atatürk Bulvarı üzerindeki İsrail Büyükelçiliği ile İstanbul Levent`teki İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto gösterileri başladı. Gösterilere yüzlerce kişinin katıldığı bildirildi.

07:30 : Gazze`deki Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail güçlerinin Gazze`ye yardım getiren gemilere müdahalesini kınadı.

07:51 : İsrail`de özel bir televizyon kanalı, İsrail askerlerinin Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısında en az 10 kişinin öldüğünü duyurdu.

08:14 : İsrail televizyonu Kanal 10, İsrail komandolarının Gazze`ye yardım götüren başta Mavi Marmara olmak üzere 6 gemilik filoya yaptığı operasyonun ardından, 16 kişinin öldüğünü açıkladı.

08:25 : İsrail radyosu, askeri sansürün, İsrail`deki  hastanelere nakledilen ölü ve yaralılarla ilgili her türlü bilginin yayınına yasak koyduğunu bildirdi.

08:30 : Dışişleri Bakanlığı, olayla ilgili sert bir açıklama yaparak, saldırıyı en ağır şekilde protesto etti. Dışişleri, İsrail`in saldırının sonuçlarına katlanacağını söyledi.

09:00 : Saldırı müdahale etmesi üzerine, İsrail`in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi`yi Dışişleri Bakanlığı`na çağırıldı.

09:10 : Başbakan Vekili Bülent Arınç başkanlığında, İsrail`in yardım gemilerine müdahalesi ve İskenderun`daki askeri birliğe saldırının değerlendirildiği bir kriz masası kuruldu.

09:15 : İHH yetkilisi Reşat Başer, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, saat 08.00`den sonra yardım gemileri ile bağlantılarının kesildiğini ve gemilerin Hayfa Limanı`na götürüldüğü yönünde kendilerine bir takım kesin olmayan bilgilerin ulaştığını belirtti.

09:20 : İsrail`den ilk tepki. Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin  Ben Eliezer, İsrail donanmasının Gazze`ye yardım taşıyan filoya saldırısının  ardından, meydana gelen ölümlere üzüldüğünü söyledi. Ben Eliezer, Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, "Görüntüler kesinlikle  hiç hoş değil. Ben ancak ölümlere üzüldüğümü söyleyebilirim" dedi.

09:25 : Gazze`deki Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Tüm Araplar ve Müslümanlara  dünyanın her yerindeki siyonist büyükelçiliklerin önünde başkaldırı çağrısında  bulunuyoruz" dedi.

09:26: Hamas, İsrail askerlerinin Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Araplara ve Müslümanlara, İsrail  büyükelçiliklerinin önünde "başkaldırı" çağrısında bulundu.

10:04: İran, İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısını "vahşice ve insanlık dışı" olarak nitelendirdi.

10:30: İsrail ordusu, Gazze`ye yardım gemilerine düzenlenen askeri operasyon sırasında 10`dan fazla kişinin öldüğünü duyurdu.

10:47: Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısını "katliam" olarak niteledi  ve Filistin`de üç günlük yas ilan etti.

10:48: Avrupa Birliği (AB), Filistinlilere yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili İsrail makamlarının eksiksiz  soruşturma açmasını istedi.

10:53: İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail`in Gazze`ye yardım götüren filoya saldırısından sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül`le telefon görüşmesi yaptı.

10:53: Gazze gemileri”ne düzenlenen kanlı baskın üzerine Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan İsrail Büyükelçisi Gaby Levy, Bakanlıktan ayrıldı. Levy`den olayda yaralananların Türkiye`ye getirilmesi talep edildi.

10:55: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ`un, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Mısır temaslarını yarıda keserek Türkiye`ye döneceği açıklandı.

10:58: İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı`nda kriz masası oluşturuldu.

11:08: Arap Birliği, İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından, alınacak önlemlerle ilgili karar vermek için yarın olağanüstü toplanacağını açıkladı.

11:09: İsrail`in Gazze`ye giden yardım gemilerine saldırısından sonra Yunanistan, İsrail ile yapmakta olduğu hava tatbikatını  sonlandırdı. 25 Mayıs`ta başlayan tatbikatın 3 Haziran`da sona ermesi öngörülüyordu.

11:10: İran, İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısı karşısında İslam Konferansı Teşkilatı (İKT), BM Güvenlik  Konseyi ve uluslararası toplumu göreve çağırdı.

11:11: Türkiye`nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz  Çelikkol, İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yossie Gal ile görüşecek.  Büyükelçi Çelikkol ile Gal arasındaki görüşmenin öğle saatlerinde Kudüs`te olması bekleniyor.

11:25: İspanyol hükümetinin AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri Diego Lopez Garrido, İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısını sert dille kınadı.

11:45: Yardım filosunun lider gemisi Türk Mavi Marmara`nın Aşdod limanına çekilmesi bekleniyor.

11:56: Yardım konvoyundaki gazeteciler Hayfa Limanı`ndaki pasaport işlemleri sonrası sınırdışı edilecek.

11:58: Durumu ağır olan 4 Türk yaralı Kudüs`te Hadassa Hastanesi`ne kaldırıldı.

12:05: Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısından "şoke" olduğunu bildirdi.

12:35: El Cezire: Yardım konvoyuna müdahale sonrası 6`sı Türk 19 kişi öldü.

12:58:Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington`daki temaslarını iptal etti. Davutoğlu`nun yarın ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton`la İran`ın uranyum takas anlaşmasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunması bekleniyordu. New York`a gidecek olan Davutoğlun BM Güvenlik Konseyi`ni toplantıya çağıracak.

13:00: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Samimi temennim, İsrail siyaseti ve Devletindeki sağduyu sahibi kesimlerin bu gidişata dur demeleridir... Tüm vatandaşlarımızın sergileyebilecekleri en iyi dayanışma yöntemi itidal ve sağduyu içinde hareket etmektir" dedi

13:10: Türk Dışişleri Bakanlığı, Türkiye`nin İsrail`deki büyükelçisi Oğuz Çelikol`u geri çekeceğini açıkladı. 

13:18: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Amerika gezisinde olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın Türkiye`ye döneceğini açıkladı.

13:23: İsrail, vatandaşlarından Türkiye`ye gitmemelerini istedi. Başbakanlığın ilgili biriminden yapılan açıklamada, İsrail vatandaşlarına “Türkiye`ye gitmekten kaçınmaları”  çağrısı yapıldı. Halen Türkiye`de olan İsrail vatandaşlarına ise "kalabalık yerlere gitmemeleri" istendi.

13:58: BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail komandolarının Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırmasından dolayı "şoke  olduğunu" söyledi.

14:00: İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Gazze`ye yardım taşıyan gemilere yaptıkları saldırıyla ilgili, yardımın organizatörlerini suçladı. Barak yardım filosunu "siyasi bir provokasyon" olarak nitelendirdi.

14:16: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail komandolarının Gazze Şeridi`ne yardım taşıyan uluslararası filoya kanlı baskınına rağmen Kanada ve ABD`yi kapsayan gezisini sürdürmeye karar verdi. İsrail radyosu, Başbakan Netanyahu`nun Kanada ziyaretini yarıda keserek, İsrail`e döneceğini belirtmişti.

14:30: Davutoğlu, ABD`ye giderken yakıt ikmali için bulunduğu adada TRT’ye yaptığı açıklamada, Latin Amerika gezisini yarıda kesen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın Türkiye`ye dönmekte olduğunu, kendisinin de New York`a hareket etmek üzere olduğunu söyleyen Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdıklarını belirtti.

14:47: İsrail`in Gazze`ye yardım gemilerine yaptığı baskının ardından ABD`den gelen ilk tepkide ölenler için derin üzüntü duyulduğu belirtildi. Beyaz Saray Sözcüsü William Burton, “ABD, olayda hayatını kaybedenler ve yaralananlar için derin üzüntü duymakta ve bu trajediye neden olan koşulları anlamak için çalışmalar yürütmektedir” dedi.

15:03: Türk Dışişleri`nin çok sayıda büyükelçiyi Bakanlık`ta bilgilendirdiği bildirildi.

15:35: İsrail Başbakanı Benjamin Natenyahu operasyonun arkasında olduğunu açıkladı.

15:37: Filistin büyükelçisi, Filistin lideri Mahmud Abbas`ın önümüzdeki günlerde Türkiye`ye geleceğini söyledi.

15:45 Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, İsrail tarafından Gazze`ye yardım götüren gemilere "aşırı güç kullanılmasını"  kınadı.

15.50: Dışişleri Bakanlığı gemide yakınları olanların bilgi alması için kriz masası kurdu. Açıklamada, "konvoyda yakınları bulunan vatandaşlarımızın, gelişmeler hakkında sözkonusu telefon numaraları üzerinden bilgi almaları mümkün olacaktır" denildi. Dışişleri Bakanlığı Kriz Masası: (0) 312 292 11 66, (0) 312 292 24 72, (0)   312 292 24 73

15:55: Lübnan`daki Hizbullah örgütü, İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırmasını "uluslararası cezayı hak eden  terörist bir eylem" sözleriyle değerlendirdi.

16:00: İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin, Gazze`ye yardım götüren gemilere düzenlenen saldırının, "İsrail`in Gazze`yi yasa  dışı biçimde ablukaya almasının sonucu olduğunu" söyledi.

16:05 Rusya uluslararası hukuku çiğneyerek Gazze`ye yardım malzemeleri taşıyan gemilere kanlı baskın düzenleyen İsrail`i kınadı.

16:10: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yerel saatle bugün öğleden sonra toplanıyor.

16:20: Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, İsrail`in Gazze`ye uluslararası yardım filosuna saldırısından şoke olduğunu belirterek, olayla ilgili soruşturma açılmasını istedi.

16:45: Şili`de bulunan Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakan Angela Merkel ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan`ın Türkiye`ye hareket etmeden önce İsrail operasyonuna ilişkin bir basın toplantısı yapması bekleniyor.

17:03: İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, İsrail askerlerinin Gazze`ye yardım götüren gemilere ateş açarak sivilleri öldürmelerine sert tepki gösterdi.

17: 29: İsrail operasyon yapılan gemiler arasında sadece Mavi Marmara isimli Türk gemisinde direnişle karşılaşıldığını, diğerlerindeki arama işlemlerinin olaysız şekilde yapıldığını açıkladı.

17:31: Saldırının ardından, Akdeniz kıyısındaki Aşdod Limanı`na getirilen gemilerde bulunan, çeşitli ülkelerden 11 kişinin işlemleri tamamlanarak ülkelerine gönderildi. İrlanda, Bulgaristan ve ABD uyruklu ikişer, Belçika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti uyruklu birer kişi İsrail`den ayrıldı. Filoda yer alan gemiler arasında bulunan "Gazze" gemisindeki tüm yolcuların boşaltıldığı, buradaki 39 Türk`ün, işlemleri tamamlandıktan sonra Türkiye`ye dönmeyi kabul ettikleri öğrenildi.

17:45: Akıbeti bilinmeyen Mavi Marmara gemisi Aşdod`a yanaştırıldı.

18:00: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail`in Gazze`ye yardım taşıyan filoya yaptığı saldırıyla ilgili Şili Havaalanı`nda yaptığı açıklamalarda ``Bu saldırı bir devlet terörüdür`` dedi ve ekledi: İnsanlık dışı devlet terörü karşısında sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızın bilinmesi gerekmektedir.

18:08: Çin, İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısını kınadı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ma Caoşü, "Ciddi  kayıplara yol açmış olan bu saldırıdan şoke olduk" dedi. 

18:46: İsrail polisi, Gazze`ye yardım taşıyan gemide bulunan yardım gönüllülerinden 16`sının cezaevine gönderildiğini bildirdi.

18:55: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın talebi sonrasında NATO salı günü olağanüstü toplanma kararı aldı. Sözcü James Appathurai, İsrail`in Gazze`ye yardım gemilerine kanlı baskını sonrasında NATO`nun olağanüstü toplanacağını söyledi.

19:00: Olay üzerine harekete geçen Türkiye`nin Tel Aviv Büyükelçiliği yetkilileri, üç ayrı şehirdeki hastanelere kaldırılan 15 Türk`ü ziyaret ettiklerini açıkladı.

19:10: İsrail Başbakanlık sözcüsü ve ordusu yaptıkları açıklamalarda, ölü sayısının 9 olduğunu bildirdi. İsrailli yetkililer, daha önceki açıklamalarında Mavi Marmara`ya düzenlenen operasyonda en az 10 kişinin öldüğünü söylemişlerdi.

19:26: ABD Başkanı Barack Obama`nın Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve baskınla ilgili tüm gerçeklerin mümkün olan en kısa süre içerisinde ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Obama görüşmede ayrıca, meydana gelen can kayıplarından dolayı duyduğu derin üzüntüyü ve yaralılardan duyduğu kaygıyı dile getirdi.

20:20: İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırmasının ardından Türkiye`nin acil toplantıya çağırdığı BM Güvenlik Konseyi`nin kapalı danışma toplantısı başladı.

21:02:  İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çelik, 6 yardım gemisinin İsrail`in Aşdod Limanı`na çekildiğini bildirdi. Çelik, vakıf merkezinde yaptığı açıklamada, Defne-1 yük gemisinden İHH görevlisi Dilaver Kutlay`ın kendilerini arayarak durumlarına ilişkin çok kısa bilgi verdiğini belirtti.Kutlay`ın, gemide 5 kişi olduklarını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu aktardığını belirten Çelik, geminin kontrol amacıyla Aşdod Limanı`na çekildiğini, ancak şu ana kadar yüklere dokunulmadığı bilgisini aldıklarını aktardı.

21:15: İsrail`in kanlı operasyonunun ardından BM Güvenlik Konseyi`nin acil olarak gerçekleştirdiği oturumda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Canlı yayında barbarlık gösterisi izledik" dedi. İsrail`in elini kana buladığını söyleyen Davutoğlu, bu operasyonun hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini ifade etti.

21:37: İsrail`in Gazze`ye insani yardım götüren gemilere saldırısını görüşmek için Brüksel`de olağanüstü toplanan AB büyükelçileri, şiddet kullanımını kınadılar. Büyükelçilerin üzerinde uzlaştığı AB açıklamasında, "Gazze`ye giden filoya uluslararası sularda düzenlenen İsrail askeri operasyonunda can  kayıplarından derin endişe duyulduğu" belirtilerek, "derhal, tam ve tarafsız" bir soruşturma açılması talep edildi.

22:13: İsrail  saldırısına maruz kalan "Mavi Marmara" gemisindeki insan hakları savunucuları arasında, 88 yaşındaki Katolik Piskopos Hilarion Capucci`nin de bulunduğu belirtildi.

İsrail`in Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırısını protesto etmek amacıyla İsrail Başkonsolosluğu önünden yürüyüşe başlayan binlerce kişi Taksim`e ulaştı. Taksim Meydanı`ndan onbinlerce kişi toplanarak, İsrail`in yardım gemilerine saldırını protesto ediyor.
 
BİNLERCE İNSAN TAKSİMDE TOPLANDI

İSRAİL`E TAKSİM`DE PROTESTO / FOTO GALERİ

BİNLERCE KİŞİ TAKSİM`DE TOPLANDI / WEB TV 

4. Levent`teki İsrail Başkonsolosluğu binası önünde gece saatlerinden itibaren toplanan grup, daha sonra Taksim`de basın açıklaması yapmak üzere yürüyüşe geçti. Büyükdere Caddesi`ni kullanan grup, buradan Gayrettepe ve Mecidiyeköy üzerinden Halaskargazi Caddesi`ni izleyerek Taksim`e ulaştı.          

“Siyonist elçilik kapatılsın” pankartı arkasında yürüyen grup “Kahrolsun İsrail”, “Türkiye uyuma, gemilerine sahip çık”, “Yaşasın küresel intifada”, “Dişe diş, kana kan, intikam intikam” şeklinde slogan atarak Taksim Meydanı`na ulaştı.

Ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile İsrail`i protesto amaçlı bazı dövizler taşıyan grubun yürüyüşleri sırasında, Büyükdere Caddesi`nin 4. Levent-Mecidiyeköy istikameti trafiğe kapatıldı.

Trafik polisleri caddeye çıkan ara sokaklardan araç geçişlerine de izin vermiyor.

Bu arada yürüyüş boyunca Mecidiyeköy-4 Levent istikametinde seyir halinde olan otomobiller klakson çalarak yürüyen gruba destek verdi.

SES SİTEMİ KURULDU

Protesto gösterileri için Taksim`de ses düzeneği kurulurken, binlerce kişi Meydanı doldurmaya devam ediyor. Taksim Meydanı`nda ayrıca, yüksek sesle Arapça dualar okunuyor. Kalabalık, konuşmalar arası tekbir getirerek İsrail`i protesto etmeyi sürdürüyor.

 İsrail`in kanlı operasyonunun ardından BM Güvenlik Konseyi`nin acil olarak gerçekleştirdiği oturumda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Canlı yayında barbarlık gösterisi izledik" dedi. İsrail`in elini kana buladığını söyleyen Davutoğlu, bu operasyonun hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini ifade etti.

 
 
DAVUTOĞLU AĞIR KONUŞTU:
 
 

İşte Davutoğlu`nun konuşmasından satır başları:

- 32 ülkeden yaklaşık 600 sivilin bulunduğu gemilere yönelik yapılan bu saldırı hiçbir şekilde haklı gösterilemez.

- İsrail`in eli kana bulanmıştır. Bu bir devlet tarafından işlenmiş bir cinayettir.

- Canlı yayında barbarlık gösterisi izledik.

- Bu suçları işlemiş bir devlet uluslararası toplumda tüm meşruiyetini kaybeder.

- Teröristler ve devletler arasındaki çizginin bulandığı gün olan bugün, insanlık tarihinde kara bir gündür.

- Bu gemilerdeki insanlar Filistin`deki çocuklara ihtiyaç malzemeleri götürmeye çalışıyordu. Çünkü o çocuklar hiçbir eğitim alamıyorlar. Uluslararası toplum bunun farkında ama yine de bu noktalara gelindi.

- İsrail`in artık Gazze`deki ablukaya son vermesi gerekiyor.

- İsrail uluslararası hukuka uygun davranmalı. Türkiye bu saldırıyı kınıyor ve soruşturma başlatılmasını istiyor. İsrail uluslararası toplumdan, saldırıda ölen ve yaralananların ailelerinden özür dilemeli. Gemiler derhal serbest bırakılmalı ve bir soruşturma başlatılmalı.

- Türkiye, Güvenlik Konseyi`nin güçlü bir şekilde tepki göstermesini ve İsrail`in bu saldırgan tutumunu şiddetle kınayan, olayın acilen soruşturulmasını ve sorumlu tüm makam ve kişilerin cezalandırılmasını talep eden bir başkanlık bildirisini kabul etmesini istiyor.

EN AZ 9 ÖLÜ

İsrail`in Gazze`ye giden yardım gemilerine düzenlediği askeri operasyonda çoğu Türk en az 9 kişinin öldüğü açıklandı. Saldırılarda en az 15`i Türk onlarca kişi de yaralandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail`in Gazze`ye yardım malzemeleri taşıyan gemilere kanlı baskının ardından, Türkiye ve Lübnan`ın talebiyle acil olarak toplandı. Reuters haber ajansı, toplantının, Konsey`in daimi olmayan üyeleri Türkiye ve Lübnan`ın talebiyle yapıldığını bildirdi.

Davutoğlu, İsrail`in yardım konvoyuna yaptığı saldırının ardından BM Güvenlik Konseyi`nin acil toplantısına katılmak üzere Şili üzerinden ABD`ye gelmişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun gün içerisinde yaptığı açıklamada, İsrail komandolarının Gazze`ye yardım götüren gemilere saldırmasından dolayı "şoke olduğunu" söylemişti.

Ban, saldırıda insanların öldürülmesini kınadığını belirterek, olayla ilgili kapsamlı bir soruşturmanın yaşamsal önemde olduğunu ifade etmişti.

 
BAŞBAKAN:BU SALDIRI DEVLET TERÖRÜDÜR.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail`in Gazze`ye yardım taşıyan filoya yaptığı saldırıyla ilgili Şili Havaalanı`nda yaptığı açıklamalarda ``Bu saldırı bir devlet terörüdür`` dedi ve ekledi: İnsanlık dışı devlet terörü karşısında sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızın bilinmesi gerekmektedir.

İşte Başbakan Erdoğan`ın açıklamaları:

İŞTE ERDOĞAN`IN AÇIKLAMALARI / WEB TV

Hatay`da İskenderun Deniz İkmal Komutanlığı`na yapılan saldırıda 6 askerin şehit oldu. Bu menfur saldırı milletimizin birliğine, kardeşliğini, istikrarına yapılmış bir saldırıdır. Bir kez daha söylüyorum bu kirli eller, bu kirli zihniyetler asla ve asla hedeflerine ulaşamayacaklardır, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Bu menfur saldırının ardından Türkiye’den yola çıkan ve Gazze’ye yardım malzemesi götüren gemilere, uluslararası sularda İsrail tarafından saldırı düzenlendi.

Orada da sayısı netleşmemiş olmakla birlikte çok sayıda sivilin katledildiğini öğrendik. Devlet ve hükümet başkanları olmak üzere buradan tüm dünyayı bilgilendirmek istiyorum. Gemiler tamamen tedavi amaçlı yardım malzemeleriyle yüklüdür ve gemiler uluslararası sefer kuralları çerçevesinde kontrol edilmiştir.

GEMİLERDE BEYAZ BAYRAK VARDI

 

Gemilerde beyaz bayrak bulunmaktadır. Gazze’ye ulaşmak için yola çıkan gemiler Gazze’de insanlık dışı şartlarda yaşayan en temel ihtiyaçlardan dahi yoksun şekilde hayatta kalmaya çalışan masum insanlara yardım amaçlı ilaç, sargı bezi, ekmek, pirinç, makarna, oyuncak, inşaat malzemelerinden başka hiçbirşey taşımamaktadır.

 

Gemilerde sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değil 32 farklı ülkeden Gazze’ye giden yardım gönüllüleri bulunmaktadır. Bir çok ülkeden parlamenter bulunmaktaydı.

 

İsrail`in hukuksuz saldırısı nedeniyle Şili’deki temaslarımızı başlamadan bitirmek durumunda kaldık. Hükümetimiz gelişmeleri dikkatle takip etmektedir.

 

Gemilere yönelik saldırı sonrasında, büyükelçimizi derhal geri çağırdık. BM Güvenlik Konseyi’ne olağanüstü toplantı çağrısı yaptık. Uluslararası sularda meydana gelen bu olay için NATO bilgilendiriliyor.

 

TEPKİSİZ KALMAYACAĞIZ

 

İsrail tarafından yapılan bu saldırı, uluslararası hukuka tamamen aykırıdır. Bu saldırı İsrail’in kendi halkına huzur getirmeyecektir. İnsanlık dışı devlet terörü karşısında sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızın bilinmesi gerekmektedir.

 

Siz ne kadar hukuk dışılığın, terörün arkasındaysanız, biz de ondan daha fazla hukukun barışın adaletin ve tabiî ki başta vatandaşlarımız olmak üzere bu operasyonun mağduru olan 32 ülkeden barış gönüllülerinin, Gazze’nin, Filistin’in arkasındayız.

 

HABER AKIŞI SAĞLANSIN

 

Hayatını kaybeden ve yaralanan sivil insanlara ilişkin ayrıntılı ve sağlıklı haber akışının bir an önce bağlanmasını istiyoruz. Yaralılar için derhal tedbir alınmasını istiyoruz.

 

Temaslarımı yarıda keserek şu anda Türkiye’ye gidiyorum. Döner dönmez grup toplantımda gerek parlamentomuzu gerek ülkemizi uluslararası camiayı daha teferruatlı şekilde aydınlatacağım.

 

DUYGUSAL DEĞİLİM

 

Değerlendirmeleri yoğun şekilde yapacağımız bir hafta olacaktır. Şunu net söylüyorum. Duygusal değilim, duygusal değiliz. Ama bütün bu olanlar karşısında, vicdan yoksun bir insanlığı tanımlamak mümkün değildir.

 

Tüm vatandaşlarımız özellikle ülkemizde yaşayan Musevi vatandaşlarım için şunları söylemek istiyorum. Onlar bizim vatandaşımızdır. Onlar bizim güvencemiz altındadır. Milletimizin hassasiyeti doğrultusunda bu olayın takipçisi olacağımızı bilmelerini istiyorum.

Şunu açık net ortaya koymamız lazım. Her şey şeffaf değil. Biz bilinenlerle değerlendirmelerimizi yapıyoruz.

 

GEMİMİZ ESİR ALINDI 

 

Bir defa Türk bandıralı bir gemimizin şu anda esir alındığıdır, insani amaçlı tüm malzemelerle beraber.

İki farklı bandıralı gemiler, yine aynı şekilde burada onlarda yine limana çekilmiştir bir de bu var. Bunların bir tanesi yük gemisi, bir tanesinde de kendi vatandaşlarımız, farklı ülkelerden olan gönüllü insanlar var. Bunların süratle bırakılmasını istiyoruz.

 

İSRAİL`İN TAVRI SÜRECİ BELİRLEYECEK

 

Burada yaralılar var, ölenler var, bunların süratle teslimi gerekiyor. Sürece yönelik olarak İsrail’in takınacağı tavır bundan sonraki süreci etkileyecektir. Parlamento bilgilendirmesi böyle bir günde bunu yapmayacağız, başka ne zaman yapacağız? Parlamentoyla değerlendirmesini yapacağız ve bizim yarın grup toplantımız var. Orada daha açık net söyleme imkanımız olacak.

İSRAİL`İN HER YAPTIĞI YANINA KAR KALIYOR

 

Bu bir milli meseledir. Bunu ele almamız gerekiyor. İsrail’in yaptığı her zaman yanına kar kalıyor. Artık yetti. BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı yüzlerce karar var, bunları uygulamayan İsrail var. Merkel’le görüşerek, hem Almanya’nın hem de Avrupa Birliği’nin desteğini istedim

 

 

 
İRAN SALDIRIYI SERT BİR DİLLE KINADI
 
İran, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısını "vahşice ve insanlık dışı" olarak nitelendirdi.

Devlet televizyonu, "’Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım’ kapsamında Gazze’ye yardım götüren gemilere siyonist İsrail güçlerince düzenlenen saldırıda en az 20 kişinin şehit olduğu, onlarca kişinin yaralandığı" haberlerinin alındığını duyurdu.

"Siyonist İsrail saldırısı vahşice ve insanlık dışı" ifadesi kullanılan haberde, ölü ve yaralı sayısının daha fazla olabileceği belirtildi.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu da açıklamasında İsrail saldırısını sert dille kınadı.

Açıklamada, "Dünya barışı ve emniyeti için en büyük tehdit siyonist İsrail rejimidir" denildi.

İsrail kuşatması altındaki Filistinlilere gıda, tıbbi malzeme ve diğer insani yardım malzemeleri götüren gemilere saldırının kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, "Siyonist rejim İsrail savaş suçu işliyor" denildi.

Bu arada İran Devlet Başkanı İsrail`in `sona her zamankinden daha yakın olduğunu` belirtti. Ahmedinejad yaşanan saldırının insanlık dışı olduğunu ancak İsrail devletinin yok olmasına da yardımcı olacağını ifade etti.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.