Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8812
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
EBK ÖLÜ SIĞIR ETİ Mİ YEDİRECEK?
EBK ÖLÜ SIĞIR ETİ Mİ YEDİRECEK?
 
ÇAPAR KANAT
 
Et ve Balık Kurumu et ithal kararının ertesinde yapılan ihalelerde doğrusu pes dedirtecek işler yaptı. Hilkat garibesi şartnamede bir çok eksiklikleri dile getirdik. Gerçekçi rekabetin değil şartnamede verilen sürenin kısalığından ihaleler iptal edildi. Sonra tekrar yapıldı. Son yapılan ihalelerde de şartnamedeki eksiklikler, yanlışlıklar düzeltilmedi. Bu yüzden Konya’lı besicilerimiz yürütmeyi durdurma talebiyle Danıştay’ a başvurdular.

Türkiye veteriner Odaları et ithalatına karşı çıktılar. Bu karşı çıkışta; Et ithalatının hayvancılığımıza darbe vuracağını, ithal canlı hayvanlarda olabilecek hastalıkların tüm ülke hayvanlarına sirayet edebileceğini belirtmişlerdi.

Şimdi hastalık şüphesi bir yana EBK’ nun ithal ettiği hayvanların ölü olarak tüketicilerimize yedirme şüphesi başgösteren haberleri bugün medyadan öğrendik. Uluslararası konforsuz seyahatten gelen canlı hayvanların kamyonlardan indirildikten sonra yerde hareketsiz yatışlarını cep telefonu ile resimleyen Sakaryalı besici Lütfü Ermiş resimleri gazetecilere dağıtmış. Resimlerde yerde yatan hayvanın traktörün vinciyle yerden kaldırılıp kesimhaneye götürülmüş!

Bizim canlı hayvanımız nakilden gelmişte yerde yatıyor ise derhal veteriner çağırırız. Ayağı mı kırık, bir hastalığı var mı, yoksa yol yorgunu mu ? Hani gelen canlı hayvanlar dinlendirilecekti? Bu acele nedir. Dinlendirilmeden kesilen hayvanların etlerinin ne renk olacağını herkesten önce EBK iyi bilmeliydi.

Yerde yatan hayvanları apar topar ,olayı izlemeye gelen besicilerden saklayarak traktörle kaçırmanın anlamı nedir? Yoksa yerde yatan hayvanlar ölü müydü? Ölü hayvan etini millete yedireceğinize ihitimal vermiyoruz ama besicileri içeri koymamaınızın sebebi nedir.? Hani biz e devlettik. Hani biz çok şeffaftık. Gönüllü besici gözlemciler sizi neden bu kadar rahatsız ediyor. Besicilerin EBK kombinalarına girmesi ne zamandan beri yasaklandığını bilmek isteriz.

Ben  pahalı et yedirmem anlayışı ile et ithalat kararı verildi. Et ithalat kararını bir tüketici dernek federasyonu da onayladı. Şimdi ithal etin kalitesinin tüketicilere uygunluğunu maalesef besiciler gözlemliyor! Besiciler yerde yatan hayvanların ölü mü diri mi olduğunu gözlemliyor.Çektikleri fotoğrafı basına dağıtıyor. Besiciler tüketici derneklerinin görevini yapmaya soyunmuşlar. Fakat heyhat! Biz besicilerde ‘’ okuma yook, yazma yook, bilmeyiz eski yeni, kuzular bize söyler yılların geçtiğini, ... yanımızda bir sürü, önümüzde bir köpek’’ ile büyümüş olduğumuzdan bizi kombinanın dışına atan kombina müdürüne insan, tüketici, hayvan haklarını anlatmasını bilemeyiz. Kombinadan dışarı atılan o besici değil hayvancılığımızdır, tüketici haklarıdır, vatandaş haklarıdır. Gönül isterdi ki o kombina müdürünün karşısına eli kalem tutan, dili iki laf edebilen okumuş, yüksek tahsilli tüketici derneklerimizin yöneticileri dikilebilmeliydi. Besici, üretici tüketiciler için var!

O etleri yiyecek olan Tüketici de  Türk vatandaşı, Üretici de Türk vatandaşı.

Tüm Tüketici Derneklerini hem üreticinin yanında hem de Tüketicinin yanında olmaya davet ediyoruz.

İthal edilen canlı hayvanların EBK kombinalarında indirilişine, dinlendirilmesine, yerde yatan hayvanların hastalıktan mı, yol yorgunluğundan mı yoksa ölmüş olduğundan mı yattığını gözlemlemeye Tüketici Dernek Yöneticilerinin nezaret etmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

Cep telefon faturalarında, kredi kartlarında, banka kredi sözleşmelerinde tüketicilerin aldatılmasına karşı koyuşlarını takdirle karşıladığımız tüketici derneklerimizin GIDA’ mıza daha fazla ilgi göstermelerini beklemekteyiz.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.