Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
EKONOMİK ACİLİYETLER

   Dünya`nın önde gelen ekonomi ülkelerinden (ABD,AB ve Japonya) gelen son veriler oldukça kaygı verici.Özellikle ABD.deki 2007 yılı verileri bu ülkedeki RESESYON ihtimalini güçlendiriyor.2007 yılında %2.2 büyüyen ABD ekonomisi,son üç aylık verilere göre %0.6 küçüldü.Keza tüketici fiyat endeksi artışı ise %4.3 oldu.

   Aynı şekilde,AB bölgesinde 2007 yılında ortalama tüketici artış fiyatı da %3.1`e yükseldi.Japonya`dan da ekonominin yavaşladığına dair olumsuz sinyaller alınmakta.

   Bu ülkelerdeki ekonomilerin yavaşlama mesajlarına karşılık,Merkez Bankaları likitide sıkışıklığını önlemeye yönelik faiz oranlarını düşürmek için çalışmalara başladılar.Bu girişimler ise eflasyonun artasın neden oluyor.

   Diğer yandan Dünya Piyasalarında petrol fiyatları son aylarda sürekli artış eğiliminde.Uluslararası ekonomi ve enerji uzmanları,petrol fiyatlarının olasılı bir ABD-İran gerginliğinde varilinin 150 dolara kadar yükselebileceğini öngörüyorlar.Bu fiyat artışının eflasyonu çok yükselteceği gözden uzak tutulmuyor.

   Dünya ABD`den kaynaklanacak bir küresel Resesyon ile Merkez Bankalarının likitide artışına dönük ve eflasyonu artıran (Aslında yangını körükleyen) bir ikilem ile karşı karşıya ve bu konjönktör`ün bir süre daha devam edeceği tahmin edilmektedir.

   Bu gelişmelerden olumsuz etkilenecek ülkelerin başında gelen Türkiye maliyesinin nasıl ve hangi tedbirleri aldığını doğrusu merak ediyoruz.

  Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.