Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
EKONOMİK KIYAMET SENARYOSU

Ekonomik kıyamet senaryosu

 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), ekonomik yavaşlamanın küresel istihdam krizine dönmesi sonucunda, dünya genelinde bu yıl 51 milyona kadar iş kaybı olabileceğini bildirdi.
ILO’nun yayımlandığı "Küresel İstihdam Trendleri Raporu"nda yer alan en iyimser senaryoya göre, bu yıl, küresel bazda 18 milyon iş kaybı yaşanacak, küresel işsizlik oranı yüzde 6,1’e çıkacak.
Daha gerçekçi bir senaryoya göre ise mali karışıklığın 2009 yılı süresince de devam etmesi durumunda, 30 milyon kişi işini kaybedebilecek. Bu da küresel işsizlik oranını yüzde 6,5’a çıkaracak.
En kötü durum senaryosuna göre, bu yıl 51 milyon iş kaybı yaşanabilecek. Bu durumda küresel işsizlik oranı yüzde 7,1’e yükselecek. Küresel işsizlik oranı 2007’de yüzde 5,7, 2008 yılında ise yüzde 6 olmuştu.
Raporda, "2009’da durgunluğun derinleşmesi durumunda, birçok tahminde de beklendiği gibi, küresel iş krizi kötüleşecek" denildi.

ILO’nun Ekim ayında yayımlanan bir önceki raporunda, mali kriz nedeniyle 2009’da 20 milyon kişinin işini kaybedebileceği ifade edilmişti. Gelişmekte olan ülkelerin daha fazla iş kaybı ile karşı karşıya kalacağını tahmin eden ILO, 2008 sonu itibariyle en yüksek işsizlik oranının yüzde 10,3 ile Kuzey Afrika’da ve yüzde 9,4 ile Orta Doğu’da olmasını bekliyor. Orta ve Güneydoğu Avrupa ile eski Sovyet devletleri geçen yılı yüzde 8,8 işsizlik oranıyla kapatırken, bu oran, Sahra altı Afrikası’nda yüzde 7,9, Latin Amerika’da yüzde 7,3, Doğu Asya’da ise yüzde 3,8 oldu.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.