Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10295
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
EMEKLİLER CAN ÇEKİŞİYOR

EMEKLİLER CAN ÇEKİŞİYOR

 

        

 

          Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU, emeklilerin çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini, yıllarca bu ülkeye hizmet veren insanların daha onurlu bir yaşam sürmeleri gerektiğini bildirerek, bu konuda bir Meclis Araştırma Önergesi verdi.

 

         Dr. DOĞRU, önergesinde emeklilerin şu sorunlarını dile getirdi:

 

Yaşamlarının en önemli en dinamik, verimli çağlarında devletimiz ve milletimiz için emeklerini harcayan emeklilerimiz huzurlu, müreffeh bir yaşam içinde hayatlarını geçirmek istiyorlar. Bu sosyal devlet olma ilkesinin gereği onların hakkıdır. Ancak emeklilerimiz başkalarına muhtaç olmadan geçinmek için can çekişiyorlar.

 

Bu gün içinde bulunduğumuz süreçte emeklilerimiz, dul ve yetimlerimiz, sakat olarak çalışanlar, yaşlı insanlarımız hak ettikleri değeri alamamaktadır.

 

Emeklilerimizin sağlıktan barınmaya, sosyal koşullardan yasal hak ve güvencelere kadar tüm sorunlarına köklü ve organize çözümler üretilmelidir. Hizmete ve ödenen prime göre, eşit hizmete eşit aylık sistemine geçilmelidir. Emekliler arasındaki farklılığı giderecek norm ve standartları sağlayacak eski emekliler açısından var olan adaletsizliği ortadan kaldıracak intibak yasası çıkarılmalıdır.

 

Emeklilerimizin %42’sinin aldıkları emekli maaşıyla bakmakla yükümlü oldukları en az bir çocukları,  %60’ının işsiz çocukları, %80’nin de emekli maaşından başka geliri bulunmamakta, yaşları, çalışma koşulları nedeniyle emeklilerimizin %48’nin kronik rahatsızlıkları bulunmaktadır. Verilere bakıldığında emeklilerin ne kadar zor şartlarda hayatlarını idame ettirdikleri görülmektedir.

 

Hükümetin vermiş olduğu zamlarla emeklilerimiz nasıl ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Emeklimizin %88 nin geliri, açlık sınırının altında, tüm emeklilere bakıldığında tamamına yakınının yoksulluk sınırının altında olduğu görülmektedir. Bu veriler hükümet tarafından mutlaka göz önüne alınmalıdır. Hükümetin emeklilerimize yapmış olduğu 1 yıllık zam, faturalara gelen 6 aylık zammı bile karşılayamaz hale gelmiş, yapılan zamlar emeklinin cebine girmeden hükümet tarafından geri alınmıştır.

 

 

 

Emeklilerimizden sağlık ocaklarında bile katkı payı alınmaktadır. Ayda birkaç defa doktora gittiğini düşünürseniz o aldıkları 1,83`lük veya 2,5’luk zamlar alınan katkı paylarını bile karşılamamaktadır.  İntibak yasalarıyla ilgili sorunları acil giderilmelidir.

 

Emeklilerin ve yaşlıların toplumda hak ettikleri saygınlığı kavuşmaları hak ettikleri yaşam standartları için problemlerin giderilmesi gerekmektedir. Emeklilerimiz yıllarca bu ülkeye, bizlere ve vatandaşlarımıza yapmış oldukları hizmet karşılığında bunu fazlasıyla hak etmişlerdir.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.