Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8812
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
EN BÜYÜK İNSAN-I KAMİL HZ. MUHAMMED`DİR

‘En Büyük İnsan-ı Kamil Hz. Muhammed’dir.’

 

Erzurum Üniversite Kitabevi  tarafından düzenlenen Merdiven Altı Ramazan Kültür Sohbetlerinde ‘İnsan-ı Kamil ve Nefsin Arınması’  konusu ele alındı.

Söyleşiyi yöneten Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof.dr Mevlüt Özler akademisyenlerle kitap dostlarını bir anlamda  halkı buluşturan kuruluşların yaptığı işin önemine değindikten sonra tasavvufçularla kelamcıların kendi ilim alanlarına göre insanın sorumluluklarını tanımlamaya çalıştıklarını söyledi.

Merdiven altı ramazan kültür sohbetlerine konuşmacı olarak katılan Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr İsa Çelik gerçek İnsan-ı Kamilin kim olduğu sorusuna cevap vermeye çalıştı.

         İnsan-ı Kamil’in kim olduğu ve nasıl olması gerektiği konusunun Tasavvufta çok önemli bir tartışma olduğunu belirten Prof. Dr İsa Çelik

‘ İnsan hem hayrı hem de şerri bir anda bünyesinde barındırır. İnsanın nefsi sürekli yanlışlara yönelmek ister. Nefsin var olan olumsuz yönlerini terbiye etmek gerekir. Çünkü şeytan her zaman faaliyet halindedir. İnsanoğlu eksik yönleri olan bir varlıktır. Onun kamil bir varlık olması için önemli görevler üstlenmesi gerekir. En büyük İnsan-ı Kamil Hz. Muhammed’dir. İnsanı kamil kur’ana ve sünnete göre hayatını yaşayan, nefsini kötülüklerden arındıran dedikodudan uzak duran,başkasının nefsiyle uğraşmak yerine kendi nefsini terbiye etmeyi düşünen kişidir.’dedi.

Prof.Dr İsa Çelik Gerçek tasavvuf nedir konusunda ise şunları söyledi:

‘Tasavvuf Allah’a giden yol demektir. Gerçek mürşid ise peygamber adına insanların terbiye edilmesine gayret gösteren kişidir. Günümüzde insanların tasavvufa daha çok ihtiyaçları vardır. Ancak babadan oğula geçen bir silsileye dayanan tarikatçılığın da dinde yeri yoktur.  Hem kendi hem de müritlerin gözünü, kulağını ve kalbini kötülüklerden korumaya çalışan kişi gerçek mürşittir. İslam’da nefsin terbiyesi herkes üzerine bir farzdır. Çünkü nefisle mücadele etmek en büyük cihad olarak tarif edilmiştir.’

 Kitap dostları da konuşmacılara tasavvuf ve tarikatlerle ilgili sorular sordular.

Cumhuriyet caddesi Kızılay iş merkezinde faaliyet gösteren Üniversite kitabevi okuyucularının merdivenlere oturarak yaklaşık iki saat izledikleri ramazan söyleşileri Erzurum’da ramazan gecelerine renk katıyor.

 Teravihten sonra çay deminde kitaplarla iç içe yapılan ve büyük ilgi gören söyleşilerin ramazan boyunca devam edeceği belirtildi.--
Birey Üniversite Kitabevi@25  `nitelikli kitapların merkezi`
-ders ve sınavlara hazırlık kitapları -güncel ve akademik kitaplar
-kitap siparişi temini -kırtasiye, dergi, cilt, fotokopi,
-büro malzemeleri,-söyleşi ve imza günleri -özel kütüphane kurumu
cumhuriyet cad. kızılay iş merkezi zemin kat no:5
tel: 0 442 234 70 92 fax: 0442 233 96 03
Erzurum
www.bireykitap.com e-posta:universitekitabevi25@gmail.com
etkinliklerimizi görmek için www.bireykitap.com sitesine girmeniz 
yada www.google.com`dan üniversite kitabevi erzurum yazarak görselleri tıklamanız yeterlidir.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.