Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10233
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ERMENİSTAN PROTOKOLLERİ İPTAL EDİLMELİDİR - AKP İKTİDARINDA ŞEHİRLER BATTI

 

ERMENİSTAN PROTOKOLLERİ İPTAL EDİLMELİDİR.

 

 

 

2009 yılı ekim ayında birilerinin zorlamasıyla Ermenistan ile yapılan protokollerin ne kadar yanlış ve hatalı olduğu bir kez daha ispat edilmiştir.

 

         Sözde protokollerin iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesini hedefliyordu. Yaşama geçirilmesi için ise her iki ülke parlamentolarının onayından geçmesi şartı eklenmişti.

 

         Türkiye Cumhuriyeti hükümeti protokolleri Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderdi. Ermenistan ise prosedürleri gereği protokolü Anayasa Mahkemesine sevk etti.

 

         Türkiye protokolün onaylanması için protokolde yazılmayan Yukarı Karabağ sorununu gündeme getirmiştir. Tabii bunun için de Ermenistan’ın buralardan çekilmesi gerekmektedir.

 

         Buna karşılık Ermenistan Yüksek Mahkemesi öncelikle soykırım iddialarının tanınması yönünde karar alıyor ki bu karar Ermenistan’ın zihinlerinde Türkiye ve Türk insanına karşı düşmanca tavırların hala bitmediği anlamını taşımaktadır. Yine Mahkeme 1921 Kars Anlaşmasını tanımadığını, sınırlar meselesinde 1921 tarihindeki sınırların değil, 1990 yılı sınırının esas alınması gerektiğini karara bağlamıştır.

 

         Bütün bunlardan daha vahim olanı Türk Dışişleri Bakanlığının açıklamış olduğu “ Protokol hükümlerine bağlılığın muhafaza edildiği” sözleri olmuştur. Bunlar Türk tarafının tek taraflı taviz vereceği anlamı taşımaktadır. Bunlar, Türk Milletinin menfaatlerinin gözetilmediği, ülkemizin Ermenistan karşısında küçük düşürüldüğü anlamına gelmektedir.

 

         AKP hükümeti derhal bu yanlıştan dönmelidir. Türk halkından özür dilemeli, protokolleri Meclisten çekip iptal etmelidir. Çünkü Türk Milleti çevresine ve Türk soylu kardeşlerine, tarihten bu yana yaptığı çalışma ve uygulamalarla her zaman örnek olmuştur. Milletimiz ve Dünya üzerindeki Türk toplulukları ülkemizden dirayetli bir duruş sergilemesini beklemektedirler.

 

 

                                                                                   Dr. Reşat DOĞRU

                                                                                                            Tokat Milletvekili
 
 
         AKP İKTİDARINDA ŞEHİRLER BATTI

 

 Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU açıklanan İlleri göre gelir dağılımının 77 ilimizi batırdığını söyledi. Sayın DOĞRU konu ile ilgili açıklamalarına şu şekilde devam etti.

 

Gelir dağılımının illere göre açıklanması AKP hükümetinin yanlış siyasetinin kesin delillerinden biri olmuştur. Gelir tablosu dağılımına baktığımızda gelir dağılımında, devletin vergi toplamasında ciddi adaletsizlikleri göze çarpmaktadır. 2002 yılını milat kabul eden ve rakamları işine geldiği gibi pembe tablolar sunarak açıklayan; hatta cumhuriyet tarihi ile mukayese eden bu iktidarın; bu adaletsiz gelir dağılımına cevabı ne olacaktır?

 

Gerçekten Cumhuriyet tarihinde ekonomide her konuda ilkleri yaşatan, AKP hükümeti bu konuda da bir ilke imza atmıştır. Tek başına, üst üste iki dönem iktidarda olup da ortaya çıkan bu küçülme tablosuna hiç kimsenin mantık çerçevesinde bir açıklaması olamaz. Buna en doğru kısa cevabı beceriksizliktir, iş bilmezliktir.

 

Bir önceki yıla göre neredeyse %200 lük bütçe açığı ortaya çıkmış, Gelir dağılımının açıklanmasıyla bu rakam bazı illere göre %370’lere ulaşmıştır. Ülkenin illere göre gelir analizine bakacak olursak, sanayi üretim ve paylaşım yine belli bir bölgede yoğunlaşmakta. Marmara hattında görülmektedir. Güneydoğu da güvenlik gerekçeleri var diyelim ki 2002 yılında sıfır terörle devraldınız.  Bu bölgede Çocuklar harçlıklarını eskiden simit satarak, ayakkabı boyayarak sağlardı AKP iktidar döneminde terör örgütünün önünde gösterilerine katılarak yada ne acıdır ki Türkiye Cumhuriyeti polisine araba lastiği satarak harçlıklarını bulur hale geldiler.

 

 Orta, Güney, Kuzey Anadolu’ya ne oldu. Buralarda ne yapmak istediniz de kim engel oldu. Şunu yapacağız dediniz de kim yaptırmayacağız dedi. Hangi projeniz yarım kaldı. Denizli’nin Antep’in, Manisa’nın hesabını kim verecek. 5 yıldır durmadan Büyükşehirlere göç veren Tokat ilinin göçünü hangi projeniz durduracak?

 

Sürekli İstanbul’un göç alması nasıl durdurulacak, bu kadar eşitsiz bir gelir dağılımının olduğu, 77 ilin bir İstanbul etmediği bir dönemde ne den ısrarla Merkez Bankasını, İstanbul’a taşımak istiyorsunuz. Ortalama 500- 600 aile daha göç alsın diye mi, buna bağlı olarak diğer finans sektörü İstanbul’a gitsin diye mi?

 

İhracatın durduğu, ithalat rakamlarının doğru yansıtılmadığı bir dönemde, ekonomik büyümeden nasıl bahsedebilirsiniz? Bazı illerde milli gelir 100 dolar, bazı illerde 250, bazılarında ise 800 gibi çok değişken değerlerden bahsederken adaletli bir yönetimden, adil vergiden, bahsetme hakkınız yoktur. İnsanların yediği aş bitti, çalışacakları iş bitti, önlerine gelen faturaları, vergileri nasıl ve neyle ödemelerini bekliyorsunuz. Vatandaşa yapabileceğiniz en kötü şeyi yaptınız yarına olan umutlarını bitirdiniz, dedi.

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.