Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8848
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ERTUĞRUL ÖZKÖK ÇOK YANLIŞ YERDEN GİRDİ

 

            ERTUĞRUL ÖZKÖK ÇOK YANLIŞ YERDEN GİRDİ

 

         6-7 Kasım tarihlerinde Ertuğrul Özkök ABD başkanlığına Obama’nın seçilmesinden sonra köşesinde bir Kürdü cumhurbaşkanı seçermiydik konusunu esas alan makaleler yazdı.

         Önce şunu belirtmek istiyoruz. Özkök gerçekten iyi bir yazardır. Kalemi gerçekten kuvvetlidir.

Ama bu konuda öyle bir çuvalladı ki? Biz hiç yakıştıramadık. Gerçi ikinci makalesinde konuyu biraz düzeltir gibi oldu ama Özkök’e iki üç halini hatırlatmak istiyoruz. Eğer bu taraflarını düzeltebilirse bu kuvvetli kalem Türkiye için çok yararlı olur.

Birincisi, kendini belli bir sınıfta görüyor.Bu doğru. Belli kriterler göre (Bu kriterleri biz eksik ve bazılarını yanlış  buluruz) üst bir sınıf mensubudur. Demek ki eski İstanbulluların anadolu insanına bakış tarzı olan aşağılama duygusu kendini içinde gördüğü sınıf için de hala daha geçerli. Bu nereden çıktı demeyin.Kürtlere bakış tarzı Amerikadaki zencilerle beyazlar arasındaki fark gibiyse başka bir tanım yapmak zordur.

 Zenciler Amerikada uzun bir dönemdir köleydi. Otobusleri bile ayrıydı. Beyazlarla zenciler arasında renk farkı vardı. Şimdi bizde kürt kökenli vatandaşlarımız ne zaman Türklerin kölesi oldu?(Yoksa Özkök bir dönem İstanbul’da çok sayıda kürt kökenli kapıcıları köle olarak mı vasıflandırmıştır.) Belediye otobüsleri ne zaman ayrı oldu? Zencilerle bayazlar arasındaki renk farkını yoksa esmerlerle beyaz tenliler arasındaki ton farkıyla eşit mi görmemiz gerekir. O zaman İçanadolu’daki Toroslardaki vatandaşlarımızı da zenci sınıfına mı sokmak gerekir?

Evet bu anlayış bir üstün sınıf anlayışını Türk, kürt ayırımına monte etme gayretidir.

İkincisi, sayın Özkök’ün zaman zaman etkisini gördüğümüz ABD tesirinden kurtulmasıdır. Elbette Amerika’dan, Avrupa’dan ve diğer ülkelerden almamız gerekenleri alacağız. Gözümüz ve ufkumuz açık olacak. Kapanmayacağız içimize. Ama Obama’nın seçilmesini Türkiye’e indirgeme çabaları bir Amerikan hayranlığından başka bir şey değildir. Bundan kurtulması gerekir.

Üçüncüsü Sayın Özkök’ün kürtçülük meselesinde bilgi zayıflığını gidermesi gerekmektedir.

Bir kere Türkiye’de Türk Kürt sorunu yoktur.Türklerle Kürtler ABD.nin tarihinden 4 katına yakın bir süredir Anadolu’da ve MS. 650 yılından beri de Ortaasya’dan beri birlikte yaşamaktadır. Mesele kürtçülerin/bölücülerin varlığı ve bunların da ilk etki alanının Kürt kökenli vatandaşlarımızın olmasıdır. Yani kürt kökenli vatandaşlarımız ayrı, PKK ve DTP’liler ayrıdır.Kürt kökenli vatandaşlarımız PKK ve DTP’nin hedef kitlesidir. Siz ABD!deki zencileri ülkemizde yaşayan kürt kökenli vatandaşlarımıza indirgerseniz PKK ve DTP’nin ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.

Bugün ülkemizde 4 cumhurbaşkanı kürt kökenlidir. İsmet İnönü, Cemal Gürsel, Fahri Korutürk ve Turgut Özal. Başbakanlık, bakanlık, milletvekilliği, generallık , müsteşarlık yapmış çok sayıda kürt kökenli insan vardır. Bunların arasında bazı kişiler vardır ki  çok layık oldukları için ya da mecbur kalındığı için bu makamlara seçilmemişlerdir. Sadece şartlar öyle getirdiği için seçilmişlerdir. Yani kürt kökenli olmak bir sorun olsaydı hiçbir zaman seçilmezlerdi. Özetle bu makamlara insanlar seçilirken köken hiçbir zaman öne çıkmamıştır.Ama bölücülük yapan biri elbette ki bu makamlara layık değildir.

Özetle bölücülerin amacı Türk Kürt ayırımını sürekli olarak tırmandırmaktır. Hangi gerekçeyle ve niyetle olunursa olunsun bu ayırımı yapmak ve hem de aşırı örneklerle yapmak bölücülerin tesir sahalarını artırmaktan öteye geçmez.

Sayın Özkök’ün kuvvetli kalemini bu üç konudaki durumunu düzelterek yapmasını tavsiye etmekteyiz ki makalelerini güzel güzel okuyalım, okusunlar. (www.turkmeclisi.org)


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.