Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ERZURUM MEZARLIKLAR ÜZERİNE KURULMUŞTUR İDDİASI

Birey üniversite kitabevi Merdiven Altı Kültür Sohbetleri’nde konuşan eğitimci yazar Abdurrahman Zeynal’dan Tartışılacak Bir İddia:

 

‘Erzurum Mezarlıklar Üzerine Kurulmuş Bir Şehirdir.’

 

Birey üniversite kitabevi Merdiven Altı Kültür Sohbetleri’nde ‘Dünden Bugüne Erzurum, Şehir Kültürü Ve Ramazan’ konusu ele alındı.

Tarihçi ve yazar Muzaffer Taşyürek’in yönettiği söyleşiye Er-Vak başkanı Erdal Güzel ve eğitimci yazar Abdurrahman Zeynal katıldı.

Konuşmacılar çocukluk günlerinden başlayarak Erzurum’un dünden bugüne fiziki, sosyal ve kültürel olarak nasıl değiştiğini ele paylaşmaya çalıştılar.

Şehir merkezinin kurulu olduğu yerlerde eskiden birden fazla mezarlık olduğunu söyleyen Abdurrahman Zeynal ‘Ne yazık ki şuan şehir merkezi olarak bilinen yerlerde geçmişte birden fazla birden fazla mezarlıkları, açık hava sinemaları, hanları, hamamları, birer eğitim merkezi gibi çalışan kahvehaneleri olan dinamik ve sosyal bir şehir özelliği taşıyan Erzurum bugün içine kapanmış, sahip olduğu maddive manevi değerleri tahrip edildiğinden habersiz bir şehir konumunda. Bosna’da mezarların çiçeklerle süslendiğini görünce kendi mezarlarımıza hiç mi hiç değer vermediğimizi fark ettim. Mezarlar bir milletin o coğrafyadaki tapusu demektir. Bu durumda yabancılardan tarihi eselerimize saygı göstermelerini beklemeye hakkımız olamaz.’dedi.

Er-Vak başkanı Erdal güzel ise konuyla ilgili şunları söyledi: ‘Çocukluğumdan itibaren bildiğim birçok tarihi şahsiyetin mezarının zaman içerisinde yok olduğuna şahidim. Erzurum geçmişini önemsemiyor. Bahçeli evleri, mesire yerleri,ortak çadırları,yöresel yemekleri olan Erzurumlu bugün bu değerlerden çok habersiz yaşamaktadır. Elbette bu değerleri olduğu gibi bugüne taşımak mümkün değildir. Ancak Erzurum’un geçmişte sahip olduğu paylaşımcı ruhu ve güven duygusunu bugüne taşıyabiliriz. Geçmişte camilerimiz bile daha sempatikti. Örneğin bugün Naim Göller Hocanın cemaatle kurduğu iletişimi aynı şekilde kuran hocalardan yoksunuz.’

Birey üniversite kitabevi kurucusu Mahmut Balcı düzenledikleri bu tür etkinliklerle dikkatleri şehrin sorunlarının çözümüne katkıda bulunur düşüncesiyle çaba gösterdiklerini söyledi.

Tarihçi ve yazar Muzaffer Taşyürek ise Erzurum tarihine sahip çıkmak gerektiğini belirterek facebook’ta açtıkları eski Erzurum fotoğrafları sayfasına Erzurum’la ilgili elinde fotoğraf olanlardan katkı beklediklerini söyledi.


--

birey üniversite kitabevi
“nitelikli kitapların merkezi”
Ders ve sınav hazırlık kitapları Güncel ve akademik kitaplar Kitap siparişi ve temini Kırtasiye, dergi, cilt, fotokopi Büro malzemeleri Söyleşiler ve imza günleri Özel kütüphane kurumu

-----------------------------------------------------------------------------------
Cumhuriyet Caddesi Kızılay İş Merkezi Zemin Kat No. 5
Tel: 0442 234 7092 Fax: 0442 233 96 03 ERZURUM
Web: http://www.bireykitap.com
E-posta: universitekitabevi25@gmail.comPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.