Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10295
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ESNAF SAHİPSİZ, İŞYERLERİ KAPANIYOR

ESNAF SAHİPSİZ, İŞYERLERİ KAPANIYOR

 

Tokat Milletvekili Dr. Reşat Doğru’nun 30.01.2013 tarihinde TBMM Genel Kurulunda gündem dışı konuşma bölümünde yapmış olduğu konuşma metnidir.

Tokat ili gibi ülkemizin her yerinde küçük esnaf dediğimiz bakkal, manav, kasap vs. meslek grubu, süpermarketler kanununun, meclisimizce kanunlaştırılmamasından dolayı çok mağdur durumdadır. Birçoğu yabancı sermaye tröstlerinin elinde bulunan hiper ve süpermarketler,şehirlerde, bırakın mahalleleri, her sokağa bile şubelerini açmaktadırlar.

Bu konuda sınırlayıcı bir kanun olmadığı içinde açılan her süpermarket şubesi korumasız olan 60-70 esnaf grubunun kapanmasına, işsiz kalmasına sebep olmaktadır. Bizim manav, bizim bakkal, bizim kasap kapanmasın. Bunun için acil süpermarketlerle ilgili kanun çıkartılmalıdır.

Ülkemizde 20 milyonun üzerinde esnaf ve sanatkârımız vardır. Bu da aileleri ile beraber 8 -10 milyona yakın insan demektir. Dolayısıyla esnaflarımızın yaşadıkları ekonomik problemler hepimizi ilgilenmektedir. Berberiyle, kahvecisiyle, manavıyla bu insanlar mahallemizin sigortası, koruyucusuolup  toplumun temel taşıdır. Bu insanlar ve yanlarında çalışanların yüzlerinin gülmesi, hayata neşeyle,sevinçle bağlanmaları hepimizin görevi olmalıdır.

Ancak son yıllarda bu insanların, aileleri ile beraber, psikolojik bunalımlara itilmekte olduğu görülmektedir. AKP iktidarında ki 11 yıllık sürede esnaf daha fazla kaybetmiş, mağdur olmuş, dükkânımı nasıl açık tutacağım diyerek, korku içinde kalmıştır. İşsizliğin çığ gibi büyüdüğü, her geçen gün yeni yeni insanların işsiz kaldığı, okulunu bitiren öğretmen dâhil hiçbir meslek grubuna doğru dürüst iş veremez, bulamazken bu insanlara neden zulüm yapıyoruz. Bu insanlar bizden iş istemiyor, kendi işlerinde çalışmak istiyorlar.

Avrupa’daki benzerlerine uyan süpermarketler kanununu bir an önce neden kanunlaştırmıyoruz.

Bu kanun geç kaldıkça AVM’ler ve bunların işbirliği yaptığı hipermarketler neredeyse, piyasaya tamamen hâkim olacaklar, küçük esnafı ortadan kaldıracaklardır. Ayrıca bu hipermarketlerin neredeyse tamamı yabancıların elindedir. Bu şirketler her geçen gün ithal ürünlerini artırmakta, üreticimize buradan da başka bir darbe vurmaktadır. İthalatın artması demek, üretimin azalmasına, işsizliğin artmasına sebep olmaktadır. 

Devlet olarak mutlaka kendi üreticimizi, esnafımızı ve küçük işletmelerimizi korumalı, yok ettirmemeliyiz.

Dr. Reşat DOĞRU      

                                                                               Tokat MilletvekiliPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.