Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1785
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8024
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
EVREN 4 NİSAN`DA HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

EVREN 4 NİSAN`DA HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Evren ailesinin büyük korkusu!

 12 Eylül askeri darbesini gerçekleştiren Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, 4 Nisan’da hakim karşısına çıkacak. Yurt dışı yasağı gelen Evren ve Şahinkaya, mazeretsiz olarak duruşmaya gelmemeleri halinde zorla getirilecek

12 Eylül darbecileri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın iddianame üzerindeki incelemesini tamamlayarak kabul eden özel yetkili Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, “mahkemeye hazırlık tutanağını” hazırladı ve duruşma gününü belirledi. Tutanağa göre darbeyi gerçekleştiren komutanlardan hayatta olan dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 4 Nisan saat 9.30’da yapılmasına karar verdi.  Duruşmaya ara vermeksizin izleyen günlerde de devam edilebilecek. Mahkeme heyetince, darbe suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak olan Evren ve Şahinkaya’nın, savunmalarının mahkemede alınmasına ve mazeretsiz duruşmaya gelmedikleri taktirde zorla getirilmelerine karar verildi. Ayrıca Evren ve Şahinkaya için “yurtdışına çıkış yasağı” konuldu.

İşkence raporları istendi

Darbe döneminde sistematik işkence yapıldığı ve Evren’in işkencelerden haberdar olduğu belirtilmişti. Ancak suç tarihinde yürürlükte olan eski TCK hükümleri nedeniyle iki sanık hakkında darbe suçunun yanı sıra işkence suçundan ayrı bir ceza istenmiyor. Ancak tensip tutanağında ilgili kurumlardan işkence iddialarıyla ilgili belge ve kağıtların mahkemeye gönderilmesi isteniyor. Tutanakta şu kurumlardan bilgi ve belge göndermesi istendi:

- MİT, Adalet Bakanlığı, Jandarma ve Kara kuvvetleri Komutanlığı’ndan 12 Eylül askeri darbesi sonrasında başta Mamak Askeri Cezaevi olmak üzere cezaevlerinde yapılan işkencelerle ilgili olarak kurum içerisinde bulunan bilgi, belge ve özellikle görüntü kayıtları.

- Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan, komutanlığın arşivinde olduğu iddia edilen, cezaevinde işkence görenlerin durumlarının tespiti için düzenlenen sağlık fişlerini ve konu hakkındaki belgeler.

- MİT, Emniyet, Jandarma, Milli Savunma Bakanlığı’ndan, 1 Mayıs 1977, 1978 Sivas, 1978 Kahramanmaraş, 1980 Çorum olayları ile ilgili belgeler ve raporlar.

- Milli Savunma Bakanlığı’ndan da 1980’de yapıldığı belirtilen “Fatsa Operasyonu” ile ilgili bilgiler.

- HSYK, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı gibi kurumlardan, herhangi bir yargı kararı olmadan işten çıkarılan kişiler varsa bunların sayılarının tespit edilmesi ve bildirilmesi.

- Milli Savunma Bakanlığı’ndan 12 Eylül darbesinin planlayıcılarından ve kısa bir süre önce hayatını kaybeden Orgeneral Haydar Saltık’ın kimlik bilgileri.

- Genelkurmay Başkanlığı’ndan Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e teslim edilen uyarı mektubunun onaylı bir sureti.

- Genelkurmay Başkanlığı’ndan darbe öncesinde komutanların kendi aralarında yaptıkları toplantıların tutanakları, darbe öncesinde hazırlandığı iddia edilen “Bayrak Harekat Direktifinin” onaylı sureti ve darbe ile ilgili planlar.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.