Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
FEVZİYE BAYRAMOVA`DAN MEKTUP

TATARİSTAN CUMHURBAŞKANI MİNTİMER ŞERİP OĞLU ŞEYMİYEV’E

 

R.F. TATARİSTAN BAŞSAVCISI K.F.EMİROV’A

 

TATARİSTAN BÖLGESİNDEN SORUMLU R.F. BAŞSAVCISI V.G.KİRŞİN’E

 

TATARİSTAN CUMHURİYETİ İNSAN HAKLARI VEKİLİ R.G.VAGIYZOV’A

VE

R.F. TATARİSTAN  YAR ÇALLI ŞEHRİ BAŞSAVCISI M.G.SEYİTGEREV’E

 

FEVZİYE BAYRAMOVA’DAN MEKTUP

 

            20 Mayıs 2009 tarihinde beni Yar Çallı havaalanında Rusya Federasyonu CMK 91. maddesine aykırı hareket ederek R.İ.Galimullin talimatıyla FSB tarafından karşılandım. Ayrıca, R.F. Anayasa’sının 27. maddesi (R.F. topraklarına sorunsuz bir şekilde geri dönme) ihlal edilmiştir. Şöyle ki:

            Öncelikle, 26 Aralık 2008 tarihinde başlatılan soruşturma aşamasında tanık olarak sorguya alınmıştım. Fakat daha sonra ben Türkiye dönüşümde hava alanında FSB organları tarafından durduruldum ve tüm özel eşyalarım herhangi arama kararı gösterilmeden didik didik arandım. Hava alanında şahsıma yönelik bu saldırı ve izinsiz aramalar R.F. CMK 184. maddesine aykırılık teşkil etmektedir. Ben bu kanun dışı arama ve durdurulmayı FSB yetkililerinin saldırısı olarak kabul ediyorum.

 

            Beni hava alanına indikten sonra yakınlarımla ve eşimle de görüştürmeden suçluymuşum gibi Yar Çallı Başsavcısı R. Galimullin yanına savcılığa sorguya götürdüler. Apar-topar savcının yanına götürüldükten ve yol yorgunluğu atılmadan, aç olarak savcılık koridorlarında 3 saat bekletildikten sonra bana savcılıkta “şüpheli” damgası vurulmuştur. Fakat savcılık iddianamesi, gerekli evrak ve kararlar tarafımıza verilmedi. Ben ısrarla sorgunun Tataristan’ın resmi dilinden biri olan Tatarca yapılmasını talep ettim, ama bu talebim ret edildi. Tercümen dahi getirtilmedi. Savcının soruları Rusça, benim cevaplarımsa Tatar dilinde yapıldı. Ne o beni, ne de ben onu anladım! Halbuki savcı kanunen iki dili de iyi ve eşit şekilde bilmek zorundadır! Savcı, benimle alay edercesine sadece ve sadece Rusça konuştu. Gerçi savcının beni anlamasına gerek yoktu, çünkü her şey kanun maddelerine aykırı yapılıyordu, kararlar çoktan verilmişti, onlar için ben bir “sanık”tım. Zaten savcı da bunu gizlemiyordu.

           

            Arka arkaya 27 ve 29 Mayıs günlerinde de sorgu aynı şekilde hukuk dışı yollarla devam etti. Avukatımın ve benim taleplerim sürekli ret ediliyor, tarafımıza herhangi bir evrak verilmiyordu. Bu yine CMK 19. maddesine ve 123 maddesine aykırıydı. Çünkü benim doğal olarak savunma ve itiraz etme hakkım engelleniyordu. 4 saat yorucu ve alaycı sorgudan sonra ben rahatsızlandım ve ambulansla hastaneye götürülmek zorunda kaldım. FSB organlarının bana yaptığı bu haksızlık, usulsüzlük ve aşağılayıcı konuşmalar, davranışlarından dolayı doktorlar bana kalp hastalığı teşhisi koydular.

 

            Bunlara rağmen sorgular yine aldı başına gidiyor. Oturduğum şehirden çıkma yasağı getirildi. Köyde yaşayan yaşlı ve hasta annemin ziyaretine gidersem beni tutuklayacaklarını söylediler ve annemin yanına gitmemi yasakladılar.

 

            Ben ısrarla bu yolsuzlukların, yasa dışı verilen kararların Tatar dilinde yazılmasını talep ettim, onlar sürekli ret etti. Tarafıma gerekli evraklar verildikten sonra onları inceleyip   haklarımı kullanmalarına izin verilmesini talep ediyor ve bu süreç içerisinde de bana karşı herhangi bir işlem yapılmamasını istiyorum.

 

            Bu insanların acımasızlığı beni şaşırtıyor. Memleketimi ve halkımı sömüren insanları yakalayacakları yerde Tatar milletinin bağımsızlığını savunan ve hizmet eden insanları avlamaları, milli hareketi durdurmak ve temsilcilerini tutuklayıp hapse atmak için can atan insanları anlamakta zorluk çekiyorum.

 

            Milli Meclis’e ve onun temsilcilerine başlatılan bu soruşturma ve yargılamayı kanun maddelerine aykırı olarak görüyorum ve kendimi savunmak için uluslar arası kuruluşlara, dernek ve organlara müracaatla çıkacağımı bilmelerini istiyorum. Rusya’da yine “yok etme” siyaseti son hızıyla yeniden boy göstermeye başladı, insan hakları, millet hakları ve yaşama özgürlüğü çiğneniyor, eziliyor. Bu haksızlık ve usulsüzlükler Rusya’nın da, Tataristan’ın da itibarını zedeliyor. Bundan dolayı hukuka aykırı olan tüm işlemlerinin durdurulmasını istiyorum.

31.05.2009

 

Fevziye Bayramova

Tatar Milli Meclis Reisi

 

Tataristan, Yar Çallı şehriPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.