Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10233
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
GENEL KURMAY`DAN ÖNCE TÜRKÇE TALİMATI

Genelkurmay Başkanlığı, Türkçe hassasiyetini tüm birimlerine yaymak için yeni bir çalışma başlattı; orduevleri, sosyal ve askerî tesislerde yabancı kelime kullanılmasına son verdi. Tesislerde, yabancı isimlerin yazılı olduğu tabelalar kaldırılarak, yerine Türkçe karşılıklarının bulunduğu yeni tabelalar asıldı.

Bundan böyle askerî birimlerde `brunch`a kuşluk, `fast food`a hızlı yiyecek satış noktası, `lostra`ya ayakkabı bakım yeri, `mönü`ye yemek listesi, `restaurant`a lokanta denilecek.

 

Zaman Gazetesi`nden Aslıhan Aydın`ın haberine göre Genelkurmay Başkanlığı, tüm birimlerinde, öz Türkçe kullanımı için yeni bir çalışma başlattı. Başkanlık, kendisine bağlı tüm orduevi, sosyal ve askerî tesislerde yabancı kelime kullanılmasına son verdi. Tesislerdeki, yabancı kelime yazılı tabelalar kaldırılarak, yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarının bulunduğu yeni tabelalar asıldı. Bundan böyle askerî tesislerde brunch`a kuşluk, fast food`a hızlı yiyecek satış noktası, lostra`ya ayakkabı bakım yeri, mönü`ye yemek listesi, restaurant`a lokanta denilecek.

 

Türkçe`ye hızla yerleşen yabancı kelime furyasına `dur` demek üzere Genelkurmay Başkanlığı önemli bir adım attı. Bundan böyle hiçbir askeri tesiste yabancı kelime kullanımını özendirici durumlar oluşturulmayacak. Bu kapsamda ordu mensuplarının oturdukları lojman içerisindeki sosyal tesisler ile yemek, spor, dinlenme gibi ihtiyaçlarını karşıladıkları orduevlerinde İngilizce başta olmak üzere başka dillerden Türkçeye geçen ve kullanımı yaygınlaşan yabancı kelimelerin yazılı olduğu tabelalar kaldırıldı.

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.