Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1815
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8464
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
GİZEMLİ GÖK CİSMİ

Evrenle doğdu!

Evren henüz 800 milyon yaşındayken oluştuğu tahmin edilen dev gök cismini bulan bilim dünyasını şaşkınlığa uğrattı.

Evren henüz 800 milyon yaşındayken oluştuğu tahmin edilen dev gök cismini bulan bilim adamları şaşkın. Cismin, bir galaksinin atası olduğu sanılıyor.

EVRENİN ilk zamanlarından kaldığı tahmin edilen gizemli gök cismi, bilim dünyasını şaşkınlığa uğrattı. Bir Japon efsanesindeki kraliçeden esinlenilerek “Himiko” adı verilen dev gaz topunun, evren 800 milyon yaşındayken oluştuğu düşünülüyor. Evrenin yaklaşık 13,7 milyar yaşında olduğunu açıklayan bilim adamlarına göre, bu cisim bir galaksinin atası olabilir. Gök bilimciler, bu dev gaz bulutunun 55 milyon ışık yılı büyüklüğünde olduğunu, bu ebatların, Samanyolu’nun ışıldayan diskiyle karşılaştırılabilecek derecede olduğunu kaydetti.
İLERİ teknolojiye ve güçlü teleskoplara rağmen “Himiko”, kendini açığa çıkarmayan bulanık bir görüntüye sahip. Bilim adamlarına göre bu gaz küresi, ya peş peşe oluşan iki galaksinin çarpışmasından ya da bir karadeliğin enerjisinden doğdu. Araştırmayı yapan ekibe başkanlık eden Carnegie Bilim Enstitüsü uzmanı Masami Ouchi, “Evrende ne kadar uzağa bakarsanız, zamanda da o kadar geriye gidersiniz. Bu kadar büyük bir cismin, evrenin doğuşundan hemen sonra oluşabileceğini hayal etmemiştim, çok şaşkınım” diye konuştu.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.