Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1792
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8135
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
Gün Sazak cinayeti MİT`e sorulacak

Gün Sazak cinayeti MİT`e sorulacak

12 Eylül davasına bakan mahkeme bugünkü duruşmanın sonunda tarihi kararlar verdi. İşte o kararlar:

 
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, MİT`e yazı yazılarak 1 Mayıs 1977 olayları öncesinde İntercontinental Oteli`ne yerleştikleri iddia edilen yabancı ülke ajanlarıyla ilgili ellerinde bulunan belgelerin istenmesine karar verdi.

12 Eylül davasında savcı, MİT Müsteşarlığı`ndan Gün Sazak`ın öldürülmesine yönelik eylemle ilgili bilgi bulunup bulunmadığının sorulmasını istedi

12 Eylül davasına ilişkin duruşmada Cumhuriyet savcısı Cemil Tuğtekin, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu`nun çalışması tamamlandığında, oluşacak raporun bir örneğinin istenmesini talep etti.

12 Eylül darbesine ilişkin davada Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin, Genelkurmay Başkanlığı ve MİT Müsteşarlığı`na müzekkere yazılarak 1979`da faaliyete geçen Haydar Saltık`ın başında bulunduğu çalışma grubuna ilişkin herhangi bilgi yazışma, toplantı ve karar tutanağının bulunup bulunmadığının sorulmasını istedi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 davasına ilişkin duruşmayı 17 Ocak 2013`e erteledi.

Duruşmada, müdahillerin ve avukatların sanık Kenan Evren`e soru yöneltmesinin ardından Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman İnce, duruşmaya ara verildiğinde Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu`nun (MASAK), kamuoyunda bilinen adıyla TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu`nun talebi üzerine Ahmet Kenan Evren, Ali Tahsin Şahinkaya, Nurettin Ersin, Nejat Tümer ve Osman Sedat Celasun ile bu kişilerin birinci derece yakınları, kardeşleri, torunları ve birinci derece kayın hısımlarının 1 Ocak 1977-24 Eylül 2012 arasındaki mal varlıklarındaki esaslı değişimlerle ilgili rapor hazırlanmasının talep edilmesi üzerine, rapor hazırlanarak, komisyona gönderildiği ve 2 klasör halindeki rapor ve eklerin bilgi mahiyetinde mahkemeye gönderildiğine ilişkin yazısı okundu.

Ardından Cumhuriyet savcısı Cemil Tuğtekin`den görüşü soruldu.

Tuğtekin, Genelkurmay Başkanlığı ve MİT Müsteşarlığı`na müzekkere yazılarak 11 Eylül 1979`da faaliyete geçen Haydar Saltık`ın başında bulunduğu çalışma grubuna ilişkin herhangi bir bilgi yazışma, toplantı ve karar tutanağının bulunup bulunmadığının sorulmasını istedi.

MİT Müsteşarlığı`ndan, 27 Mayıs 1980`de öldürülen eski Bakan Gün Sazak`a yönelik eyleme ilişkin herhangi bir bilgi bulunup bulunmadığının sorulması talebinde bulunan Tuğtekin, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu`nun çalışması tamamlandığında, oluşacak raporun bir örneğinin istenmesine ve yeni katılma taleplerinin, yargılamanın geldiği aşama da gözetilerek, reddine karar verilmesini talep etti.

MHP`nin avukatı Yücel Bulut da Gün Sazak cinayetine ilişkin bütün bilgi ve belgelerin MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü`nden istenmesini talep etti.


Sazak cinayetine ilişkin sıkıyönetim mahkemesi belgelerinin dosyaya eklenmesini isteyen Bulut, Sazak`ın korumasının geri çekilmesi konusunda dönemin Sıkıyönetim Komutanı Nihat Özer`in tanık olarak dinlenmesi talebinde bulundu.

TEKEL eski Genel Müdürü Esat Güçhan`ın da tanık olarak dinlenmesini isteyen Bulut, Haydar Saltık`ın ekibindeki 2 kurmay subayın tespit edilmesi için Genelkurmay Başkanlığı`na yazı yazılmasını talep etti.

Bulut, MHP Genel Merkezi`ne 12 Eylül öncesinde yapılan bombalı saldırılarla ilgili belgelerin MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü`nden talep edilmesini istedi.

Sanıkların avukatı Bülent Acar ise TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu`nun raporunun anayasanın 6. maddesine aykırılığı nedeniyle ``her türlü yasal hakları saklı tuttuklarını`` söyledi.

Acar, 27 Temmuz 2012 tarihli dilekçelerindeki taleplerin karara bağlanmasını, ``Gizli güçler, darbeyi yaptıran gizli, derin güçler gibi güçlerin kişi, yer, tarih, zaman dilimi taşıyacak biçimde, yani CMK`nın 170/3 (i) maddesine göre ve bu fiil ve olguları taşıyan delillerinin ne olduğunun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı`nca açıklanmasını istiyoruz`` dedi.

(AA)


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.