Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10216
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
GÜNEY AZERBAYCAN`DAN

Gönderilme Tarihi: 06 Şubat 2009

IP Adresi: ...

 

Ad Soyad: Tebriz Azerbaycan

Email:    tebriz.azerbaycan@yahoo.com

Konu:     bir haber

 

Mesaj:                        

İran`da 5 Azerbaycanlı Kültürel Aktiviste Ağır Hapis ve Sürgün Cezaları Verildi

 

 İran`da Erdebil İnkılap Mahkemesinin 1. şubesi 2 Şubat Pazartesi günü kapalı olarak geçirilen mahkemede 5 Azerbaycanlı kültürel aktivisti "milli güvenlik aleyhine faaliyet" suçlamasıyla beşer yıl sürgünde hapse mahkum etti.

 

Rehim Gulami, Vedud Saadeti, Behruz Alizade, Erdeşir Kerimi ve Hüseyin Hüseyni adlı aktivistler, 2008 yılının Nisan ayında Erdebil şehrinde tutuklanmış ve 20 gün boyunca gözaltında tutulduktan sonra 20.000 dolar teminat karşılığında geçici olarak serbest bırakılmışlardı.

 

Bu aktivistler, İran`da Azerbaycanlı üniversite öğrencilerinin ve aydınların anadilde eğitim hakkı ve ırksal ayrımcılığın sona erdirilmesi gibi talepler içeren kültürel hareketinin tanınmış faallerindendirler.

 

Uluslararası insan hakları kuruluşları bu dönemde bildiriler yayınlayarak aktivistlerin tutuklanmasını ve gözaltında işkence görmelerini kınamışlardı.

 

Azerbaycanlı Siyasi Mahpusları Savunma Birliğinin belirttiğine göre, kültürel aktivistler Ettelaat (İran İstihbarat Teşkilatı) sorgu merkezinde tutuklu kaldıkları süre boyunca elektrik şoku, dayak ve uzun süre uykusuz bırakılma dahil olmak üzere fiziksel ve ruhsal işkencelere maruz kaldılar.

 

Aktivistlerden 21 yaşındaki Hüseyin Hüseyni, 13 Kasım 2008 tarihinde Settar Han`ı (İran`da Meşrutiyet devrimini gerçekleştiren Azerbaycanlı tarihi kahraman) mezarı başında anma merasimine katılırken tekrar tutuklanmış ve 68 gün boyunca, suçlamaları belirtilmeden ve avukat tutma hakkı tanınmadan hapishane hücresinde tutulmuştu.

 

Karara göre gazeteci Rehim Gulami Erdebil şehrine 1000 km uzaklıktaki Hamedan hapishanesine, öğrenci Hüseyin Hüseyni Kerman`a, Erdeşir Kerimi Basra körfezi kıyısındaki Hürmüzgan şehrine, Vedud Saadeti Simnan şehrine ve Behruz Alizade Bucurd`a sürgün edilip ordaki hapishanelerde 5 yıl tutuklu kalacaklar.

 

Aynı mahkeme kısa bir süre önce Esger Ekberzade adlı 23 yaşındaki üniversite öğrencisine de 5 yıl sürgünde hapis cezası vermişti.

 

 

 
Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.