Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
HALKALI`DA ASKER TAŞIYAN SERVİSE BOMBALI SALDIRI

Halkalı`da asker taşıyan servise bombalı saldırı

İstanbul Halkalı’da asker taşıyan bir sivil otobüsün geçişi sırasında meydana gelen patlamada Ptlamada 17 yaşında asker kızı ve 2`si uzman çavuş 3 asker yaşamını yitirdi. 6 kişi de yaralandı.

Yaşamını yitiren Buse Sarıyağ adlı kız çocuğunun askeri personelin çocuğu olduğu belirtiliyor. Olay yerinde ikinci bir bombalı tuzak olma ihtimali üzerine çevrede arama yapılıyor.

07:49 | 22 Haziran 2010

Sefa KIDIK-Taner YENER-Seyit ERÇİÇEK/İSTANBUL, (DHA)

HALKALI`da askeri lojmanların çok yakınında askeri personeli taşıyan otobüsün geçişi sırasında meydana gelen patlamada biri çocuk 4 kişi öldü. 2`si ağır 6 yaralı çevre hastanelere kaldırıldı.

Patlama saat 07.00 sıralarında, Halkalı`daki askeri Lojmanlardan aldığı personeli görev yerlerine taşıyan sivil plakalı bir otobüsün geçişi sırasında meydana geldi. Yarımburgaz Mahallesi, Yarımburgaz Mezarlığı karşısındaki İstanbul Caddesi çıkışında, TEM yoluna 300 metre mesafede yan yol üzerinde meydana gelen patlama sonucu otübüsün özellikle arka ve orta bölümü ile bagaj bölümünde hasar meydana geldi. Ölü ve yaralıların da otobüsün bu bölümünde oturanlardan oluştuğu bildirildi. Patlamada Jandarma Kıdemli Üstçavuş Bekir Çelik, uzman çavuşlar Çağlar Bölükbaşı ve Uğur Ekiz ile bir personelin okula giden 17 yaşındaki kızı Buse Sarıyağ öldü. İlk belirlemelere göre de Başçavuş Duran Bayram ile Uzman Çavuş Mehmet Boşnak yaralılar arasında bulunuyor.

Patlama sırasında otobüsün arkasından giden bir otomobil ile bir midibüste ise hafif maddi hasar ve meydana geldi. Olay yerinde bazı kişiler, kimlik sorgusu yapılmak üzere gözaltına alındı.

SERVİS ARACININ SÜRÜCÜSÜ OLAYI ANLATTI "Araçta birden patlama oldu. Lastik patladı zannettim. Ancak otobüsün içi toz toprak oldu, göz gözü görmüyordu" Askeri personeli taşıyan otobüsün sürücü Neşet Yeni, patlama anını anlattı. Yeni o anları şöyle anlattı: "Saat 07.10 sıralarında 3 otobüs hareket ettik. Çeyrek geçe buradaydık. Araçta birden patlama oldu. Lastik patladı zannettim. Ancak otobüsün içi toz toprak oldu, göz gözü görmüyordu. Yaralıları hemen çıkardık ve araçlarla hastaneye gönderdik. Kaçan kimseyi görmedim. Araçtaki komutanlardan biri havaya ateş açtı"

VALİDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin olay yerine gelerek bilgi aldı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eylemin bir terör saldırısı olduğunu belirterek, bunu kınadıklarını söyledi. Olay yerine gelen Vali Mutlu, 2`si uzman çavuş, biri 17 yaşında bir öğrenci olmak üzere 3 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. “3 şehit verdik” diyen ve Jandarma Kıdemli üstçavuş Bekir Çelik`in öldüğü belli olmadan önce yaptığı bu açıklamada Mutlu, şunları söyledi:

“2 ağır yaralımız var. Bu yaralılar da uzman çavuş. 4 hafif yaralı personelimizin tedavileri tamamlandı. Alınan ilk bilgilere göre parça tesirli, uzaktan kumandalı bir düzenekle patlatılmış bir bomba. Olayı üstlenen yok. Gözaltına alınan da yok. Takip ediyoruz. Otübüstekiler askeri personel. İçinde sivi personelimiz de olabilir. Askeri lojmanlardan aldığı görevi İl Jandarma Komutanlığı`ndaki görevlerine götürüyor. 3 otobüslük bir konvoy, en arkadaki servisi aracına yönelik oluyor” dedi.

MUTLAKA BULACAĞIZ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin de olayın yasadışı terör örgütlerinin eylemi niteliğinde gözüktüğünü belirterek, “Görevli savcılarımız, Küçükükçekmece`deki savcı arkadaşlarımız inceleme ve araştırmalara başlamıştır. Soruşturmalara başlanmıştır” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da “Mutlaka bunları bulacağız. Terör hiçbir yere varamaz. Devletimizin kuruluşları dimdik ayaktadır” diye konuştu. “Bu saldırı daha önce polis servisine yapılan saldırı ile bağlantılı olabilir mi?” sorusuna ise Hüseyin Çapkın, “İkisi birbirine bağlantılı olabilir, diye düşünüyoruz” yanıtını verdi. “Aynı teröristler olabilir mi?” sorusuna ise “Ona şu an birşey diyemem” cevabını verdi.

EN TENHA YOLDA HEDEF SEÇİLDİLER

Bomba, trafiğin daha az olduğu yan yola konuldu. Seçilen yol bölgenin en tenha yoluydu. Bomba, yan yoldan TEM’e çıkılacağı noktada patlatıldı. Yolun kenarına ve bariyerlerin altına bırakılan bombanın, otoyola katılım nedeniyle otobüsün yavaşladığı ya da durmak zorunda kaldığı yerde patlatılması planlandı. Uzmanlara göre böylece terörün hedefine ulaşması sağlandı. İlk belirlemelere göre parça tesirli bomba uzaktan patlatıldı. Teröristler hedef olarak lojmandan çıkan jandarma ve askeri personeli taşıyan servisten en sondaki 3. aracı seçti. Bombanın patlatılması için cep telefonunun kullanıldığını sanılıyor. Bomba uzmanlarının patlamanın meydana geldiği yerdeki incelemeleri sürüyor.

BOMBA DÜZENEKLERİNDE BÜYÜK BENZERLİK

İstanbul Halkalı’daki askeri personel servis aracına yönelik saldırıda kullanılan bomba düzeneği ile yine İstanbul Küçükçekmece’de polis otobüsüne düzenlenen saldırıda kullanılan bomba düzeneğinin aynı olduğu açıklandı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, olay yerinde yaptığı inceleme sonrasındaki açıklamasında, Halkalı’daki patlamada kullanılan uzaktan kumandalı parça tesirli bomba düzeneği ile Küçükçekmece’de polis otobüsüne düzenlenen bombalı saldırıdaki kullanılan düzeneğin aynı olduğunu söyledi. Vali Mutlu, her iki olayın benzerliğine işaret etti ve bu olayların faillerinin en kısa sürede yakalanması için ısrarlı olacaklarını açıkladıPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.