Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
HAMBURG`DAN ÇİFTE VATANDAŞLIK İÇİN YEŞİL IŞIK

Hamburg`dan çifte vatandaşlık için yeşil ışık

Alman Sosyal Demokrat Partili (SPD) Hamburg eyalet hükümetinin, ülkede doğan göçmen kökenli gençlere sürekli olarak çifte vatandaşlık verilmesi için Federal Eyalet Temsilciler Meclisi`nde (Bundesrat) girişim başlatılması yönünde hazırladığı karar tasarısı, büyük çoğunlukla kabul edildi

Tasarıya SPD`nin yanı sıra eyalette muhalefette bulunan "Yeşil Alternatif Liste" (GAL), Sol Parti ve Hür Demokrat Parti (FDP) de destek verirken, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ise tasarıya karşı çıktı.

Milletvekili seçildikten sonra eyalet meclisindeki ilk konuşmasını gerçekleştiren SPD milletvekili Ali Rıza Şimşek, göçmen kökenli gençlerin, ülkede doğduktan sonra doğrudan çifte vatandaş olduğu, ancak 23 yaşına kadar iki vatandaşlıktan birini seçmek zorunda bırakıldığı "Opsiyon modelini" sert bir şekilde eleştirerek, bu modelin gençlere baskı anlamına geldiğini söyledi.

Şimşek, "Opsiyon modeli ve bir vatandaşlıkta gençleri karar vermeye zorlamak ciddi bir biçimde kimlik krizine yol açmakta. Bir taraftan Alman vatandaşlığına geçişte kolaylıklar sağlanması savunuluyor, diğer taraftan gençler karar vermeye zorlanıyor. Çifte vatandaşlık verilmesi ve opsiyon modelinin kaldırılması, Almanya`da göçmenlerin sahip olduğu kimlik ve kültürlerin tanındığının ve kendilerine değer verildiğinin bir sinyali olacaktır" diye konuştu.

 

Almanya`nın bir göç ülkesi olduğunu, demografik gelişmeye bakıldığında Almanya`da nüfusun gittikçe yaşlandığını ifade eden Şimşek, bu nedenle gençlerin önündeki her türlü zorluğun kaldırılması gerektiğini söyledi.

GAL milletvekili Filiz Demirel de opsiyon modelinin ayrımcı ve uyuma zarar veren bir model olduğunu belirterek, Almanya`nın, opsiyon modelini uygulayan tek ülke olduğuna dikkati çekti.

 

Göçmenlerin topluma uyumunun, eşit katılım, sorumluluk ve haklar anlamına geldiğini kaydeden Demirel, "Alman vatandaşı olmak, uyumun son durağı değil, aksine ilk adımı. Bütün vatandaşların katılımını kolaylaştırmak politikacıların görevi olmalı. Bu nedenle ocak ayında GAL olarak opsiyon modelinin kaldırılması konusunda önerge vermiştik, kabul edilmişti. Ancak daha sonra erken seçime gidilmişti. Bu nedenle SPD`nin önerisine Yeşiller olarak destek veriyoruz. Sonunda Yeşillerin tasarısı SPD tarafından da masaya tekrar yatırılmış oldu" dedi.

Sol Parti milletvekili Cansu Özdemir de partisinin meclis grubu adına yaptığı konuşmada, opsiyon modeline karşı çıkarken, FDP meclis grubu uyum sözcüsü Martina Kaesbach, çifte vatandaşlık hakkının uyumu daha da teşvik ettiğini, bu nedenle SPD`nin opsiyon modelinin kaldırılması yönünde Federal Eyalet Temsilciler Meclisinde girişim başlatılması yönündeki tasarısına Hamburglu liberaller olarak destek verdiklerini söyledi.

 

Söz konusu karar tasarısına Hamburg`un yanı sıra Baden-Württemberg, Berlin, Kuzey Ren Vestfalya ve Schleswig-Holstein eyaletleri de destek veriyor.

ha-ber.com / Süheyla KAPLAN / HamburgPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.