Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
HAMBURG`TA `GÖÇMENLER ŞANSTIR` ADLI SERGİ AÇILDI

 

``Göçmenler şanstır" adlı sergi açıldı

Almanya`nın Hamburg kentinde, "Rüyaları Yaşamak - Göçmenler Şanstır" adı altında bir sergi açıldı

Harburg ilçesi kütüphanesinde açılan sergide, aralarında Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanı Aygül Özkan`ın da bulunduğu 15 başarılı göçmen kökenlinin portrelerinin ve yaşam hikayelerinin yer aldığı "Rüyaları Yaşamak - Göçmenlik Şanstır" (Traeume leben - Migranten als Chance" adlı bir sergi açıldı.

Harburg Kütüphanesinde 26 Eylüle kadar sürecek olan serginin açılışını Harburg Belediye Başkanı Torsten Meinberg gerçekleştirdi. Sanatçı Saeeid Dastmalchian tarafından gerçekleştirilen serginin açılışına kütüphane müdürü Barbara Dierks ve çok sayıda davetli katıldı.

Göçmenlerin toplum için büyük bir kazanç olduğunu ifade eden Dastmalchian, başarılı göçmenleri ön plana çıkartmak ve gelecek kuşakların bu kişileri örnek alması için böyle bir proje hazırladığını, 15 göçmen kökenliyle yaptığı röportajları Hamm Avrupa Lisesi öğrencileriyle birlikte gerçekleştirdiğini söyledi.

Sözkonusu serginin daha önce Hamburg kentinde belediye sarayında ve Welcome Center`da, ayrıca Şanghay ve St. Petersburg`da da açıldığını hatırlatan Dastmalchian, İstanbul`da da açmayı düşündüğü bu serginin İstanbul kenti için uygun olacağına inandığını sözlerine ekledi.

 

Belediye Başkanı Meinberg ise, gerek medyada gerekse toplumda genç göçmenler üzerine olumsuz ön yargıların olduğunu, dolayısıyla bu serginin ön yargıları giderme konusunda önemli bir sinyal verdiğini söyledi.

Sergide yer alan başarılı göçmenlerin, bu başarıya ulaşmada kaydettikleri aşamaları anlattığı ve onların bu toplum için örnek alınacak kişiler olduğunu ifade eden Meinberg, bu serginin gerek göçmen, gerekse göçmen olmayanlara, kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesi konusunda ışık tutacağını belirtti.

Meinberg ayrıca, Harburg belediyesi olarak her yıl düzenlenen ödüllü uyum projesi için başvuruların başladığını ve başvuruların 14 Ekim 2011 tarihine kadar süreceğini kaydetti.

"Rüyaları Yaşamak - Göçmenler Şanstır" adı altında açılan sergide, başarılı Türk kökenliler arasında Bakan Özkan`ın yanı sıra "Schanzenbäckerei" adlı fırınlar zincirinin sahibi Gürol Gür, "Springer & Jakoby" adlı reklam ajansının müdürü Ercan Öztürk, Hamm Avrupa Lisesi öğretmenlerinden Ayfer Şengül-Loof, dansçı ve koreograf Metin Derindere, şarkıcı ve söz yazarı Volkan Baydar`a da yer veriliyor. (www.ha-bar.com sitesinden alınmıştır.)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.