Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8083
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
HOCALI KATLİAMI TBMM`CE TANINMALIDIR-REŞAT DOĞRU-

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

HOCALI KATLİAMI TBMM’CE TANINMALIDIR

 

26 Şubat 1992 tarihinde Ermenilerin Azerbaycan’ın Hocalı bölgesindeki yaptıkları, tarihe HOCALI KATLİAMI olarak geçen olayların 17. yıl dönümündeyiz.

 

17 yıl önce 25 Şubatı, 26 Şubata bağlayan gece yarısı azgın, katil Ermeniler Azerbaycan Türklerine saldırdılar. 106’sı kadın, 63’ü çocuk olmak üzere 613 kardeşimiz hunharca öldürüldü. 487 kişi ağır şekilde yaralanırken 1275 kişi esir olarak götürüldü.

 

Ermenilerin, Rusların desteği ile Karabağ bölgesine saldırması ile burada yapılanlar gibi yüzlerce insan yaralandı, öldürüldü. Karabağ bölgesinde yaşayan 1 milyonun üzerindeki Azerbaycan Türkleri, topraklarından öz vatanlarından atıldı. Karabağ ve 7 Azeri şehri şu anda işgal altındadır. Buradan atılan insanlarda Azerbaycan’ın çeşitli yerlerinde çok zor şartlar altında yaşamakta ve dünyanın kendilerine el uzatmasını beklemektedirler.

 

Ancak konu Türkler olunca dünyanın duyarsızlığı devam ediyor. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği gibi kuruluşlar Azerbaycanlı kardeşlerimizin bu durumuna hiç ilgi göstermiyorlar.

 

Ülkemizin her konusuna karışan, Diyarbakır’a bile uzanan, uluslar arası kuruluşlar sessiz bir şekilde, olayları ve durumu seyrediyorlar. Bu duyarsızlığı protesto ediyorum.

 

26 Şubat 1992 Hocalı Katliamını kimse bizlere unutturamaz. Her ortamda, her yerde anlatarak, şehit olan bu insanlarımızı unutturmamalıyız. Bizler üzerimize düşen her şeyi Ülke, Millet, Vatanseverlik konusu içerisinde yapmalıyız.

 

 

 

Bizde bu konuda duyarlı davranarak 1.2.2008 tarihinde 26 Şubatın Hocalı Katliamını, soykırımı anma günü olarak kabul edilmesine dair kanun teklifini TBMM’ye verdik.

 

 Bu kanun teklifimizle amacımız dünyaya bu günü hatırlatmak, yaşam hakkı elinden alınan kardeşlerimizin, hakkını dünyaya duyurmaktır. Sözde Ermeni Soykırımı masalıyla dünyaya ayağa kaldıran, birçok parlamento da, bunu kabul ettiren, Ermeni Diasporasına karşı bir cevap vermektir.

 

Ancak Kanun Teklifimiz TBMM’de görüşülmedi. Sonrasında TBMM iç tüzüğünün 37. maddesindeki yetkimiz kullanılarak konuyu gündeme getirdik. Bu kanun teklifimiz, TBMM gündeminde beklemektedir. Türk Kamuoyunun konuyu takip etmesi gerekmektedir.

 

Son zamanlarda Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ ün Ermenistan ziyareti Azerbaycan’da halk üzerinde menfi tesir etmiştir. Azerbaycanlı Türkler bunu kabul etmemiş ve tepki içerisindedirler.

 

Ayrıca son zamanlarda Dış İşleri Bakanlığının Ermenistan sınırını açacağı, ticareti geliştireceği, şeklindeki haberler kamuoyuna yansımaktadır. Bunun doğru olmadığı, Karabağ işgalinin bitmeden bunun olamayacağı Türk ve Azeri kamuoyuna anlatılmalıdır. Azerbaycan halkı ile ilişkilerin bozulmaya başladığı günümüzde 26 Şubat Hocalı Katliamı Anma Günü olarak kabul eden kanunun TBMM’de kanunlaşması, bir kat daha önemlidir. Azerbaycan halkı bu konuyu da yakinen takip etmektedir.

 

Biz bir millet, iki devletsek, bunun gereklerini de yerine getirmemiz gerekmektedir. Ancak o zaman büyük devlet oluruz.

 

 

 

                                                            Dr. Reşat DOĞRU 

                                                                            Tokat Milletvekili


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.