Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
I MAYIS BARIŞ VE SEVGİ BAYRAMI OLMALIDIR

1 MAYIS BARIŞ VE SEVGİ BAYRAMI OLMALIDIR

 

            Günlük hayatta kullandığımız bir söz vardır. “Hak verilmez, alınır” bu sözün en güzel anlamı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde anlaşılmaktadır.

 

         İşçilerin aşırı çalıştırılmalarına karşı başlatmış oldukları hak arama mücadelesinin tarihi 1850 li yıllara kadar uzanmaktadır. Bu mücadelelerde ne yazık ki çok sıkıntılar yaşanmış, bedelini işçiler canları ile ödemiştir. Mücadeleler neticesinde, 1889 yılında 1 Mayıs Gününün birlik mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

 

         Ülkemizde 1 Mayıs kutlamalarının tarihi Osmanlı İmparatorluğuna kadar uzanmaktadır. 1923 yılında resmi olarak kutlanmaya başlanan 1 Mayıs daha sonraki dönemde yasaklanmıştır. 1935 yılından itibaren Bahar Bayramı olarak kutlanmaya başlansa da daima aklımızda 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak yerini korumuştur.

 

         1 Mayıs bayram olarak kutlanması gerekirken, başta 1977 yılında yaşanan elim olaylar olmak üzere çoğu zaman acı olaylara sahne olmuştur. Temenni ederim ki, artık bu olaylar tekrar etmez ve işçi kardeşlerimizin, 12 Eylül yönetimi tarafından ellerinden alınmış olan bu hakları 2009 yılından itibaren, adı her ne kadar bayram olmasa da bayram gibi kutlanır.

 

         İşçilerimizin, başta ücretler olmak üzere çalışma hayatına ilişkin pek çok problemleri vardır. İçinde bulunduğumuz bu günlerde, bırakınız işsizlerin iş bulmasını, mevcut işi olanlar bile işlerini kaybetmektedirler. Bu yönde alınması gereken tedbirler acilen alınmalıdır.

 

         Bugün Ülkemiz AKP iktidarı ile birlik ve beraberliğin sorgulandığı konuma gelmiştir. Milletimizi bölme, parçalama senaryolarına her gün yenileri eklenmektedir. Açılım adı altında ülkemizde, kardeş kardeşe düşman edilmekte, “Ben Türk’üm” denmekten korkulmaktadır. İnsanlar ırk merkezi ve cinsiyetlerine göre ayrılmamalıdır. Bu vatan bizlere Atalarımız tarafından can feda edilerek, şehitler verilerek emanet edilmiştir.

 

         1 Mayıs geçmişte kabul edilemeyecek kötü hatıralarla anılmaktadır. Ancak Bahar Bayramları insanlarımız için sevgi günleri, kardeşlik başlangıçları olmalıdır. Gönlümüz yeni umutlarla dolmalıdır.

 

         İnsanlarımızı birbirine düşman etmenin kimseye faydası yoktur. Kardeşliğimizi bozmaya çalışan her türlü güce karşı birlik içerisinde olmamız gerekmektedir. Bugün gelinen konu insanlarımızı üzmektedir. 70 milyon insanımızın yarınlarla ilgili, acaba ne olacak şeklinde korkuları vardır. İnsanlarımızın geleceği aydınlık değildir.

 

         İşçilerimizin, işlerini kaybetmediği alın terinin karşılığını aldığı mutlu ve geleceğe güvenle bakan bir yaşam standardına kavuştuğu günler onlar için gerçek bir bayram olacaktır.

 

         Bu ve bundan sonraki 1 Mayısların barış ve sevgi bayramı olarak anılması ve bu şekilde kutlanması en büyük dileğimizdir.

 

         Bu vesileyle bütün işçi kardeşlerimizin, Türk dünyasının büyük mücadeleler ile elde ettikleri, 1 Mayıs Bahar ve İşçi Bayramını kutlar, gerçek manada bir bayram olmasını dilerim.

 

        

 

                                                                                     Dr. Reşat DOĞRU

                                                                                      Tokat MilletvekiliPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.