Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8971
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
İLÇELERDE DÖRT YILLIK OKULLAR AÇILMALIDIR

İLÇELERE DÖRT YILLIK OKULLAR AÇILMALIDIR

 

            Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU, Tokat ili ve ilçelerinde açılacak olan Fakülte ve yüksek okulların durma noktasına gelen ekonomiyi bir nebze olsun rahatlatacağını dile getirdi. Sayın DOĞRU konu ile ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü.

 

         Kriz teğet geçti iddiasına rağmen hükümetin uyguladığı başarısız ekonomik politikalar, toplumsal hayatımıza işsizlik olarak yansımaktadır.

 

         TUİK’in açıkladığı veriler doğru yorumlandığında, işsizliğin öncelikli gündem maddesi olması gereklidir. Ancak yapay gündemler bu ana konunun önüne çıkarılarak bu konu yok sayılmaktadır.

 

         Anadolu il ve ilçeleri işsizlik sebebiyle yoğun göç vermekte, Büyükşehirlerin nüfus yoğunluğu hızla artmaktadır. Bu durum Büyükşehirlerde huzurun ve gelir dağılımının daha çok bozulmasına yol açmaktadır.  

 

         Anadolu illeri ve ilçelerinin ekonomik potansiyelinin artırmaya yönelik yatırımlar bir an önce gerçekleştirilmelidir. Yatırımların durduğu Tokat ili ve ilçeleri maalesef bu ekonomik sorunlar nedeniyle sıkıntılı bir süreci yaşamaktadır.

 

         Özellikle Sigara Fabrikası ile İşletmelerinin birer birer kapatılması Tokat’ın ekonomik sıkıntısını daha da arttırmıştır. Şu anda ilimizin ve ilçelerimizin ekonomik gelişimini ve potansiyelini artıracak en büyük yatırımlardan biri Gazi Osman Paşa Üniversitesidir.

 

         Üniversitenin Fakülte ve Yüksekokullarının ilçelere doğru yapılandırılması ekonomik kaybını az da olsa giderecektir. Bu kapsamda 2008 yılında YÖK Başkanı Sayın Yusuf Ziya ÖZCAN’ı Erbaa Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyelerimiz, Derneklerimiz, Odalarımız ve diğer sivil toplum kuruluşlarımızla yaptığımız ziyarette, fakültelerin ilçelerde açılmasının gerekliliğini vurgulamıştık. YÖK Başkanı bu konuda her türlü yardımı yapacağını taahhüdünde bulunmuştu.

 

         Bu girişimler meyvesini vermiş ve ilçelerimizde 4 yıllık fakülte ve yüksekokullar açılmaya başlamıştır. İlçelerimizde açılan her fakülte ekonomik potansiyelin artmasına katkı sağlamakla birlikte, sosyal ve kültürel hayatımızın gelişimini de sağlayacaktır.

 

         Ülkemizin geleceği olan gençlerimiz ilçelerimizde yurt ve kredi sorunları yaşamaktadır. Öğrencilerimizin geleceğe güvenle bakabilmesi yalnızca bilime ve kültürel hayata doğru odaklanabilmesi için bu sorunlarının acilen çözümlenmesi gereklidir.

 

         Ülkemizde ve ilimizdeki yurtlar, sayısal ve nitelik olarak yetersiz kalmaktadır. Zaten aileleri ekonomik sıkıntılarla boğuşan öğrenciler yüksek fiyatlarla ev tutmaktadırlar. Kredi miktarlarının yetersizliği de göz önüne alındığında öğrencilerimizin durumu daha da iyi anlaşılacaktır.

 

         Gençlerine önem vermeyen bir milletin geleceğe güvenle bakması mümkün değildir. Tüm yetkilileri bu sorunları çözme hususunda göreve davet ediyorum.

 

         Erbaa ilçemizde açılan Yüksekokulumuzun hayırlı uğurlu olmasını, diğer ilçelerimizde de bir an önce bu düzeyde okulların açılmasını ve öğrencilerimizin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, dedi.  

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.