Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10295
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
İMZA TOPLAMA
 
Tatar Türklerine destek vermek isteyenlerin,
6.8.2009 tarihinde Putin`in Türkiye`ye gelmesi nedeniyle aşağıdaki metni şahısları ya da kurumları adına imzalayarak Cumhurbaşkanlığına ve Başbakanlığa göndermeleri talep edilmektedir.
 
Mektup örneği aşağıdadır.
 
 
T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’e
T.C. Başbakanı Sn. R.T. Erdoğan’a

 

 

         1552 yılında Kazan Hanlığı Korkunç İvan tarafından işgal edildikten sonra, Tatar Türkleri Rus esaretinin altına girer, böylece yüzyıllar boyu sürecek olan ve halen devam eden bağımsızlık mücadelesi başlar. Bu süreç içerisinde devirler, Çarlar, hükümdarlar, başkanlar, yüksek yöneticiler değişmiş, fakat Tatarlar üzerindeki baskı ve zulüm hiç eksilmemiş, aksine daha da şiddetlenmiştir. 457 yıldır Rus zulmü altında ezilen Tatarlar bugün ulus olarak yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bilhassa 2000’li yıllarda Putin iktidara geldikten sonra Tatar Türklerini millet olarak yok etme siyaseti daha da hızlanmıştır. Putin, Rusya’da tek dil, tek din ve tek millet yapma siyasetini ilke edinmiştir. O da Rus dili, Hristiyan dini ve “büyük” Rus milletidir. Putin’in fikrine göre,  başka dilden, başka dinden ve başka milletten olan birisi Rusya’da barınamaz ve o da bunu gerçekleştirmek için elinden geleni yapmaktadır.

         Putin’in Tatar Türklerine yaptıklarından birkaç örnek:

 

1. Tatarların Latin alfabesine geçme isteği, Rusya Federasyonu’nun 27 Kasım 2002’de R.F. kanunlarına eklemeler yapmasıyla hayal olmuştur. Buna göre: “ Rusya Federasyonu’ndaki bütün halklar ana dillerini yazarken Kiril alfabesi kullanmalıdır”. Oysa Tatar diline en uygun olan alfabe – Latin alfabesidir.

 

2. 02.12.2007’de Putin tarafından imzalanan 309 nolu kanuna göre, R.F. kanunlarından “Milli komponent (parça, kısım)” kaldırılmış, yani 2009-2010 eğitim-öğretim yılında okullarda Tatar  ve diğer dillerde eğitim yapılmayacaktır. Stalin döneminde bile Ana Dilinde eğitim yasaklanmamıştır. Putin’in getirdiği bu yasak sayesinde 10 yıl içinde Tatarca okuma-yazma bilmeyen bir Mankort nesil yetişecektir. Putin’in de isteği budur. Dil olmadıktan sonra, millet de kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Putin imzalı bu kanun Rusya Federasyonu Anayasasına da aykırı olup, Tatar ve diğer milletlerin eğitim hakkını elinden almaktadır. Bir de 2009 yılından itibaren tüm lise ve üniversite sınavları sadece Rus dilinde yapılmaktadır. Bu yıl yapılan lise sınavlarında birçok lise öğrencisi diplomasını alamamıştır. Alanların da üniversite sınavlarını kazanması artık bir hayaldir. Böylece Tatar Türklerine üniversite kapıları da kapanmıştır.

 

3. Müslüman olan Tatarlar dini ibadetlerini de yapamamaktadır. Tataristan’daki camilerde FSB (eski KGB) tarafından atanmış imamlar çalışmaktadır. Bu yüzden camiye giden Tatar sayısı çok azdır. Camiye gidenler de atanmış imamlar tarafından fişlenip, terörist, “Vehhabi” bahanesiyle hapse atılmaktadır. Evde bir dini kitap bulundurmak bile Tatarlar için bir tehlikedir. Tataristan’da Çar döneminde olduğu gibi zorla Hristiyanlaştırma da baş göstermektedir. Okullarda Tatar- Müslüman çocuklarına Hristiyan dini okutulmaktadır. Papazlar Kadın-Doğum Evlerine girip yeni doğmuş Müslüman çocuklarını kutsamaktadır. Bu olayın bir örneği Çallı şehrinde yaşanmış olup, olayı ortaya çıkaran ve “Hristiyanlığa Hayır” başlıklı yazı yazıp internete verdiği için mahkeme tarafından yargılanan Tatar milliyetçisi R.Kaşapov 1,5 yıl şartlı hapis cezası almıştır. Eğer bugün bu olaylara dur demezsek, ileride bu Hristiyanlaştırma süreci hızlanarak devam edecektir.

 

4. Petrol  ve doğal gaz zengini olan Tataristan, varlıkta darlık çekmektedir. Çünkü tüm gelirin % 85’ini Rusya almaktadır. Yoksul hale getirilen Tatarlar geçim derdi içindedir. Geçim sıkıntısından dolayı Tatarlar içkiciliğe düşmüştür, oysa Müslüman-Tatarlar içki ve onun beraberinde getirdiği ahlaksızlığı Ruslardan benimsemiştir. Tatar geleneklerinde içki ve ahlaksızlık yoktur. Böylece Tatarların gelenekleri de yavaş yavaş kaybolmaktadır.

5. Tataristan’da Kültür soykırımı da kendini göstermektedir. 2005 yılında Kazan’ın 1000 yıllığına hazırlık bahanesiyle 40 tane tarihi bina yerle bir edilmiştir. 30.09.2008 (Ramazan Bayramı’nın ilk günü) tarihinde Tatarların ulusal bayrağı olan Gabdulla Tukay’ın son yıllarını geçirdiği “Bolgar” misafirhanesi yıkılmıştır. Bu da kültürel, tarihi değerleri unutturmak için yapılan bir eylemdir.

 

6. Tatar milli benliğini korumak için bağımsızlık mücadelesi veren Tatar Milli liderlerine de Putin’in FSB’si nefes aldırmıyor. Çeşitli bahanelerle mahkeme işleri açılıyor. 20.12.2008’de yapılan Tatar Milli Meclisi’nin toplantısında, 30 Ağustos 1990’da ilan edilen Tataristan’ın bağımsızlığı ve 1992 yılının 21 Mart tarihinde yapılan Referandum sonuçlarına dayanarak kabul edilen Bağımsızlık Bildirisi ve Tataristan’ın devlet bağımsızlığının tanınması isteğiyle dünya ülkelerine yazılan Müracaatı’nı bahane ederek Tatar Milli Meclisi reisi Fevziye Bayramova’nın evi aranmış, bilgisayar ve belgelerine el konulmuş; 26.12.2008’de Rusya Federasyonu Anayasasının 282.maddesinin 2.fıkrası olan “MİLLETLER ARASI KİN VE DÜŞMANLIĞI KÖRÜKLEME” suçundan hakkında dava açılmıştır. Bayramova bu davada önce tanık, sonra sanık, şimdi ise suçlu olarak görünmektedir. Tatar Milli Meclisi Tataristan’da resmi kayıtlı olan bir kurumdur ve onun toplantı yapıp kararlar kabul etmeye hakkı vardır. Tatar Milli Meclisi reisi Fevziye Bayramova’ya başlatılan bu soruşturma ve yargılama kanun maddelerine aykırıdır ve derhal durdurulmalıdır. Tataristan’ın bağımsızlığından söz eden herkesi aynı kader beklemektedir. Putin için Tatar bağımsızlığını dile getiren herkes bölücüdür. Putin’in amacı Tatarsız Tataristan yapmaktır.

 

7. Putin Rusya’sında basın özgürlüğü de yoktur. Yukarıda bahsettiğim toplantıyı “Çallı Yeşlere” (Çallı Gençleri) gazetesinde yayınladığı için bu gazetenin baş yazarı Damir Şeyhetdinov hakkında da R.F. Anayasasının aynı maddesi ile dava açılmıştır. Bir de “Zvezda Povoljya” ( İdil BoyuYıldızı) gazetesine de F.Bayramova ve Z. Kadir’in (F.Bayramova’nın kızı) yazılarını yayınladığı için 2 kez uyarı gelmiştir, eğer bir uyarı daha gelirse gazete kapatılacaktır.                                 

 

         Putin’in Rusya’sında demokrasi, basın özgürlüğü, eğitim hakları, din özgürlüğü, tarihi değerlerin korunmasından söz etmek mümkün değildir. Bu şartlar altında yaşam mücadelesi veren kan ve din kardeşi olan Tatar Türklerine sahip çıkmanızı umut ediyoruz. Tatarlara yapılan bu soykırım siyasetine bugün dur demezsek yarın çok geç olabilir. Aksi halde Tatar kardeşlerimiz tarih sayfasından silinip yok olacaktır.

         06.08.2009’da Rusya Başbakanı Putin Türkiye’yi ziyaret edecektir. Bu görüşmeler sırasında Tatar Türklerinin sıkıntılarını dile getirerek Tatar kardeşlerinize kol kanat olacağınıza güveniyor ve inanıyoruz.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.