Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10233
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
İNSANLAR SSK VE BAĞ-KUR PRİMLERİNİ ÖDEMİYORLAR

İNSANLAR SSK VE BAĞ-KUR PRİMLERİNİ ÖDEYEMİYORLAR

-Dr.Reşat DOĞRU- 

Tokat Milletvekili Sayın Reşat DOĞRU TBMM kürsüsünden AKP Hükümetine seslendi. Ekonomik krizin her alanı çok ağır etkilediğini insanların yaşlılığını bile artık güvence altına alamadığını bildirdi. Sayın DOĞRU konuşmasına şöyle devam etti.

Bilindiği üzere 2008 yılında ülkemizi sarıp sarmalayan ekonomik kriz, işçiden, memura, esnaftan sanayiciye, emekliden, çalışana çiftçiye kadar bütün vatandaşlarımızı derinden etkilemiştir.

AKP Hükümetinin zamanında, gerekli tedbirleri almaması, neticesinde birçok işyeri kapanmıştır. Kapanmayıp ekonomik hayatına zor şartlar altında da olsa, devam etmek isteyen işletme sahipleri ancak, işçi çıkararak kendilerini kurtarma yönüne gitmişlerdir.

Bu durum kimseye yarar sağlamamış, tam tersine hem işverene, hem de çalışana zarar vermiştir. Çünkü, işverenin üretimi durma noktasına gelmiş, satışları düşmüştür. Sonucunda işçi çıkardığı için, işsizlik artmış, insanlar evlerine ekmek götüremez duruma gelmiştir.

Hükümetin yapmış olduğu lokal iyileştirmeler de çare olmamış, işsizlik Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıkmıştır. Bugün yazılı ve görsel medyada izliyoruz. 50 kişilik işçi, memur veya sözleşmeli kadroya 2.500–3.000 kişi başvurmaktadır. Bu da ülkemizdeki işsizliğin boyutunun en önemli göstergelerinden biridir.

2009 yılından itibaren ekonomik krizin iyice kendini göstermesiyle artık çiftçi ve serbest meslek mensupları çalışamaz, iş yapamaz hale gelmişlerdir. Bunun neticesinde işten çıkarılan veya zorunlu olarak ayrılma durumunda kalan işçilerimizin SSK primlerinde aksamalar meydana gelmiştir. Aynı durum çiftçi ve serbest meslek mensubu vatandaşlarımızda da kendisini göstermektedir.

Tarlada ürünü para etmeyen çiftçimizle, çalışma ve iş hacim daralan esnafımız, Bağ-Kur primleri ile isteğe bağlı emeklilik primlerini ödeyememişlerdir. Bu durum haliyle emekliliklerine yansımış, emeklilik yaşını neredeyse mezara çekmiştir.

Bundan daha vahimi belli bir süre Bağ-Kur primini yatıramayan bir kişi tedavi olamayıp ilaç alamamaktadır. Bunun sorumlusu kendileri mi, yoksa böyle bir uygulamayı yürürlüğe koyanlar mıdır? Sosyal devlet anlayışı bunun neresindedir? Bu insanlar zaten elde olanı satıp savdılar. Hayatlarını zor idame ettiriyorlar primlerini nasıl ödesinler. Bunu düzenlemek mecburiyetindeyiz.

Aslında bu insanların derdi tasası; emeklilik değildir. Bugün emeklilerin durumunu, aldıkları maaşları ve kendilerine verilen zamları hepimiz biliyoruz, görüyoruz. Emeklilere yapılan zamlar yeterli olmamıştır. Emekliler Büyükşehirlerde ev kirasını ödeyemiyorlar. Evlerine ekmek götürmekte zorlanmaktadırlar. İşçi emeklilerine hükümetin yaptığı son zamlar da yeterli bulunmamıştır. İşçi emeklileri hükümetten İşçi Emeklileri İntibak kanununu beklemektedirler. Bu konuda hükümetten hiç ses çıkmamaktadır. Bütün emeklilerin olduğu gibi işçi emeklilerinin sesini duymamaktadır.

Emeklilerimiz alacakları üç beş kuruluşla beraber, sağlık hizmetlerinden daha iyi faydalanmayı arzu etmektedirler. Ömrünün son deminde emekli olan bir insan elbette hastalıklarla boğuşacaktır. Hasta katılım payları bile büyük bir yük olarak sırtlarına yüklenmekte, onu bile ödemekte zorlanmaktadırlar

Hükümet IMF politikalarına bağlı kalarak emeklilik yaşını yükseltmiştir. İşten çıkarma, işyeri kapatma, zorunlu işten ayrılma gibi durumlarda emeklilik yaşı daha da yükselmektedir. Bugün ABD ve AB ülkeleri çalışanlarına ve emeklilerine sağladığı imkânlar, sosyal fonlardan yaptığı yardımlar ve vatandaşlarına sağladığı yaşam düzeyleri ülkemizden kat kat fazladır. Bizlerin şeklen onlara benzemekteki ısrarımız sosyal hayatımızı da sosyal güvenlik sistemimizi de zedelemektedir.

İşte kriz nedeniyle işini kaybeden, primini yatıramadığı için ilacını alamayan insanlar hep bu yanlış politikaların bir sonucudur. Memuru ile emeklisiyle, işçisiyle, çiftçisiyle, esnafıyla hükümetten artık umut kesilmiştir. Dedi.

 

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.