Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8969
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
IRAK TÜRKLERİ İÇİN SEÇİMLER ÇOK ÖNEMLİDİR

IRAK TÜRKLERİ İÇİN SEÇİMLER ÇOK ÖNEMLİDİR

 

 

         Irak halkı, 7 Mart 2010 tarihinde yapılacak olan ilk demokratik seçimle yeni bir döneme adım atacaktır. Bu seçim, şüphesiz Irak ve Irak halkının geleceği için çok önemli bir başlangıçtır. Irak halkı bu seçimle, demokrasiye ilk adımını atmış olacak, kendisini yönetecek ve geleceğini yönlendirecek kurullara yetki verecektir.

 

         Her ne kadar Irak halkı ve bölge için önemli olan bu seçim, Irak’ta ve Türkiye’de yaşayan Irak Türkleri için de büyük bir önem arz etmektedir. Burada yaşayan Türk soydaşlarımız da kendi gelecekleri için bu seçime önem vermeli ve mutlaka oylarını kullanmalıdırlar.

 

         2002 yılından beri süre gelen ülkedeki düzensiz ve baskıcı yönetim Irak Türklerini evlerinden ve topraklarından etmiştir. Peşmergelerin Irak Türklerine uyguladıkları güç ve şiddet, Türkleri canlarından ve mallarından etmiştir. Yıllarca yapılan baskı ve sindirme politikaları, Musul ve Kerkük’te Türk soydaşlarımızı çok zor durumda bırakmıştır. İnanıyorum ki bu seçimle Irakta bilhassa Kerkük’te barış sağlanacak ve oradaki Türkler kendi evlerinde ve topraklarında şiddet ve baskı görmeden yaşamlarına devam edeceklerdir.

 

         Ayrıca Irak’ta meydana gelecek gelişmeler, ülkemizin insan, toprak ve iç dinamikleri açısından çok önemlidir. O yüzden Türkiye bu olaya duyarsız kalmamalı, gerek kendi menfaatleri gerekse orada yaşayan soydaşlarımız için her türlü imkânı seferber etmelidir. Bunu yapmadığı takdirde Ortadoğu bölgesinde oluşacak ağır siyasi sonuçların gerçekleşmesine zemin hazırlayacaktır.

 

         Bunun en belirgin örneğini, AKP hükümetinin seçimlere gözlemci heyeti göndermediğinden anlamış bulunuyoruz. Ülkemiz ve geleceğimiz açısından çok önemli olan bu seçimlere bu denli duyarsız kalmak, bölgedeki Türkiye’nin varlığı için sıkıntı oluşturacaktır. Çünkü Irak hem komşumuz, hem bünyesinde Türk soydaşlarımızın barındığı bir ülkedir. Aynı şekilde Türkiye’de yaşayan Irak’lı Türkler de bu seçimin, kendileri açısından da çok önemli olduğu kararında birleşmektedirler. Bunun için hem ülkemizdeki hem de Irak’ta yaşayan Türkler mutlaka seçimlere katılıp oylarını kullanmalıdırlar. 

 

         Yapılacak seçimlerin Irak halkına, ülkemizde ve Irak’ta yaşayan Türk soydaşlarımıza hayırlı-uğurlu olmasını diliyor, iki ülke arasındaki geçmişten gelen dostluğun pekişmesine vesile olmasını temenni ediyorum.   

 

        Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.