Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10526
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2051 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
İRAN`A GİZLİ OPERASYONLAR
 
 

İran`a gizli operasyonlar

 

 

 

 

ABD`nin İran`a gizli operasyonlara hız verdiği ortaya çıktı. Operasyonlar için 400 milyon dolar büçe tamam.

ABD`de çıkan New Yorker dergisi, ABD`nin, İran`a yönelik gizli operasyonlara hız verdiğini ileri sürdü.

Irak`taki Ebu Garib cezaevinde yaşanan işkence rezaletini ortaya çıkaran ünlü Amerikalı gazeteci yazar Seymour Hersh imzasıyla New Yorker dergisinin internetten bugün yayımlanan ve derginin 7-14 Temmuz tarihli sayısında yer alacak yazıda, ABD Başkanı George W. Bush tarafından imzalanmış olan ve sadece ABD Temsilciler Meclisi ve Senato Meclisinin Cumhuriyetçi ve Demokrat partili liderleri ile istihbarat komitelerindeki üst düzey üyelerinin görme izninin bulunduğu oldukça gizli “Başkanlık Kararı” adlı belgeden alıntılara yer verildi.

"Başkanlık Kararı" adlı gizli belgeyi ele geçirdi

Yazıda, ABD Kongresi üyelerinin geçen yıl, Başkan Bush`un İran yönetimini istikrarsızlaştırmaya yönelik gizli operasyonlara büyük ölçüde hız verilmesi isteğini desteklemek konusunda anlaştıkları ileri sürüldü.

Gizli belgenin içeriği hakkında bilgi sahibi olan ve “muhalif gruplar ve bunlara para sağlanmasıyla ilgili” bir kişiden yapılan alıntılara yer verilen yazıda, söz konusu kişinin “Başkanlık Kararı, İran`ın nükleer çalışmalarını bir rejim değişikliğiyle önlemek konusuna odaklanmıştı” şeklindeki sözlerine yer verildi.

Gizli operasyonlar için Bush Kongre`den 400 milyon dolar istemiş ve almış

Halen görevde bulunan ve eski askeri, istihbarat ve ABD Kongresi kaynaklarından alıntılar yapılan yazıda, Bush`un gizli operasyonlar için 400 milyon dolar verilmesi yönündeki isteğinin ABD Kongresi liderlerince onaylandığı kaydedilerek, “İran`a yönelik dizi operasyonlar yapılması yeni değil. ABD Özel Operasyonlar Güçleri geçen yıldan beri Güney Irak`ta buna yönelik sınır ötesi operasyonları düzenliyorlar” ifadeleri yer aldı.
Operasyonlar çerçevesinde İran Devrim Muhafızları subayları kaçırılıp Irak`a götürülüyor

Söz konusu operasyonların, İran Devrim Muhafızlarının komando kanadı olarak bilinen El Kudüs üyelerinin ve özelliklle subayların ele geçirilmesi ve Irak`a kaçırılarak burada sorguya çekilmesi, ayrıca “yüksek öneme sahip hedeflerin yakalanması veya öldürülmesini” de içerdiğinin iddia edildiği yazıda, ancak şimdi CIA`nın da dahil olduğu operasyonların boyutlarının ve sahasının büyük oranda genişlediğine dikkat çekildi.

İranlı muhalif gruplara destek de gizli operasyon kapsamında
ABD`nin İran`daki muhalif gruplara verdiği desteğin, İran`ın sert tedbirler almasına yol açacağı belirtilen yazıda, bunun Bush yönetimine müdahale etmek için bir neden yaratacağı ileri sürüldü. ABD`nin, İranlı muhaliflere maddi destek sağladığı biliniyor. Zaman zaman taktik verdiği de...

Demokrat liderler bile belge hakkında yorumda bulunmadı
Yazıda, ABD Kongresi`ndeki Demokrat partili liderlerden hiçbirinin söz konusu belge hakkında yorumda bulunmadığı kaydedilerek, İran`a yönelik askeri operasyona hazırlandığı yönündeki iddiaları sürekli olarak reddeden Beyaz Saray ve CIA`in de konu hakkında yorumda bulunmayı reddettiklerine dikkat çekildi.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.